Katolicyzm - chrześcijaństwo

relacje pomiędzy buddyzmem a innymi religiami

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

domber pisze:chodzi w tym przypadku o kościół i związane z nim obrządki
z tego wynika że jesteś ochrzczona w obrządku grecko katolickim
Jestem ochrzczona w obrzadku prawoslawnym :)
Ale wiem, o co Ci chodzi. To, do czego Ty nawiazujesz, siega rozlamu Chrzescijanstwa na dwa koscioly. Za tamtych czasow cale Chrzescijanstwo mialo byc katolickie. Z greckiego czy lacinskiego oznacza to "powszechny" czy "uniwersalny", co w zwiazku z Chrzescijanstwem nic nie oznacza, skoro poglady na te uniwersalnosc byly tak rozbiezne, ze doszlo do sporu i rozlamu :)
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

atomuse pisze:Z greckiego czy lacinskiego oznacza to "powszechny" czy "uniwersalny", co w zwiazku z Chrzescijanstwem nic nie oznacza, skoro poglady na te uniwersalnosc byly tak rozbiezne, ze doszlo do sporu i rozlamu n
zgadza się i oto mi chodziło :P
i tak samo protestantyzm jako protest Lutra nad zwierzchnością i dogmatem nieomylności papieża powstał na podwalinie wiary Rzymskokatolickiej ta sama biblia ci sami apostołowie itd. :roll:
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

domber pisze:i tak samo protestantyzm jako protest Lutra nad zwierzchnością i dogmatem nieomylności papieża powstał na podwalinie wiary Rzymskokatolickiej ta sama biblia ci sami apostołowie itd.
No dobra, dobra. Ale wizja tego co tam napisano jakby nie ta sama, prawda ?
Moja mama jest zielonoświatkowcem, to jest odłam protestantyzmu - jakoś ma o wiele radośniejszą "wersję" tego czym jest Bóg itp.
Zupełnie inna sprawa niż wizja groźniego Boga w katolicyzmie, pastor może mieć żonę i dzieci, nie ma obowiązku celibatu - twierdzą iż Jezus nigdy nie nauczał o takiej sprawie, jak obowiązkowy celibat dla kaznodziei.

Z kolei Mistrz Zen Seung Sahn powiedział "Biblia mowi: 'Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem'. Nauczamy dokładnie tego samego".
Czy w takim razie Zen Kwan Um jest rzymskokatolicki ? :)


Bibla była zanim pojawił się katolicyzm, protestantyzm, prawosławie...tak?

A jeszcze wcześniej przed Pismem Bibli nauczał Jezus, który zdaje się nie spisał nauk.
Sytuacja podobna jak z Buddą, też nic nie spisał.

To samo buddyzm. Budda nazwał to o czym nauczał "doktryna i dyscyplina", później ludzie opracowali buddyzm.

I dalej, podobnie jak inne religie, buddyzm radośnie rozwija się do dziś, gdzie nie daleko od tego wątku możesz spotkać takie formy jak [1] "Buddyzm sprzyja nacjonalizmowi, czy tego chcecie, czy nie -- (C)Siristru"

Ostanio Iwan znalazł w USA [2] kościół Żydowski, w którym czarnoskórzy wierni określili iż mają korzenie od ludu Izraela, więc są spadkobiercami.

W internecie i na żywo spotkasz też ludzi nauczających Kursu Cudów, danego - jak się twierdzi przez Jezusa drogą channelingu. Jest to ciekawa wizja, która, jak się twierdzi, wyjaśnia nauczanie w Biblii. Sprawy są tam prezentowane jeszcze zgoła inaczej niż w znanym nam nauczaniu np. katolickim.

Jak do tego [1], mam wielkie wątpliwości , tak co do tego [2] i [3] to wiem niewiele.

Aczkolwiek to są ciekawe sprawy, jeżeli chodzi o kontekst transformowania się religii i wizji religijnej ogólnie.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
domber pisze:
Atomuse pisze: Z greckiego czy lacinskiego oznacza to "powszechny" czy "uniwersalny", co w zwiazku z Chrzescijanstwem nic nie oznacza, skoro poglady na te uniwersalnosc byly tak rozbiezne, ze doszlo do sporu i rozlamu n
zgadza się i oto mi chodziło n
/Kiedy nastąpił ów rozłam?/
To, co oznacza słowo katolicyzm,to jedno, a to, czy protestanci, lub prawosławni są katolikami, to drugie.
Ale nawet, opierając się tylko na znaczeniu tego słowa - protestanci i prawosławni katolikami nie są, bo nic takiego jak jeden kościół powszechny nie istnieje i nie istniało nigdy, acz były podejmowane próby utworzenia koscioła powszechnego /uniwersalnego/ - jednego koscioła wszystkich chrześcijan.
I tak przy okazji.
domber pisze:dodatkowe pytanie
czy uczniowie Jezusa byli katolikami tak
Nie byli katolikami /byli nimi - jeśli już - to w propagandzie kościoła katolickiego/.
Na długo przedtem zanim pojawiło się i upowszechniło określenie katolicyzm, miało miejsce to:
wikipedia pisze:Pierwsi wyznawcy Jezusa praktykowali wspólnotę dóbr i nazywali siebie "świętymi". Następnie, w drugim ważnym ośrodku chrześcijaństwa, Antiochii w użycie weszło określenie chrześcijanie (z języka greckiego 'należący do Pomazańca (tj. do Jezusa Chrystusa)'. (...)
Całość TUTAJ

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

kunzang pisze:/Kiedy nastąpił ów rozłam?/
Miedzy kosciolem wschodnim a zachodnim w 1054 r. - Wielka Schizma Wschodnia.

kunzang pisze:To, co oznacza słowo katolicyzm,to jedno, a to, czy protestanci, lub prawosławni są katolikami, to drugie.
Ale nawet, opierając się tylko na znaczeniu tego słowa - protestanci i prawosławni katolikami nie są, bo nic takiego jak jeden kościół powszechny nie istnieje i nie istniało nigdy, acz były podejmowane próby utworzenia koscioła powszechnego - jednego uniwersalnego koscioła wszystkich chrześcijan.
Dokladnie. Mowimy o tym samym :)
Dla mnie kosciol katolicki, kosciol prawoslawny i kosciol protestancki to jak trzy filary chrzescijanstwa. A wszystkie inne odlamy kazdego z tych kosciolow to jak rzezbienie tych filarow ;)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
atomuse pisze:Miedzy kosciolem wschodnim a zachodnim w 1054 r. - Wielka Schizma Wschodnia.
Ano właśnie. I tu jest pies pogrzebany tyczący się twierdzenia, iż wszyscy chrześcijanie to katolicy.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

OKEJ
mamy Jezusa który naucza w międzyczasie Jan chrzci i zmazuje grzech pierworodny stąd nazwa chrześcijanie jednocześnie informuje o nadejściu mesjasza/zbawiciela
kiedy Jan spotyka się z Jezusem mówi że to jest mesjasz o którym prawił i przepowiadał nadejście Jezus bierze chrzest jako symbolikę zrównania się boga z człowiekiem
mam nadzieję że do tej pory wszystko jasne
przed pojmaniem Jezus mówi do Piotra że będzie opoką na której zbuduje kościół po ukrzyżowaniu Piotr staje się spadkobiercą Jezusa uczniowie stają się katolikami a piotr wysyła ich na misję tak jak życzył sobie Jezus
Pomijając późniejsze rozłamy i schizmy wszyscy nawiązujący do wiary w Jezusa i jego nauk głoszonymi przez apostołów są katolikami
pierwszy większy rozłam powstał na Rzymskokatolicki i wschodni katolicki i późniejsze rozłamy nawiązują do nauk Jezusa głoszonymi przez apostołów więc są katolikami któży nie uznają zwierzchnictwa i dogmatu nieomylności papieża itp.
natomiast jest faktem że utarło się przekonanie że katolik to wyznawca wiary Rzymskokatolickiej i może kilku pomniejszych grup (w pewnym sensie można powiedzieć że Watykan zaanektował tylko dla siebie i wyznawców uznających zwierzchność papieża określenie katolik )natomiast geneza do której odwołują się inni zmusza uznać ich za katolików mimo tego że oni sami nie określają się jako katolicy

cytaty z wikipedia

"Początki katolicyzmu sięgają I wieku - okresu działalności Jezusa Chrystusa. Po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa około 33 r. n.e. jego naukę głosiło dwunastu najbliższych uczniów, zwanych apostołami, wokół których gromadziła się coraz liczniejsza grupa wiernych, początkowo prawie wyłącznie narodowości żydowskiej. Ok. 36 r. n.e., po nawróceniu w drodze do Damaszku, do grona apostołów dołączył Paweł z Tarsu, który przyczynił się do gwałtownego rozwoju chrześcijaństwa."

"Kościół katolicki zachowuje jedność w zakresie doktryny, dopuszcza natomiast różnice w obrzędach (liturgii) i dzieli się na Kościół rzymskokatolicki (tzw. Kościół rytu łacińskiego), który posługuje się dominującym obrządkiem łacińskim (zachodnim), oraz katolickie Kościoły wschodnie (określane mianem Kościołów rytu wschodniego), które używają obrządku wschodniego."
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

domber pisze:ukrzyżowaniu Piotr staje się spadkobiercą Jezusa uczniowie stają się katolikami a piotr wysyła ich na misję tak jak życzył sobie Jezus
Chyba stają się Chrześcijanami ?
Katolicyzm jest jednym z nurtów religii chrześcijańskiej (chrześcijaństwo), która narodziła się około 2000 lat temu wokół osoby Jezusa Chrystusa. Zarówno katolicyzmu, jak i pozostałe nurty chrześcijańskie (prawosławie i protestantyzm) wyznają wiarę, że Jezus z Nazarety jest prawdziwym Synem Boga, Zbawicielem człowieka (z gr. Chrystusem), który narodził się z ziemskiej kobiety, Marii, przyjmując ludzkie ciało i stając się w pełni człowiekiem.

http://www.kosciol.pl/staticpages/index ... 3003724261
Zauważ tą formę - Zarówno katolicyzm jak i pozostałe nurty chrześcijańskie...

Dalej...
Katolicyzm to ogół zasad wiary i życia religijnego oraz moralnego głoszonych przez Kościół katolicki. Wydaje się więc słusznym, aby tę krótka prezentację zacząć od tego co Kościół mówi i naucza o sobie samym. W konstytucji „Pastor aeternus” I Soboru Watykańskiego czytamy: „ Pasterz odwieczny i biskup dusz naszych [1 P2,25], pragnąc uczynić trwałym zbawcze dzieło Odkupienia postanowił utworzyć święty Kościół, w którym jak w domu Boga żyjącego, wierni byliby złączeni więzami jednej wiary i miłości. Dlatego, zanim został uwielbiony, modlił się do ojca nie tylko za Apostołów, lecz także i za tych, którzy przez ich słowo mieli uwierzyć w Niego, aby wszyscy byli jedno, jak Syn i Ojciec są jednym [por. J17,20n]. Przeto jak posłał Apostołów, których wybrał sobie ze świata, tak jak sam został posłany prze Ojca [J 20,21], podobnie tez chciał, aby w Jego Kościele byli pasterze i nauczyciele aż do końca świata [Mt 20,28].

http://www.magazyn.ekumenizm.pl/content ... 233947.htm
Nie jestem tu obcykany, ale wydaje mi się Domber, iż kojarzysz słowo Kościół tylko z Katolicyzm.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

booker pisze:Nie jestem tu obcykany, ale wydaje mi się Domber, iż kojarzysz słowo Kościół tylko z Katolicyzm.
tak w pewnym sensie tak
nieważne czy będzie się nazywał Rzymsko katolicki czy też wschodni katolicki
booker pisze:Katolicyzm to ogół zasad wiary i życia religijnego oraz moralnego głoszonych przez Kościół katolicki.

booker pisze:„ Pasterz odwieczny i biskup dusz naszych [1 P2,25], pragnąc uczynić trwałym zbawcze dzieło Odkupienia postanowił utworzyć święty Kościół, w którym jak w domu Boga żyjącego, wierni byliby złączeni więzami jednej wiary i miłości. Dlatego, zanim został uwielbiony, modlił się do ojca nie tylko za Apostołów, lecz także i za tych, którzy przez ich słowo mieli uwierzyć w Niego
nic dodać nic ująć (tylko że każdy z odłamów twierdzi że jego droga jest słuszna )
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

booker pisze:Chyba stają się Chrześcijanami ?
niestety nie oni byli już chrześcijanami
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

booker pisze:Zauważ tą formę - Zarówno katolicyzm jak i pozostałe nurty chrześcijańskie...
dziękuję że podałeś tą stronę

cytat z niej

Katolickim określano kiedyś całego chrześcijaństwo. Terminem tym zaczęto jednak z czasem określać tylko chrześcijanstwo zachodnie. Stało się tak po schizmie z Kościołem wschodnim w 1054 roku, który przyjął nazwę Kościoła prawosławnego, a sam nurt chrześcijaństwa wschodniego zaczęto nazywać prawosławiem. W pierwszej połowie XVI wieku zaś, w wyniku działań reformatorskich w Kościele - określanych jako Reformacja - także w zachodnim chrześcijaństwie doszło do zawężenia słowa katolicyzm. Powstanie Kościołów reformacyjnych oraz nowego nurtu chrześcijańskiego - określanego jako protestantyzm – spowodowało, że termin katolicyzm ograniczył się tylko do Kościoła rzymskokatolickiego. Należy jednak pamiętać, że zarówno prawosławie, jaki i protestantyzm – a szczególnie luteranizm i anglikanizm – dość często podkreślają swój katolicki charakter, który oznacza powszechny lub uniwersalny.
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
lagan.lagi
Posty: 114
Rejestracja: pt sie 03, 2007 19:03

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: lagan.lagi »

teza, że Jezus /Pokój z Nim/ jest w islamie alfą i omega i że ma coś wspólnego z odpuszczeniem grzechów nie ma poparcia w Koranie, jak sądzę, ale zawsze można poszperać ;)
islam uznaje za Proroków wszystkich Proroków starotestamentowych, Jana Chrziciela /Yahyę/ i Jezusa /Isę/ -Pokój z Nimi Wszystkimi.
ale Bóg mówi w Koranie, że wysyłał posłańców do każdego narodu, a więc było ich znacznie, znacznie więcej, i nie znamy ich imion.
pamiętam film dokumentalny o Kaszmirze, gdzie jeden muzułmanin nazwał Sziwę Prorokiem islamu. :) są muzułmanie, kórzy uważają za Proroka Buddę.

wszyscy Prorocy są równi:
84 Powiedz:
"Wierzymy w Boga
i w to, co nam zesłał,
i w to, co zostało zesłane
Abrahamowi i Isma`ilowi ,
Izaakowi i Jakubowi,
jak i plemionom;
i w to, co zostało dane Mojżeszowi,
Jezusowi i prorokom
- od ich Pana.
My nie robimy rozróżnienia między żadnym z nich
i jesteśmy Jemu całkowicie poddani."

Sura Rodzina Imrana.

Jezus /PzN/ nazywany jest w Koranie Mesjaszem, ale nie jest uznawany za Boga czy też Syna Bożego.
30 On powiedział:
"Zaprawdę, ja jestem sługą Boga!
On dał mi Księgę
i uczynił mnie prorokiem.

31 On mnie błogosławi,
gdziekolwiek się znajduję.
On nakazał mi modlitwę i jałmużnę
- jak długo będę żył -

32 i dobroć dla mojej matki.
On nie uczynił mnie
ani tyranem, ani nieszczęśliwym.

33 I pokój nade mną
w dniu, kiedy się urodziłem,
w dniu, kiedy będę umierał,
w dniu, kiedy będę wskrzeszony do życia."

34 To jest Jezus, syn Marii,
słowo Prawdy, w którą powątpiewają.
sura Maria

Prorok Mohammad jest ostatnim z Proroków, o czym mówi ten hadis:
Prorok (PzN) powiedział:
„ja i prorocy, którzy byli przede mną jesteśmy podobni do historii człowieka budującego dom. Ten człowiek ukończył budowę domu, ale zostało jeszcze miejsce na cegłę na skraju budynku. Ludzie oglądali ten dom z zachwytem jednocześnie zwracając uwagę: ‘czemu nie położyłeś ostatniej cegły?’ Ja jestem tą ostatnią cegłą i pieczęcią proroków”.
Buchari, hadis 3342
ashadu an la ilaha il Allah... wa ashadu anna Mohammadun rasool Allah
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

domber pisze:
booker pisze:Chyba stają się Chrześcijanami ?
niestety nie oni byli już chrześcijanami
No dobra, to skąd pochodzi Katolicyzm, kto pierwszy użył takiej nazwy ?

Bo Kościł, Domber, to zdaje się jest takie słowo jak Sanga - społecznośc praktykujacych, czy też wyznawców, w buddyzmie. Tu tez jest to dzielone, ale dopiero potem na Sangę taką i sangę owaką...

Z tego co ty mówisz to Katolicyzm rozpoczyna się zaraz po śmierci Jezusa, ale to chyba nie jest właściwe, bo zaczyna się...no właśnie - gdzie dokładnie ?
lagan.lagi pisze:są muzułmanie, kórzy uważają za Proroka Buddę.
Pokój z Nimi. :)

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
domber pisze:Piotr staje się spadkobiercą Jezusa uczniowie stają się katolikami
Nie. I do tej pory tego nie wykazałeś, przechodząc mimo, wobec przedstawionych dowodów, iż tak nie jest. Żaden z cytatów, które przedstawiasz, tego nie wykazuje, poza tym, że doktryna katolicka na Jezusa się powołuje. Równie dobrze można powiedzieć, że apostołowie byli Luteranami, gdyż Luter oparł się także na Jezusie i apostołach.
domber pisze:"Początki katolicyzmu sięgają I wieku (...) do grona apostołów dołączył Paweł z Tarsu, który przyczynił się do gwałtownego rozwoju chrześcijaństwa."
Odrobinę wyżej w haśle ''Katolicyzm'' z którego pochodzi Twój cytat - czyli na początku tego hasła czytamy:
wikipedia pisze:Katolicyzm – doktryna teologiczna i wyznanie chrześcijańskie głoszone przez Kościoły: katolickie, polskokatolickie, starokatolickie, część kościołów anglikańskich i liberalno-katolickich oraz całokształt implikowanych przez tę doktrynę typów religijności, postaw wobec świata, struktur światopoglądowych, ideologii społecznej i politycznej, występujących w różnych środowiskach katolickich. Słowo katolicyzm pochodzi od greckiego określenia Καθολικος oznaczającego uniwersalność lub powszechność.
Katolicyzm to doktryna w ramach chrześcijaństwa, której to doktrynie ani cerkiew prawosławna, ani większość zborów protestanckich nie hołduje, natomiast jasnym jest, że hołduje jej kościół katolicki uważając ją za jedynie słuszną, wywodząc ją od samego Jezusa o czym owo hasło mówi.
domber pisze:"Kościół katolicki zachowuje jedność w zakresie doktryny, dopuszcza natomiast różnice w obrzędach (liturgii) i dzieli się na Kościół rzymskokatolicki (tzw. Kościół rytu łacińskiego), który posługuje się dominującym obrządkiem łacińskim (zachodnim), oraz katolickie Kościoły wschodnie (określane mianem Kościołów rytu wschodniego), które używają obrządku wschodniego."
A gdzie tu protestanci?
A gdzie prawosławie?

Domber - kiedy /w którym wieku/ powstała doktryna katolicyzmem zwana?

Pozdrawiam
kunzang

ps
Z mej strony EOT.
.
dane :580:
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

Domber - kiedy /w którym wieku/ powstała doktryna katolicyzmem zwana?
domber pisze:cytaty z wikipedia

"Początki katolicyzmu sięgają I wieku - okresu działalności Jezusa Chrystusa. Po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa około 33 r. n.e. jego naukę głosiło dwunastu najbliższych uczniów, zwanych apostołami, wokół których gromadziła się coraz liczniejsza grupa wiernych, początkowo prawie wyłącznie narodowości żydowskiej.
czy dinozaury wiedziały że żyją w okresie kiedy żyły dinozaury chyba tak / jeżeli były świadome tego że są /
a czy te same dinozaury wiedziały że ten okres nazywa się Jurajskim chyba nie
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

kunzang pisze:A gdzie tu protestanci?
A gdzie prawosławie?
ile jest głównych nurtów buddyzmu
a ile szkół / odnóg - i czy nie nazywają się buddyjskie

tu możesz powiedzieć że ogólnie to chrześcijanie i przyznam ci rację dodając że chrześcijanie = katolicy
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: LordD »

domber pisze:
kunzang pisze:A gdzie tu protestanci?
A gdzie prawosławie?
ile jest głównych nurtów buddyzmu
a ile szkół / odnóg - i czy nie nazywają się buddyjskie
Tak, ale różne nurty w buddyzmie nie podważają podstawowych zasad buddyzmu, a katolicyzm w pewnym stopniu nie jest zgodny z podstawami, czyli z biblią, a nawet można podać przykłady na masę przekrętów i przeinaczeń w stosunku do nauk zawartych w biblii i często są to kwestie dotyczące podstaw wiary chrześcijańskiej. Ale nie będę się zagłębiał w szczegóły, na necie znajdziecie wiele tekstów na ten temat, mi się nie che w tym grzebać. Wniosek jest taki, ze katolicy są chrześcijanami, a katolicyzm jest chrześcijaństwem, ale jest to chrześcijaństwo wypaczone.
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

kunzang pisze:Katolicyzm to doktryna w ramach chrześcijaństwa, której to doktrynie ani cerkiew prawosławna, ani większość zborów protestanckich nie hołduje, natomiast jasnym jest, że hołduje jej kościół katolicki uważając ją za jedynie słuszną, wywodząc ją od samego Jezusa o czym owo hasło mówi.


to odpowiedź czy prawosławni to katolicy

cytat z wikipedia
charakterystyka prawosławia

"Kościół prawosławny uważa się za jedynego "depozytariusza wiary" oraz za jedyny ściśle trzymający się Tradycji Ojców Kościoła katolickiego, powołanego przez Jezusa Chrystusa."

domber pisze: "Katolickim określano kiedyś całego chrześcijaństwo. Terminem tym zaczęto jednak z czasem określać tylko chrześcijanstwo zachodnie. Stało się tak po schizmie z Kościołem wschodnim w 1054 roku, który przyjął nazwę Kościoła prawosławnego, a sam nurt chrześcijaństwa wschodniego zaczęto nazywać prawosławiem.
"
kunzang pisze:Domber - kiedy /w którym wieku/ powstała doktryna katolicyzmem zwana?
domber pisze:"Początki katolicyzmu sięgają I wieku - okresu działalności Jezusa Chrystusa. Po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa około 33 r. n.e.
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

O rany, Domber! Nie zyjemy w sredniowieczu, wiec mozemy smialo korzystac ze znaczenia pojec, jak sa one dzisiaj rozpowszechnione :twisted:


I dla podkreslenia:
WIEM pisze:Katolicyzm, określenie pochodzenia grecko-łacińskiego "catholicismus" oznaczające:

1) doktrynę religijną, moralną i społeczną chrześcijańskiego Kościoła rzymskokatolickiego.

2) jedno z największych wyznań religijnych współczesnego świata obok buddyzmu, hinduizmu, islamu, chrześcijaństwa pozakatolickiego (prawosławia, kościoła reformowanego itp.), judaizmu.
Tak wiec katolicy to ludzie przynalezacy do Kosciola Katolickiego, gloszacego doktryny jak w punkcie 1) i wyznajacych religie jak w punkcie 2).


EDIT
Ta cala debata skojarzyla mi sie akurat ze sporami w sredniowieczu :lol:

Najwazniejsze, ze wiadomo o co kazdemu chodzi ;)

Aha i ten diabelek tez byl dopisany, bo go najpierw nie bylo, za to byl: :)
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

atomuse pisze:Ta cala debata skojarzyla mi sie akurat ze sporami w sredniowiedzu Laughing
masz rację :grin:
tak samo jak inni :roll:
co najśmieszniejsze ja też ;)
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

:zdrowko:
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

uciekło ale nie szkodzi
podałeś tam piękną piramidkę początek odłamów był podany na V wiek nie wiem czy dobrze wpiszę tą stronę http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Prawos%C5%82awie
natomiast ja poszperałem i znalazłem sobór Nicejski 20 maja 325 r na którym spotkali się prawie wszyscy biskupi chrześcijańscy - owszem kilku nie było /może byli chorzy nie wnikam na przykład nie było biskupa Rzymu/ ale wszyscy podpisali się pod wyznaniem wiary

cytat wikipedia

wyznanie wiary

"Wierzymy w jednego Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, zrodzonego z Ojca, jednorodzonego, to jest z istoty Ojca, Boga z Boga, Światłość ze Światłości, Boga prawdziwego z Boga prawdziwego, zrodzonego, a nie uczynionego, współistotnego Ojcu, przez którego wszystko się stało, co jest w niebie i co jest na ziemi, który dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił i przyjął ciało, stał się człowiekiem, cierpiał i zmartwychwstał trzeciego dnia, wstąpił do nieba, przyjdzie sądzić żywych i umarłych. I w Ducha Świętego. Tych, którzy mówią: «był kiedyś czas kiedy go nie było» lub «zanim się narodził nie był» lub «stał się z niczego» lub pochodzi z innej hipostazy, lub z innej substancji [niż Ojciec], lub, że Syn Boży jest zmienny i przeobrażalny, tych wszystkich powszechny i apostolski Kościół wyłącza."

powszechny i apostolski Kościół wyłącza. co z greki lub łaciny nie pamiętam oznacza katolicki i apostolski kościół

domber pisze:cytat z wikipedia
charakterystyka prawosławia

"Kościół prawosławny uważa się za jedynego "depozytariusza wiary" oraz za jedyny ściśle trzymający się Tradycji Ojców Kościoła katolickiego, powołanego przez Jezusa Chrystusa."
tutaj dałem ci argumentację dotyczącą prawosławia
domber pisze:cytat już nie pamiętam z czego "Należy jednak pamiętać, że zarówno prawosławie, jaki i protestantyzm – a szczególnie luteranizm i anglikanizm – dość często podkreślają swój katolicki charakter, który oznacza powszechny lub uniwersalny.
"

tutaj dałem ci argumentację dotyczącą prawosławie i protestantyzm

powiedziałem że moim zdaniem kościół rzymskokatolicki zaanektował w pewien sposób słowo katolicki
określenie katolicki odnosi się więc do wszystkich chrześcijan chyba że mówimy o sektach ale to już inna bajka - bo czy można powiedzieć że jeśli ktoś medytuje to z pewnością jest buddystą

więc daj mi argumentację że oni kłamią lub mijają się z prawdą
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
domber pisze:powszechny i apostolski Kościół wyłącza. co z greki lub łaciny nie pamiętam oznacza katolicki i apostolski kościół
Już Tobie pisałem, że mieszasz dwie sprawy - to, co znaczy słowo katolicyzm z doktryną katolicką /która np do apostołów ma się nijak- znaczy się katolikami on nie byli - bo doktryna ta kształtowała się od I do VIII w / itd...
Pisałem do Ciebie:
kunzang pisze:To, co oznacza słowo katolicyzm,to jedno, a to, czy protestanci, lub prawosławni są katolikami, to drugie.

Poczytaj sobie me posty. Nie piszę w nich o słowie katolicyzm, a o doktrynie katolickiej piszę.

Dziękuję za rozmowę
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

kunzang pisze:Poczytaj sobie me posty. Nie piszę w nich o słowie katolicyzm, a o doktrynie katolickiej piszę.
przepraszam ale napisz mi co uważasz za doktrynę katolicką bo ja akurat akt wyznania wiary który jest datowany na 20maja 325 r i określa w niej jedność wszystkich kościołów od początków nauczania przez Jezusa i jego uczniów którzy tworzyli katolicyzm
Już Tobie pisałem, że mieszasz dwie sprawy - to, co znaczy słowo katolicyzm z doktryną katolicką
w tym przypadku sądzę że ty jesteś w błędzie przypisując katolicyzm tylko kościołowi Rzymskokatolickiemu i kościołom które uznają jego zwierzchność
jeśli o mnie chodzi ja pisałem o równości chrześcijaństwo = katolicyzm a nie o doktrynie kościoła Rzymskokatolickiego próbowałem ci udowodnić że prawosławie i protestanci to też katolicy itp.

jeżeli miałbyś rację to Jan strwożył odrębną wiarę w której Jezus byłby tylko odłamem chrześcijaństwa jeżeli tak to podaj mi jakąkolwiek wiarę chrześcijańską w której nie występuje Jezus
reasumując uważam że początki chrześcijaństwa = katolicyzm wszystkich kościołów i wspólnot wyznaniowych ( które się pod tym podpisały )
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam

EDIT
Domber - poczytaj sobie Wikipedię. Masz tam wyraźnie napisane, iż doktryna katolicka kształtowała sie do ósmego wieku i opisany przebieg jej kształtowania podczas soborów. I nie była to w tamtych czasach jedyna słuszna doktryna chrześcijańska, stąd też herezje i schizmy, oraz to, że kształtowała sie ona, aż do ósmego wieku.
hasło ''Katolicyzm'' - wikipedia pisze: Kościół w II w. nie nosił jeszcze wszystkich cech katolicyzmu. Uwaga chrześcijan koncentrowała się głównie na przechowywaniu "tradycji apostolskiej", dlatego też tworzono organizację kościelną i hierarchiczną władzę, która miała czuwać nad czystością wiary. Wtedy też ustanowiono wyznanie wiary i kanon ksiąg świętych. Katolicyzm kształtował się stopniowo wskutek asymilacji elementów kultury hellenistycznej i rzymskiej.
Rzecz jasna możesz rozumieć to jak chcesz.
Możesz też rozumieć jak chcesz to, co zacytowała Atomuse, tak jak i rozumieć możesz jak chcesz wykres do którego odnośnik podałem itd...
domber pisze:jeżeli miałbyś rację to Jan strwożył odrębną wiarę w której Jezus byłby tylko odłamem chrześcijaństwa jeżeli tak to podaj mi jakąkolwiek wiarę chrześcijańską w której nie występuje Jezus
Chrześcijaństwo to jedno, a doktryna katolicka to drugie. Masz u mnie duże piwo jak odnajdziesz w nowym testamencie słowo katolik/katolicyzm.

Ze swej strony napisałem już wszystko, co miałem na ten temat do powiedzenia.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

Ze swej strony napisałem już wszystko, co miałem na ten temat do powiedzenia.
a ja nie ale to nieistotne

chleb miętki twardy
chleb biały czy czarny
chlebem pozostaje
miłego dnia
domber
xPiksel
Posty: 11
Rejestracja: sob mar 22, 2008 19:51

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: xPiksel »

Ktoś tu poruszał na początku temat o tym, że Muchmmad jest jedynym prorokiem w Islamie, a Jezus w Chrześcijaństwie. Studiowałem nie tylko teologię jako ksiądz, ale także religioznawstwo i tu, proszę bardzo słowa wyjaśnienia:

Islam za Ojca wiary, który przygotowywał podłoże uznaje Abrahama. Później Musa (Mojżesz) wyprowadza lud wierzący w Allaha z Egiptu (Allah to jedna z wersji Jestem, który Jestem). Isa (Jezus) był prorokiem głoszącym nauki Allaha i podobnie jak Muchmmada rydwan zabrał Go do nieba. A to, że został ukrzyżowany i zmartwychwstał to wg. muzułmanów późniejszy fałsz. Muchmmad przyszedł jako ostatni z proroków, aby dopełnić słowa Allaha i spisać swoje nauczanie i poprzednich proroków w Koranie.

Chrześcijanie uważają Chrystusa za największego proroka oraz i przede wszystkim Syna Bożego. Jego proroctwo opiera się tylko na OSTATECZNYM PRZEZWYCIĘŻENIU ZŁA (tzw. Koścu świata). Chrześcijanie przejęli od żydów wcześniejszą historię.
A przecież nie cały umieram,
to co we mnie niezniszczalne trwa...
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: moi »

xPiksel pisze:OSTATECZNYM PRZEZWYCIĘŻENIU ZŁA (tzw. Koścu świata)
Zainteresowało mnie to określenie - właśnie od strony religioznawczej. Czy mogłabym się dowiedzieć, dlaczego, skąd takie sformułowanie "kościec świata"?

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: LordD »

moi pisze:
xPiksel pisze:OSTATECZNYM PRZEZWYCIĘŻENIU ZŁA (tzw. Koścu świata)
Zainteresowało mnie to określenie - właśnie od strony religioznawczej. Czy mogłabym się dowiedzieć, dlaczego, skąd takie sformułowanie "kościec świata"?

Pozdrawiam.m.
Ponoć pierwotnie w tekstach było używane wyrażenie "koniec epoki", a nie koniec świata.
Obejrzyjcie sobie pierwszą część filmu Zeitgeist, tam conieco o tym mówią.
http://video.google.pl/videoplay?docid= ... =zeitgeist
xPiksel
Posty: 11
Rejestracja: sob mar 22, 2008 19:51

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: xPiksel »

Sformułowanie "koniec świata" powstało w średniowieczu. Tak tłumaczono błędnie poganom ten okres ostatecznego przezwyciężenia zła, aby lepiej zrozumieli. I tak jakoś zostało. Pierwotnie to było paraodwrócenie lub koniec epoki jak ktoś wspomniał. Ale o co chodzi? O to, że Chrystus wróci na ziemię jako zmartwychwstały i oddzieli ostatecznie zło od dobra, dobrym da poznać jak świat wygląda bez złego i tak zostanie na zawsze. Szatan jako potępiony przegrał już po zmartwychwstaniu z Boża mocą, która zstąpi w postaci ducha i namaści człowieka, będzie to namaszczenie jego ciała, które od chwili zmartwychwstania stanie się nie jak dotychczas barierą dla duszy, której pokonanie jest bardzo ciężkie, a zjednoczeniem duszy z cielesnością, co da człowiekowi możliwości dziś paranormalne - brak chorób, mówienie w każdym języku itp... Bóg nie zniszczy świata, a jedynie może wykonać jakby zniszczenie tego co złe i rozszerzenie? Zniszczenie świata, to złe pojęcia powstałe w średniowieczu - pierwotnie "odnowienie" czyli usunięcie dzieła wszelkiego zła. Zgładzenie świata byłoby zgładzeniem samego Siebie (a wszystko co powstało z energii Jego było dobre) po co gładzić dobre?

Jak macie jeszcze jakieś pytania to proszę, jako ekspert (ksiądz) odpowiem na wszystko :)
A przecież nie cały umieram,
to co we mnie niezniszczalne trwa...
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: moi »

xPiksel pisze:Jak macie jeszcze jakieś pytania to proszę, jako ekspert (ksiądz) odpowiem na wszystko
Przepraszam, myślałam, że faktycznie używa się jakiegoś sformułowania w języku teologii pt. "kość zła" , itp. Teraz rozumiem, dziękuję za wyjaśnienia :)

Pozdrawiam.m.
xPiksel
Posty: 11
Rejestracja: sob mar 22, 2008 19:51

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: xPiksel »

Nie ma za co przepraszać.
A przecież nie cały umieram,
to co we mnie niezniszczalne trwa...
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: moi »

I jeszcze a propos dialogu: zwrócił ksiądz kiedyś uwagę na podobieństwo wizerunków maryjnych do przedstawień Guan Yin, której kult jest bardzo rozpowszechniony w Chinach i Japonii?

Obrazek

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

xPiksel pisze:Zgładzenie świata byłoby zgładzeniem samego Siebie (a wszystko co powstało z energii Jego było dobre) po co gładzić dobre?
tu widzę małą niespójność - szatana stworzył Bóg więc z jego energii/mocy więc jeżeli szatan jest złem i Bóg z nim walczy (w ten lub inny sposób ) pokazując nam wciąż wyższość jego nad nim a zarazem nie niszcząc go do końca bo jak mówisz było by to zgładzenie samego siebie dlaczego miałby zrobić to później
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

xPiksel pisze:po co gładzić dobre?
bo lepiej sie gladzi dobre niz niedobre ;)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
Jakub Safjański
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 01, 2008 17:30
Tradycja: zen, Sanbo-Kyodan
Lokalizacja: Warszawa

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: Jakub Safjański »

Bóg i Szatan to w ogóle ciekawe zagadnienie.
Prosty sylogizm.

Bóg stworzył wszystko - w tym Szatana (zalożenie nr 1 - bibilijne)
Bóg utrzymuje wszystkie byty w istnieniu (założenie nr 2 - ze św. Tomasza z Akwinu)
bo tylko z istoty Boga wypływa istnienie, reszta bytów jest tylko utrzymywana w istnieniu przez Boga)
Szatan jest zaś oczywiście bytem ( z definicji)
----------------
Wniosek:
Bóg utrzymuje Szatana w istnieniu.

:serce:
J.
Awatar użytkownika
Jakub Safjański
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 01, 2008 17:30
Tradycja: zen, Sanbo-Kyodan
Lokalizacja: Warszawa

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: Jakub Safjański »

I drugie zagadnienie.

Skoro Bóg podtrzymuje wszystkie byty w istnieniu tzn. że udziela swojej substancji owym bytom (tzw. niekoniecznym, bo nie mającym własnej podstawy substancjalnej do istnienia).
Jeżeli udziela zaś swojej boskiej substancji to znaczy, że jest obecny w każdym bycie.

A jeżeli tak, to Szatan jako byt zawiera w sobie element Boga (który utrzymuje go w istnieniu)

J.
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

Jest taka rumunska legenda o stworzeniu swiata: Bog stworzyl swiat, ale czegos mu w nim brakowalo. nie mogac dojsc samemu co jest nie tak,poslal po Diabla. usiedli razem i uradzili,ze trzeba stworzyc czlowieka. (tak mniej wiecej). zrodlo: M. Eliade.
tak mi sie skojarzylo :)

Pytanie do ksiedza: czy teologia dopuszcza psychologiczne interpretaccje Boga i czy Szatan może być (jungowskim) Cieniem Boga? Tu nasuwa mi sie tez Eliadego "Mefistofeles i androgyn", ktora pokazuje Boga jako "Pelnie", a Szatana jako trikstera. (ta legenda wyzej jest chyba z tej ksiazki - dawno czytalem)
"Jeżeli żądza, gniew czy głupota się zwiększają to to, co praktykujesz nie jest buddyzmem" pewien mistrz zen
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Bóg stworzył wszystko - w tym Szatana (zalożenie nr 1 - bibilijne)
Zatem jest stwórcą samsary?
Bóg utrzymuje wszystkie byty w istnieniu (założenie nr 2 - ze św. Tomasza z Akwinu)
bo tylko z istoty Boga wypływa istnienie, reszta bytów jest tylko utrzymywana w istnieniu przez Boga)
Czyli bóg utrzymuje złudzenie bytów?

Pozdrawiam
kunzang

ps
Tak w ramach dygresji.
''ciało masz od przodków, duszę od boga, a kim jesteś w istocie?''
.
dane :580:
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

kunzang pisze:ps
Tak w ramach dygresji.
''ciało masz od przodków, duszę od boga, a kim jesteś w istocie?''
półbogiem ? herosem? człowiekiem?
TWÓRCĄ zapewne !!
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

zyptse pisze:i czy Szatan może być (jungowskim) Cieniem Boga?
jeśli Boga, to nie tyle Cieniem, co alterego
zyptse pisze: a Szatana jako trikstera.
nom. szczegolnie w jego lucyferycznym wydaniu, jako tego, ktory niesie swiatło poznania. taki troche prometejski byt
kunzang pisze:Zatem jest stwórcą samsary?
w gnostycyzmie jahve to bóg idiota, który stworzył materialny swiat, i ktory zyje w iluzji swojej wszechmocy. stworzyl samsare

generalnie katolicy to se szatanem strzelili gola do wlasnej bramki. sporo niescislosci w tych teoriach.
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: jerez »

Intraneus pisze:generalnie katolicy to se szatanem strzelili gola do wlasnej bramki. sporo niescislosci w tych teoriach
w mitach jak to w mitach - cieżko doszukiwać sie logiki
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

jerez pisze:
Intraneus pisze:generalnie katolicy to se szatanem strzelili gola do wlasnej bramki. sporo niescislosci w tych teoriach
w mitach jak to w mitach - cieżko doszukiwać sie logiki
katolicy nie uważają, że to mity
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: jerez »

Intraneus pisze:katolicy nie uważają, że to mity
to prawda, ale zauważ że grecy też nie uważali swoich wierzeń za mity.
buddyści niektorych podań też nie uważają za mity.
mitem staja sie wierzenia dla niektorych gdy przestaja wierzyc w ich prawdziwosc.

poza tym ta historia o stworzeniu czlowieka podpada pod wspolczesna definicje mitu.
co prawda poniżej link do malo wiarygdonej bo wikipedii ale...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mit

na probke:

"Mit (gr. μῦθος mythos - "myśl, zamysł, temat rozmowy, opowieść, baśń") – opowieść o otaczającym ludzkość świecie, opisująca historię bogów, demonów, legendarnych bohaterów oraz historię stworzenia człowieka. Próbowała ona dać wyjaśnienie odwiecznych zagadnień bytu ludzkiego, mistyki, fascynacji śmiercią, życia i śmierci, dobra i zła, sensu ludzkiego bytu. Opowieści mityczne są przejawem wczesnego stadium rozwoju doktryny religijnej, tzw. etapu mitycznego."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm - dialog”