Pojęcie pustki.

dyskusje i rozmowy
jerzy935
Posty: 24
Rejestracja: wt sie 02, 2016 13:45
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Gelug

Pojęcie pustki.

Nieprzeczytany post autor: jerzy935 »

Witam!
Od dłuższego czasu interesuje się buddyzmem, ale od początku miałem problemy ze zrozumieniem pojęcia pustki.
Trochę czytałem, i doszedłem do takich wniosków, i zastanawiam się czy dobrze to jak na razie rozumiem:
Pustka oznacza brak stałego, wiecznego i niezmiennego istnienia rzeczy objawia się to na 4 poziomach, teorii szkoły wajbasziki, sautrantiki, czittamatry i madhjamaki.

Rozumiem teorie sautrantiki i wajbasziki, ale nie do końca czittamatry i w ogóle madhjamaki.
Czytałem że podczas kiedy sautrantika mówi, o strumieniach świadomości w okół których powstaje rzeczywistość, to czittamatra mówi o jedności tych strumieni świadomości z rzeczywistością. Nie wiem nic o teorii madhjamaki, podejrzewam że może to negatywnie wpłynąć na moje rozumienie teorii pustki.
Czy może mi ktoś podsunąć jakiś artykuł, na temat madhjamaki, albo wyjaśnić mi jej teorie na temat pustki?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi. :namaste:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Pojęcie pustki.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj

jerzy935 pisze:Czy może mi ktoś podsunąć jakiś artykuł, na temat madhjamaki, (...)
''Filozofia pustki i współzależnego wyłaniania'' w tłumaczeniu Artura Przybysławskiego /madhjamaka/
oraz
''Pustka innego'', Jolanta Gablankowska-Kukucz /szentong/

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
jerzy935
Posty: 24
Rejestracja: wt sie 02, 2016 13:45
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Gelug

Re: Pojęcie pustki.

Nieprzeczytany post autor: jerzy935 »

Dzięki :padam:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”