Nyndro w Wspólnocie Dzogczen

dyskusje i rozmowy
TheVortex
Posty: 39
Rejestracja: pn mar 24, 2014 23:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Nie najgorsza

Nyndro w Wspólnocie Dzogczen

Nieprzeczytany post autor: TheVortex »

Witam. :)
Chciałem spytać czy w Wspólnocie Dzogczen obok jantra jogi, tańcu wadżry i różnych pudży naucza się nyndro?
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Nyndro w Wspólnocie Dzogczen

Nieprzeczytany post autor: ethan »

TheVortex pisze:Witam. :)
Chciałem spytać czy w Wspólnocie Dzogczen obok jantra jogi, tańcu wadżry i różnych pudży naucza się nyndro?
Nie w typowym rozumieniu tej praktyki, tzn. sto tysiecy poklonow, mantr Wadzrasattwy, ofiarownia mandali i guru jogi. Rinpocze przede wszystkim naucza dzogczen, tak jak to robil Garab Dordze i pierwszą zasadą jest tutaj wprowadzenie ucznia w naturalny stan a nie ukonczenie nyndro. A jesli uczen nie moze odkryc stanu rigpy, wtedy powinien tak dobrac sobie praktyki drugorzedne, by sobie to umozliwic. I ku temu sluzy miedzy innymi praktyka nyndro, ulozona przez Rinpocze dla ludzi zachodu, ktorzy nie zawsze maja mozliwosci odbywania odosobnien itd., na ktora sklada sie siedem treningow umyslu, praktyka guru jogi oraz praktyki semzin i ruszen, ktore umozliwiaja oddzielenie umyslu od natury umyslu.

Vortex, wiem, ze czytasz po angielsku wiec poczytaj wiecej tutaj, gdzie juz byl walkowany ten temat :)
http://dharmawheel.net/viewtopic.php?f=48&t=4078
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
TheVortex
Posty: 39
Rejestracja: pn mar 24, 2014 23:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Nie najgorsza

Re: Nyndro w Wspólnocie Dzogczen

Nieprzeczytany post autor: TheVortex »

Dziękuje za odpowiedź wiele mi wyjaśniła no i też za linka bo jakoś nie pomyślałem żeby przeszukiwać angielskie fora. :)
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Nyndro w Wspólnocie Dzogczen

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Nie ma sprawy :) Warto może jeszcze dodać, że Rinpocze często podkreśla, że praktykujący dzogczen nie powinien być niczym ograniczony i jeśli uzna, że metody innych tradycji, nie tylko buddyjskich ale także innych, religijnych czy świeckich, mogą być pomocne w rozwinięciu praktyki, to można ich używać, oczywiście wszystko w ramach zdrowego rozsądku :) Chodzi o to, aby być w pełni świadomym konsekwencji swoich działań.

Przykładowo, chociaż Rinpocze nie naucza praktyki pokłonów, to sam byłem zainteresowany tą praktyką, więc poszedłem do Mistrza żeby rozwiać wątpliwości i zrobiłem ich kllkadziesiąt tysięcy. Albo np. do dzisiaj stosuje pewne techniki świadomego śnienia, ponieważ okazały się one dla mnie mega pomocne w umiejętności rozpoznawania snów w trakcie ich trwania, na co także kładzie się nacisk w obrębie dzogczen czy samego buddyzmu.

Cytat z książki "Kryształ i Ścieżka Światła" Czogjal Namkhai Norbu Rinpocze
Yantra Yoga jest praktyką drugorzędną. Oznacza to, że należy ona do grupy praktyk, które pomagają przybliżyć się do kontemplacji lub też umożliwiają pracę z kontemplacją w celu osiągnięcia pewnych szczególnych właściwości czy celów, takich jak na przykład leczenie siebie i innych. Powtarzanie mantry, wizualizacja bóstw. Wszystkie praktyki oczyszczające czy też związane z transformacją mogą być wykorzystywane przez praktykującego Dzogczen, lecz są one drugorzędne w stosunku do praktyki kontemplacji. Praktykujący Dzogczen nie ma ograniczeń i może korzystać z każdego źródła, które jest użyteczne, zawsze wtedy kiedy czegoś potrzebuje. Jednak nie jest ona naturalnie w najmniejszym stopniu zainteresowany kolekcjonowaniem nauk i praktyk różnych ścieżek i tradycji. Wszystkie jego działania muszą być podporządkowane uważności, która wyraźnie odróżnia to co jest użyteczne, od tego co powoduje wyłącznie rozproszenie.
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”