Ullambana Sutra

dyskusje i rozmowy tyczące się dharmy buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Ullambana Sutra

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

Witam.

Mam pytanie odnośnie Ullambana Sutry. (Ullambana Sutra PL)
Czy święto 'Prawarany'(Ochūgen, Obon) 15 Lipca jest faktycznie obchodzone, czy jest to już relikt przeszłości? Czy szkoły polskich tradycji świętują tego dnia? Jak wygląda takie święto? Jaka jest jego symbolika/znaczenie mniej więcej?

Pozdrawiam
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Ullambana Sutra

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

Pytam o to, bo święto to wzbudza we mnie kontrowersje - chcę to dobrze zrozumieć. Jest napisane w Ullambana Sutrze, że składanie tego dnia darów Buddyjskiej Sandze jest korzystne dla rodziców darczyńcy:
Ullambana Sutra pisze:Dobry synu, jeżeli bhiksiu i bhiksiunie, królowie i książęta, wielcy ministrowie, wielcy urzędnicy, ministrowie, setki urzędników i dziesiątki tysięcy obywateli ma życzenie praktykować piętnastego dnia siódmego miesiąca – dnia radości Buddów, dnia Prawarany Sanghi i oddać się praktyce pełnego współczucia synowskiego oddania dla dobra rodziców, którzy ich poczęli oraz dla dobra ojców i matek siedmiu poprzednich pokoleń wszyscy oni powinni umieścić w naczyniach ofiarnych Ullambany setki różnych smakołyków, i ofiarować je Sandze Prawarany dziesięciu kierunków
Szanuje to święto, rozumiem, że dary są dobrowolne, jestem ciekaw jak przebiega taka ceremonia, i czy w ogóle odbywają się w Polsce takie ceremonie.

Pozdrawiam :namaste:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Ullambana Sutra

Nieprzeczytany post autor: booker »

Nie słyszałem o tym.

Niżej jest napisane
Prawarana
Jest to piętnasty dzień siódmego miesiąca zgodnie z kalendarzem księżycowym, celebrowany już od czasów Siakiamuniego Buddy, kiedy mnisi i mniszki kończyli co roku dziewięćdziesięciodniowy okres odosobnienia związany z porą deszczową [co ciekawe słowo „miesiąc” w języku polskim, to inaczej księżyc]. Tego dnia mogli oni otrzymać ofiary w postaci jedzenia, ubrań i innych potrzebnych rzeczy. [...]
Nie ma w Polsce, o ile mi wiadomo, taki zgromadzeń mniszek i mnichów tak jak kiedyś, którzy by odbywali 90 dniowe odosobnienie tak abyś na końcu mógł im ofiarować jedzenie, ubrania i inne potrzebne rzeczy.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Ullambana Sutra

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć, :)
Lo'tsa'wa pisze:Czy święto 'Prawarany'(Ochūgen, Obon) 15 Lipca jest faktycznie obchodzone, czy jest to już relikt przeszłości?
Na samym początku trzeba powiedzieć, że święto Pavāraṇā (sanskr. pravāraṇā) nie jest obchodzone 15 lipca (bo to jest piętnasty dzień siódmego mięsiąca wg kalendarza gregoriańskiego), ale jest to święto ruchome, które wypada zwykle w październiku (piętnastego dnia, siódmego miesiąca wg kalendarza księżycowego) na umowny koniec pory deszczowej w Indiach. Dzień ten wypada zawsze przy pełni księżyca. W tym roku będzie to 4 października.

W buddyzmie Theravādy ten dzień nadal jest obchodzony, również przez mnichów, którzy żyją na Zachodzie. Natomiast wydaje mi się, że w buddyzmie japońskim w ten dzień obchodzi się coś na kształt zaduszek — przynajmniej tak kojarzę, ogłoszenia światyni prowadzonej przez Misję Buddyjską Trzy Schronienia z portalu mahajana.net.
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Ullambana Sutra

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

piotr pisze:Cześć, :)
Natomiast wydaje mi się, że w buddyzmie japońskim w ten dzień obchodzi się coś na kształt zaduszek — przynajmniej tak kojarzę, ogłoszenia światyni prowadzonej przez Misję Buddyjską Trzy Schronienia z portalu mahajana.net.
W Japonii Obon to właśnie odpowiednik naszych zaduszek. Odbywa się w połowie sierpnia (w niektórych miejscach lipca) i obecnie nie jest odbierane zbyt buddyjsko (tak samo jak Hanamatsuri, czyli Dzień oświecenia Buddy, który stał sie zwykłym festwialem kwiatów). Obon to pora festynów, puszczania lampionów i odwiedzania grobów przodków których duchy maja wtedy wracać do swoich bliskich. Podobno jeden z najlepszych okresów na wizyte w Japonii (trzeba sie jednak liczyć z tłumami i wysokimi cenami wszystkiego).
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Ullambana Sutra

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć,
Ryuu pisze:W Japonii Obon to właśnie odpowiednik naszych zaduszek. Odbywa się w połowie sierpnia (w niektórych miejscach lipca) i obecnie nie jest odbierane zbyt buddyjsko (tak samo jak Hanamatsuri, czyli Dzień oświecenia Buddy, który stał sie zwykłym festwialem kwiatów).
Dzięki. :) Angielska Wikipedia podaje trzy różne terminy tego święta w Japonii, dwa obliczane na podstawie kalendarzy słonecznych i jeden na podstawie kalendarza księżycowego. Ta ostatnia data pokrywa się z tym co napisałem post wcześniej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dharma/Dhamma”