Czy Budda uzdrawiał chorych?

dyskusje i rozmowy tyczące się dharmy buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

Awatar użytkownika
chaon
Posty: 799
Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto Zen
Lokalizacja: Szczecin

Czy Budda uzdrawiał chorych?

Nieprzeczytany post autor: chaon »

Chodzi mi konkretnie o choroby ciała.
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Czy Budda uzdrawiał chorych?

Nieprzeczytany post autor: ikar »

witaj chaon,

tu historia z kanonu palijskiego o tym jak Buddha uzdrowił Kisagotami, która straciła swojego syna.
http://path.homestead.com/kisagotami.html
miłej lektury

P.s
Chodzi mi konkretnie o choroby ciała.
raczej nie.
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
dendrobates
konto zablokowane
Posty: 140
Rejestracja: ndz gru 17, 2006 09:35

Re: Czy Budda uzdrawiał chorych?

Nieprzeczytany post autor: dendrobates »

Pewien świecki wyznawca czy wyznawczyni nie mając co oferować odcięła sobie kawałek mięsa, na posiłek dla mnichów. Budda ją uzdrowił. O ile dobrze pamiętam , w Therigacie mniszka pozbawiła sie oczu i Budda przywrócił jej wzrok. Ale tego nie jestem pewien na 100%. Pierwszy przypadek pochodzi z którejś Vinaji
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Czy Budda uzdrawiał chorych?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

Ogólnie Paritty są po to by uzdrawiać, zarówno z fizycznych chorób jak też "uzdrawiać" od demonów i pomieszania w głowie.

Tutaj jest o parittach:
http://en.wikipedia.org/wiki/Paritta

a tutaj paritty po angielsku
http://www.accesstoinsight.org/lib/auth ... ction.html

choć paritty ponoć działają jedynie jeśli wypowiada się je w pali, ale to trzeba doczytać i znaleźć sobie palijskie wersje :)

Sam Buddha bywał chory, wtedy recytowano mu np to:
http://www.accesstoinsight.org/tipitaka ... .piya.html

metta&peace
p.
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Czy Budda uzdrawiał chorych?

Nieprzeczytany post autor: ikar »

w Therigacie mniszka pozbawiła sie oczu i Budda przywrócił jej wzrok. Ale tego nie jestem pewien na 100%. Pierwszy przypadek pochodzi z którejś Vinaji
trzeba by bardzo uważnie to prześledzić, ponieważ to mogłaby być przenośnia.
Buddha nauczał Dhammy i myślę że ponad naturalne moce również przynależą do Dhammy, jednak trzeba być bardzo ostrożnym w tym temacie bo można faktycznie stracić "wzrok" jeślibyśmy dawali tym rzeczom jakąś ślepą uwagę.

Ci uczniowie Buddhy, którzy dysponowali ponadnaturalnymi mocami, to dla nich nie było to nic nadzwyczajnego , nic godnego uwagi, dla nich to była kolejna rzeczywistość tak jak dla nas słyszenie i widzenie.

Tak jak w przypadku Kisagotami, jeśli Buddha mógł uzdrowić jej syna to co by to dało? Buddha nie mógł uwolnić nas od tego nieustającego cyklu życia i śmierci. Gdyby nawet przyrócił do życia syna Kisagotami co by to dało? Wcześniej czy poźniej umarł by on ponownie.
Zamiast tego Błogosławiony nauczał Kisagotami Dhammy, dzięki której osiągneła bezśmiertelność(nibbanę) i wyrwała się z cyklu narodzin i śmierci.

P.s
Dziś zastanawiałem się na swoimi rodzicami. I poczułem wiele jakiegoś takie żalu, że oni tak bardzo ciężko pracują i nie znają Dhammy i w końcu umrą.
W końcu doszła do mnie myśl, że jedyne co mogę zrobić to być uważnym widzenia i słyszenia oraz wszystkiego tego co jest w obecnej chwili. Chyba najpiękniejsza puja(chołd) jaki może być. Rozwój właściwego rozumienia.
pozdrawiam
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Czy Budda uzdrawiał chorych?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Dendrobatesie,
O ile dobrze pamiętam , w Therigacie mniszka pozbawiła sie oczu i Budda przywrócił jej wzrok. Ale tego nie jestem pewien na 100%.
Subhājīvakambavanikātherī-gāthā (Thīg 14.1)
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Czy Budda uzdrawiał chorych?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Dendrobatesie,
Pewien świecki wyznawca czy wyznawczyni nie mając co oferować odcięła sobie kawałek mięsa, na posiłek dla mnichów. Budda ją uzdrowił.
była to upāsikā Suppiyā.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dharma/Dhamma”