sahadżajana

dyskusje i rozmowy
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

sahadżajana

Nieprzeczytany post autor: amogh »

Czy ktoś może podać więcej informacji na temat tego pojazdu?
Buddhist Tantricism pisze:The Sahajayana is belived to have started with the great Siddha Saraha. By Sahajayana he meant easy path. According to him perfection can be attained while eating, drinking and merry-making. It implied rejection of religious formalities for obtaining nirvana.
źródło
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: sahadżajana

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

amogh pisze:Czy ktoś może podać więcej informacji na temat tego pojazdu?
Buddhist Tantricism pisze:The Sahajayana is belived to have started with the great Siddha Saraha. By Sahajayana he meant easy path. According to him perfection can be attained while eating, drinking and merry-making. It implied rejection of religious formalities for obtaining nirvana.
A czytałeś to? - Trends in the development of buddhism - to jest jakiś artykuł z "Bulletin of Tibetology" ze stronki digitalhimalaya.com
Chodzi mi szczególnie o ten fragment:

Obrazek

pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: sahadżajana

Nieprzeczytany post autor: amogh »

GreenTea pisze:A czytałeś to?
Nie, dzięki. Szkoda, że to też takie zdawkowe.
Sahajiya Sadhanas decry all formalities of life and religion.
Ze wstępu do tekstu "Skarbnica nie-dualizmu" Sarahy:
"Skarbnica niedualizmu" (Doha-kosza; doha) oznacza porzucenie wszelkich skrajności, takich jak istnienie i nie-istnienie, "ja" i "nie-ja", samsara i Nirwana.
(...)
Wyzwolenie osiąga się poprzez medytacyjny wgląd oraz praktykowanie współczucia.
(...)
Widzimy zbieżności zasadniczych twierdzeń szkoły spontaniczności Sarahy i Madhyamiki Nagardżuny. Doktryna nie-myśli występuje również w nauce Szzóstego Patriarchy chińskiej szkoły ch'an (zen): "Co oznacza 'nie-myśl'?Jeżeli widzicie cokolwiek, a wasz umysł nie ulega skalaniu lub przywiązaniu do tego... jest to zwane nie-myślą. (...) Ten kto urzeczywistnił doktrynę 'nie-mysli' osiąga stan Buddy".
[quote="Saraha - "Skarbnica nie-dualizmu""]Ten, kto lgnie do pustki
A pomija wspólczucie,
Nie osiąga najwyższego stanu.
Lecz ten, który praktykuje samo tylko współczucie
Nie uwalnia się z kołowrotu egzystencji.
Ten jednak, kto posiada moc praktykowania obydwu,
Nie pozostaje ani w samsarze, ani w Nirwanie.[/quote]
Zastanawia mnie to jak wygląda(ła) praktyka w tej szkole?
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: sahadżajana

Nieprzeczytany post autor: jw »

Zastanawia mnie to jak wygląda(ła) praktyka w tej szkole?
Wino, kobiety i śpiew.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: sahadżajana

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Obrazek
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: sahadżajana

Nieprzeczytany post autor: jw »

O! Dokładnie! Mleczko się na tym zna.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: sahadżajana

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Tyle, ze szybko zmierzamy do off topic....
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: sahadżajana

Nieprzeczytany post autor: jw »

miluszka pisze:Tyle, ze szybko zmierzamy do off topic....
Więc jak? Pora już wracać??? :/
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: sahadżajana

Nieprzeczytany post autor: amogh »

jw pisze:
miluszka pisze:Tyle, ze szybko zmierzamy do off topic....
Więc jak? Pora już wracać??? :/
Pora :]
Metoda osiągnięcia wyzwolenia pisze:Poprzez wyzbycie się pustego myślenia, które jest przyczyną dualizmu, jogin intuicyjnie chwyta współzależność samsary i nirwany, co urzeczywistnia wyzwolenie.
To cytat z tabeli umieszczonej na końcu tej książki.

Rozumiem, że wyzwolenie to etap na drodze do oświecenia, który polega na wglądzie w pustą naturę świata zjawisk. W związku z tym mam pytanie, jak w szkole sahadżajany adept dochodzi do takiego wglądu, a następnie jak wygląda "formalna praktyka" prowadząca do oświecenia, skoro szkoła ta odrzuca (a nawet potępia) wszelkie formalne/religijne aspekty takiej praktyki?
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: sahadżajana

Nieprzeczytany post autor: jw »

Trzeba spotkać buddę, a budda już ci coś wynajdzie.
Miranda Shaw pisze: Chociaż buddyzm tantryczny oferuje wiele praktyk, żadna poszczególna metoda nie jest formalnie wymagana. To czego się szuka, to droga przedarcia się w tak bezpośredni sposób, jak jest to tylko możliwe poprzez zwykłą, codzienną świadomość, aby urzeczywistnić oświecenie w jednym życiu. Dla każdego człowieka istnieje indywidualna najlepsza metoda, która prowadzi do tego celu, dlatego nauczyciele wyznaczają wszelkie możliwe praktyki, które sami uważają za najbardziej odpowiadające poszczególnym uczniom. Intensywne techniki oczyszczania, takie jak pokłony i recytacja mantry, często są opisywane jako metody wstępne, mające oswoić umysł z dyscypliną wymaganą w kolejnych krokach. Pionierzy tantry opracowali techniki medytacyjne, które mogą być używane w trakcie dowolnej aktywności. Gospodyniom domowym, rzemieślnikom, robotnikom fizycznym różnych specjalności były przekazywane wskazówki, w jaki sposób przekształcać świadomość podczas wykonywania codziennych zajęć. Jubiler mógł medytować, wyobrażając sobie, że każde zjawisko jest czyste i promieniujące niczym skrzące się złoto; producentka wina może wizualizować jak z gron doświadczenia destylowana jest błogość; szewc mógł wyobrażać sobie, jak zszywa skórę namiętności nicią wolności i w ten sposób szyje buty oświecenia.

Przykładem jest tutaj Sahadżawadżra, wędrowna handlarka winem z Uddijany, która zaopatrywała w ten trunek miejscowych tantrycznych joginów. Kobieta miała wątpliwości, czy ten sposób zarobkowania jest zgodny z jej dążeniem do oświecenia. Kiedy usiłowała z całej siły znaleźć odpowiedź na dręczący ją dylemat, guru Padmawadżra, widząc, że kobieta stoi tuż na skraju pełnego przebudzenia, przekazał jej medytację wpisaną właśnie w jej zawodową aktywność:

Wszyscy buddowie piją wino, które nie jest wytworzone ludzką ręką, a jego zapas nigdy się nie wyczerpuje (...) Rozpoznaj to jako szkatułę pełną skarbów, których nigdy nie brakuje, oto brama do sfery wszystkich buddów, która nazywana jest również sferą poza myślami. Córko buddy, pozostań w tym medytacyjnym stanie, a zakosztujesz smaku spontanicznego w swej naturze urzeczywistnienia (sahadża) – pierwotnego wina, które piją wszyscy buddowie. Ono ugasi twoje pragnienie i będziesz zdolna służyć wszystkim istotom.
http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=832
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: sahadżajana

Nieprzeczytany post autor: jw »

http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”