Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

relacje pomiędzy buddyzmem a innymi religiami

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
chaon
Posty: 799
Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto Zen
Lokalizacja: Szczecin

Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: chaon »

Niedawno w sieci pojawiła się w polskim internecie następująca wiadomość:
Proszę was o modlitwę za kościoły w Indiach. Skrajni buddyści w
Indiach spalili wczoraj wieczorem 20 kościołów.
Dziś w nocy planują zniszczyć kolejnych 200 w prowincji Olisabang.
Zamierzają zabić 200 misjonarzy w ciągu 24 godzin.
W chwili obecnej wszyscy chrześcijanie ukrywają się w wioskach.
Proszę was, módlcie się za nich i wyślijcie ten mail wszystkim,
znanym wam chrześcijanom.
Błagajcie Boga o miłosierdzie dla naszych braci i sióstr w Indiach.
Kiedy otrzymacie tę wiadomość, proszę was, prześlijcie pilną
prośbę o modlitwę dalej.
Módlcie się za nich i oddajcie ten problem naszemu Ojcu Wszechmogącemu
i Panu!!!
o. Trevor, misjonarz
Niczym prąd w wodzie rozniosła się po różnej maści chrześcijańskich portalach, stając się długo wyczekiwaną garścią błota, którą chętni mogliby cisnąć w buddyzm. Gdybyście natknęli się na tego typu zarzut, tu macie kontrargumenty uzasadniające, że to bujda http://atrapa.net/chains/skrajni-buddysci.htm?page=1.
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Skrajni buddyści.... w Indiach.... w jakiejś prowincji.... zabili.... planują zabić.... planują spalić....


Pytam absolutnie poważnie: Do tego potrzebne są jakiekolwiek kontrargumenty?
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Ryuu pisze: Pytam absolutnie poważnie: Do tego potrzebne są jakiekolwiek kontrargumenty?
Dla skrajnych chrześcijan.
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

chaon pisze: Gdybyście natknęli się na tego typu zarzut, tu macie kontrargumenty uzasadniające, że to bujda http://atrapa.net/chains/skrajni-buddysci.htm?page=1.
Na linku podanym przez ciebie też są jakieś dziwne rzeczy:
buddystów jest w Indiach trzy razy mniej niż chrześcijan, nic więc dziwnego, że nie odnotowano w Indiach prześladowań chrześcijan ze strony wyznawców buddyzmu,
tzn, że gdyby buddystów było trzy razy więcej, to by odnotowano?
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Intraneus pisze: tzn, że gdyby buddystów było trzy razy więcej, to by odnotowano?
Nie, ale nawet gdyby uznać buddystów za rządne krwi zwierzęta to po prostu nie byliby w stanie w Indiach czegokolwiek zdziałać bo są mniejszością.
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
arkus
Posty: 13
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:34
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ningmapa
Lokalizacja: Birmingham

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: arkus »

Taki tekst to zwykła propaganda i świadczy tylko o intencjach ich twórców. Trochę tego już nazbierało się w sieci.
http://www.ccgm.org.au/articles/Article ... E-0102.htm
I More OM
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Sattvik
Posty: 8
Rejestracja: czw sty 31, 2013 10:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wisznuizm

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Sattvik »

Witajcie,
Wątek jest dość stary, ale natknąłem się na niego dopiero teraz. Jestem wisznuitą; my również doświadczamy podobnych, jak nie gorszych ataków i szkalowań ze strony chrześcijan.
Czy nie widzicie potrzeby, aby mimo pewnych różnic filozoficznych/teologicznych, wyznania z korzenia hinduistycznego (jak by tego nie określać) w jakiś sposób się sprzymierzyły przeciw ksenofobicznym zachowaniom w nas wymierzonym? Wspólnie można osiągnąć więcej.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Sattvik pisze:
Czy nie widzicie potrzeby, aby mimo pewnych różnic filozoficznych/teologicznych, wyznania z korzenia hinduistycznego (jak by tego nie określać) w jakiś sposób się sprzymierzyły przeciw ksenofobicznym zachowaniom w nas wymierzonym? Wspólnie można osiągnąć więcej.
WT... serio? Nie, sorki, przymierze z mej strony nie wchodzi w grę. Macie zdecydowanie za mało wojska! :)

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć
Har-Dao pisze:Macie zdecydowanie za mało wojska!
Powiedział polski theravadin ;)


Jakby kiedyś powstała jakaś organizacja zajmująca się ochroną przed dyskryminacją na tle religijnym (najlepiej bez zadnego ograniczania do ochrony religii dharmicznych), to na pewno mogłaby liczyć na mojego lajka na fejsbuku.

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
shingnya
użytkownik zbanowany
Posty: 248
Rejestracja: pn sty 28, 2013 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: offline

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: shingnya »

Obrazek

wkurza mnie to ta głupota ludzi
co ciekawe nie są w stanie uwierzyć w odradzanie się (reinkarnacje) ale w takie kocopoły :zabawa: to wierzą
tu macie wyjaśnienie ze strony chrześcijańskiej => http://chrzescijanin.pl/falszywe-sms-y- ... hrzescijan
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Ryu pisze:
Har-Dao pisze:Macie zdecydowanie za mało wojska!
Powiedział polski theravadin ;)
Cśssiii, jak się przytulę do buddystów to my jako Zjednoczona Armia Buddyjska sporo szabel mamy, a nasz oddział cichociemnych Theravadinów to jednostka specjalna ;)

@ shingnya - ten obrazek to zachęta do nowego przymierza czy zawieszenie broni? :zdziwko:

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
shingnya
użytkownik zbanowany
Posty: 248
Rejestracja: pn sty 28, 2013 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: offline

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: shingnya »

Har-Dao pisze:@ shingnya - ten obrazek to zachęta do nowego przymierza czy zawieszenie broni? :zdziwko:
taki akurat znalazłem, wiem może być trochę śmieszny - ale miał oznaczać, że wszystko jest okej a nawet więcej => http://merlin.pl/Pra-Jezus-buddyjskie-z ... 46214.html
:D
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

shingnya pisze: taki akurat znalazłem, wiem może być trochę śmieszny - ale miał oznaczać, że wszystko jest okej a nawet więcej => http://merlin.pl/Pra-Jezus-buddyjskie-z ... 46214.html
:D
Nie czytałem tej pozycji (i nie jestem fanem takowych) wiec nie mogę jednoznacznie stwierdzić czy wszystko jest okej - ze strategiczno-taktycznego punktu widzenia natomiast iście Goebbelsowski ruch, na miarę ministra propagandy, oświecenia publicznego i informacji - wmówić masie ludzi, że religia w którą wierzą jest po prawdzie tą, którą my chcemy żeby uwierzyli :mad:

A tak poważnie - było juz nieco o tym tu: http://forum.medytacja.net/viewtopic.ph ... ilit=jezus

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
shingnya
użytkownik zbanowany
Posty: 248
Rejestracja: pn sty 28, 2013 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: offline

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: shingnya »

to miał być sytuacyjny żart, w sumie wiadomo że nawet najbardziej zbliżone teologicznie tradycje jak katolicyzm i prawosławie za chiny ludowe :sage: nie chcą się ze sobą zejść ponownie.
:wstyd:
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Dla Krysznowcow to juz w ogole by to bylo na reke, jesli Jezus byl pod wplwem buddystow, bowiem w jednej z ich swietych ksiag (nie pamietam juz tytulu, ale jest tego kilka tomow zaraz po Bhagavad Gicie) jest przepowiedziane przyjscie Buddy na swiat i ze to chyba sam Kryszna sie wcielil w jego role, zeby powstrzymac ludzi od zabijania zwierzat czy cos w tym stylu.
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
shingnya
użytkownik zbanowany
Posty: 248
Rejestracja: pn sty 28, 2013 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: offline

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: shingnya »

ethan pisze:Dla Krysznowcow to juz w ogole by to bylo na reke, jesli Jezus byl pod wplwem buddystow
Co tam Krishnowcy, to typowe dla hindusów przypisywanie sobie cudzych osiągnięć w stylu Krzysztof Kolumb był tak naprawdę hindusem :zdziwko:

Nestorianie, którzy najwcześniej zanieśli idee chrześcijańskie na wschód przyczynili się do powstania chińskich wyobrażeń Kuan Yin, która jest często wyobrażana na księżycu i ze smokiem. => http://paptyg.wordpress.com/teksty/pago ... panskiego/
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
shingnya pisze:Nestorianie, którzy najwcześniej zanieśli idee chrześcijańskie na wschód przyczynili się do powstania chińskich wyobrażeń Kuan Yin, która jest często wyobrażana na księżycu i ze smokiem.
Jeżeli tak było, to ciekawy myk z tego wyszedł, bo u chrześcijan smok, to konotacja zła, a u chińczyków smok, to konotacja dobra. To z jednej strony, a z drugiej, Nestorianie nie uważali Marii za matkę Boga /w nestorianizmie Jezus Bogiem nie jest, tylko człowiekiem, w którym zamieszkał Bóg - mamy tu dwie istoty w jednym ciele/ i nie darzyli Jej jakimś specjalnym kultem /i między innymi właśnie w związku z tym, mieli przechlapane/.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
shingnya
użytkownik zbanowany
Posty: 248
Rejestracja: pn sty 28, 2013 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: offline

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: shingnya »

ObrazekObrazek ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
AHuli
Posty: 489
Rejestracja: sob mar 12, 2011 19:58
Płeć: kobieta
Tradycja: kamtzang, krypto ningmapa
Lokalizacja: Festung Breslau

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: AHuli »

Nie jestem bardzo przekonana do tej hipotezy wg. której Kuan Yin pochodzi od chrześcijańskiej Maryi, matki Jezusa. Faktycznie znalazłam coś takiego u cioci Wiki... może coś w tym jest, ale ja uważam, że ta postać może mieć źródła w przedbuddyjskich wierzeniach. Wikipedia podaje też boginię Mazu jako jeden z pierwowzorów Kuan Yin.
Nie zostawisz samsary, odrzucając ją - wyzwolisz ją wewnętrznie, pozwalając jej być. Twe próby wyleczenia się z nieszczęść nie przyniosły ci ulgi, ulgę przynosi rozluźnienie i pozostawienie rzeczy takimi, jakie są.
Awatar użytkownika
shingnya
użytkownik zbanowany
Posty: 248
Rejestracja: pn sty 28, 2013 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: offline

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: shingnya »

Dla mnie jako ex-katolika to też głównie ciekawostka, ale taka mądrzejsza od tej, że "Jezus w okresie od 12 do 33 roku życia przebywał w Indiach", albo że "nie umarł na krzyżu tylko zmył się z Palestyny i powędrował do kaszmiru" gdzie ponoć jest jego grób w Shrinagarze.
Bardziej prawdopodobna wydaje się wersja, gdzie religie wzajemnie na siebie wpływają najczęściej w stopniu powierzchownym (wąż - smok), zmieniającym czasem pierwotne znaczenie albo kontekst danej ideii.

"Baktryjscy kupcy docierali do Aleksandrii w Egipcie, gdzie jeszcze w II w. n.e. funkcjonowała gmina buddyjska, o której chrześcijanin Klemens z Aleksandrii pisał, że żyjący w niej Hindusi czczą boga Buddę."
http://diamentowadroga.pl/dd38/cywiliza ... ytnej_azji


Tak więc odnośnie tej fałszywki z łańcuszkiem - religie mogą popadać w antagonizmy i szuka się wtedy różnic, a w okresie względnego spokoju szuka się podobieństw wykazując tym samym cechy wspólne z czasów być może większej wzajemnej tolerancji. Nie zmienia to faktu, że każde wyznanie pozostaje na swoim miejscu i zachowuje swoją tożsamość.
Sattvik
Posty: 8
Rejestracja: czw sty 31, 2013 10:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wisznuizm

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Sattvik »

shingnya pisze:
ethan pisze:Dla Krysznowcow to juz w ogole by to bylo na reke, jesli Jezus byl pod wplwem buddystow
Co tam Krishnowcy, to typowe dla hindusów przypisywanie sobie cudzych osiągnięć w stylu Krzysztof Kolumb był tak naprawdę hindusem :zdziwko:
A czy takie ignoranckie pustosłowie jest typowe dla buddowców? :) Rozmawiajmy poważnie, a nie jak dzieci w piaskownicy.

Zapytam więc, dlaczego dla krysznaitów miałoby być na rękę, gdyby jakiś żydowski rabin był pod wpływem buddystów? Na zasadzie jakiej logiki? Że byłoby to korzystne dla buddystów, to jeszcze bym rozumiał, choć osobiście uważam to za polemiczne.

A dwa, poproszę o wykazanie prawdziwości twierdzenia o przypisywaniu sobie cudzych osiągnięć przez hinduistów oraz wykazanie poprawności wnioskowania, że jeśli robią to hinduiści, to robią to też krysznaici. I o których hinduistów chodzi - sziwaitów, śaktystów, wisznuitów, dżinistów, czy jeszcze może o innych?

[EDIT: korekta pisowni terminu]
Sattvik
Posty: 8
Rejestracja: czw sty 31, 2013 10:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wisznuizm

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Sattvik »

ethan pisze:w jednej z ich swietych ksiag (nie pamietam juz tytulu, ale jest tego kilka tomow zaraz po Bhagavad Gicie) jest przepowiedziane przyjscie Buddy na swiat i ze to chyba sam Kryszna sie wcielil w jego role, zeby powstrzymac ludzi od zabijania zwierzat czy cos w tym stylu.
Masz zapewne na myśli Bhagavata Puranę (inaczej Śrimad Bhagavatam). Według opisów tamże, Pan Budda jest chwalebnym Awatarem Najwyższego (czyli Pana Wisznu/ Pana Kryszny), czyli Jego zstąpieniem. I owszem, jednym z jego celów było skończenie z krwawymi ofiarami ze zwierząt, które przestały być tym, czym być powinny, lecz jedynie religijną zasłoną dymną dla jedzenia mięsa ofiarowanych zwierząt. Jego trickiem było zanegowanie Wed zawierających przepisy rytuałów ofiarnych. Poza tym, trzeba Go docenić za inne dobre nauki dotyczące zalecanego sposobu życia. Krysznaici doceniają i szanują Pana Buddę. Co oczywiście nie znaczy, że nie polemizują z niektórymi filozofiami buddystów.

Budda i buddyzm wyrósł z hinduizmu i jest jego częścią. Powinniśmy być sojusznikami, mimo pewnych odmienności filozoficznych. Zwłaszcza/przynajmniej w obliczu i w zakresie obrony przed totalitarystyczną agresją i opresją wyznawców Żyda Joshuego.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Sattvik pisze:(...) I owszem, jednym z jego celów było skończenie z krwawymi ofiarami ze zwierząt, które przestały być tym, czym być powinny, lecz jedynie religijną zasłoną dymną dla jedzenia mięsa ofiarowanych zwierząt. (...)
Zatem, czym być powinny ofiary ze zwierząt?

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Sattvik
Posty: 8
Rejestracja: czw sty 31, 2013 10:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wisznuizm

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Sattvik »

kunzang pisze:Witam
Sattvik pisze:(...) I owszem, jednym z jego celów było skończenie z krwawymi ofiarami ze zwierząt, które przestały być tym, czym być powinny, lecz jedynie religijną zasłoną dymną dla jedzenia mięsa ofiarowanych zwierząt. (...)
Zatem, czym być powinny ofiary ze zwierząt?

Pozdrawiam
:14:
Pustką, wcale nie powinno ich być :) No patrzcie, gadam jak buddysta :)
Sattvik
Posty: 8
Rejestracja: czw sty 31, 2013 10:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wisznuizm

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Sattvik »

Znalazłem odnośny werset z Bhagavata Purany, z komentarzem Bhaktivedanty Swamiego, opisującym 'hinduistyczne' rozumienie Pana Buddy.

http://www.vrinda.net.pl/vedanta/text.p ... &b=&id=744

Sorry za off topic. Wątek jest o potrzebie współpracy religii hinduistycznych ;)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Sattvik pisze:Budda i buddyzm wyrósł z hinduizmu i jest jego częścią.
Jak dla mnie, buddyzm nie jest religią hinduistyczną, jest religią indyjską w swych korzeniach, nie znaczy to jednak, że jest religią hinduistyczną ponieważ w czasach gdy Błogosławiony nauczał, królował braminizm, a hinduizm /religie hinduistyczne/ miały swój bum dopiero potem. Buddyzm nie wyrósł z hinduizmu /nie jest on jego źródłem/.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
shingnya
użytkownik zbanowany
Posty: 248
Rejestracja: pn sty 28, 2013 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: offline

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: shingnya »

Sattvik pisze:A czy takie ignoranckie pustosłowie jest typowe dla buddowców? :) Rozmawiajmy poważnie, a nie jak dzieci w piaskownicy.
To tylko taka moja luźna prywatna opinia. Mam nadzieję, że Cię nie uraziła. :shake2:
Poza tym nie uważam się za buddystę a raczej za sympatyka buddyzmu o niepełnej wiedzy na temat buddyzmu.

Pozdrawiam
:pray:
Sattvik
Posty: 8
Rejestracja: czw sty 31, 2013 10:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wisznuizm

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Sattvik »

kunzang pisze:Witam
Sattvik pisze:Budda i buddyzm wyrósł z hinduizmu i jest jego częścią.
Jak dla mnie, buddyzm nie jest religią hinduistyczną, jest religią indyjską w swych korzeniach, nie znaczy to jednak, że jest religią hinduistyczną ponieważ w czasach gdy Błogosławiony nauczał, królował braminizm, a hinduizm /religie hinduistyczne/ miały swój bum dopiero potem. Buddyzm nie wyrósł z hinduizmu /nie jest on jego źródłem/.

Pozdrawiam
:14:
Nie będę się w tej kwestii spierał, a to dlatego, że sam termin 'hinduizm' jest pojęciem kontrowersyjnym i pochodzi spoza Indii i spoza kręgu jej myśli teologicznej. Jest wymysłem judeo-chrześcijańskich naukowców. Jeśli jednak go przyjmować, to trzeba nim również objąć wszystkie etapy istnienia religii (singular lub plural - do dyskusji, oba mogą mieć sens) 'hinduistycznych'. Opinia wśród samych hinduistów (zachodnich i 'indyjskich') jest podzielona, i obie strony mają swoje racje i argumenty. Być może oba podejścia są słuszne, będąc po prostu innym spojrzeniem na to samo.

Moja myśl była taka, że buddyzm wyrósł z tego samego pnia, co inne religie 'hinduistyczne' i czerpał oraz dyskutował z tymi samymi pismami świętymi, naukami aczarjów itd.
Sattvik
Posty: 8
Rejestracja: czw sty 31, 2013 10:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wisznuizm

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Sattvik »

shingnya pisze:
Sattvik pisze:A czy takie ignoranckie pustosłowie jest typowe dla buddowców? :) Rozmawiajmy poważnie, a nie jak dzieci w piaskownicy.
To tylko taka moja luźna prywatna opinia. Mam nadzieję, że Cię nie uraziła. :shake2:
Poza tym nie uważam się za buddystę a raczej za sympatyka buddyzmu o niepełnej wiedzy na temat buddyzmu.

Pozdrawiam
:pray:
Nie będę ukrywał, że jest mi przykro, kiedy czytam/słyszę takie uwagi, z czyichkolwiek ust by nie wyszły.
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć
kunzang pisze:Jak dla mnie, buddyzm nie jest religią hinduistyczną, jest religią indyjską w swych korzeniach, nie znaczy to jednak, że jest religią hinduistyczną ponieważ w czasach gdy Błogosławiony nauczał, królował braminizm, a hinduizm /religie hinduistyczne/ miały swój bum dopiero potem. Buddyzm nie wyrósł z hinduizmu /nie jest on jego źródłem/.
Co jeszcze warto zaznaczyć buddyzm powstał w dużym stopniu jako krytyka ówczesnego systemu religijnego i społecznego.
Sattvik pisze:Powinniśmy być sojusznikami, mimo pewnych odmienności filozoficznych. Zwłaszcza/przynajmniej w obliczu i w zakresie obrony przed totalitarystyczną agresją i opresją wyznawców Żyda Joshuego.
Kiedy ostatni raz spotkałeś się z "totalitarystyczną agresją i opresją 'wyznawców Żyda Joshuego?'"

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Sattvik pisze:Nie będę się w tej kwestii spierał, a to dlatego, że sam termin 'hinduizm' jest pojęciem kontrowersyjnym i pochodzi spoza Indii i spoza kręgu jej myśli teologicznej. (...)
Pojęcia: ''Buddyzm'' - też nie ukuli buddyści -> termin ''Buddyzm''

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Sattvik
Posty: 8
Rejestracja: czw sty 31, 2013 10:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wisznuizm

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Sattvik »

Ryu pisze:Cześć
kunzang pisze:Jak dla mnie, buddyzm nie jest religią hinduistyczną, jest religią indyjską w swych korzeniach, nie znaczy to jednak, że jest religią hinduistyczną ponieważ w czasach gdy Błogosławiony nauczał, królował braminizm, a hinduizm /religie hinduistyczne/ miały swój bum dopiero potem. Buddyzm nie wyrósł z hinduizmu /nie jest on jego źródłem/.
Co jeszcze warto zaznaczyć buddyzm powstał w dużym stopniu jako krytyka ówczesnego systemu religijnego i społecznego.
Podobnie jak protestantyzm. Czy to znaczy, że nie jest to religia/wyznanie chrześcijańska?
Ryu pisze:
Sattvik pisze:Powinniśmy być sojusznikami, mimo pewnych odmienności filozoficznych. Zwłaszcza/przynajmniej w obliczu i w zakresie obrony przed totalitarystyczną agresją i opresją wyznawców Żyda Joshuego.
Kiedy ostatni raz spotkałeś się z "totalitarystyczną agresją i opresją 'wyznawców Żyda Joshuego?'"
Wczoraj.
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

Sattvik pisze:Podobnie jak protestantyzm. Czy to znaczy, że nie jest to religia/wyznanie chrześcijańska?
Zasadniczy problem jest jednak taki, że w Buddyzmie nie ma boga stwórcy, co z hinduizmem nie da się chyba pogodzić.
Jeśli chodzi o pochodzenie tych dwóch religii to nie wypowiadam się bo się nie znam. Prawdopodobnie są jakiejś dobre opracowania akademickie na ten temat :89:
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Budda i buddyzm wyrósł z hinduizmu i jest jego częścią. Powinniśmy być sojusznikami, mimo pewnych odmienności filozoficznych
Z całą pewnością buddyzm nie wyrósł z hinduizmu, tak jak to wcześniej Kunzang napisał. Samo pojęcie "hinduizm" jest dziewiętnastowieczne i faktycznie mieści w sobie baardzo wiele różnych treści. Oczywiście buddyzm z czasów Buddy był pewną kontrą do brahminizmu, do jego skostniałych struktur.
A to, że powinniśmy być sojusznikami - z całą pewnością. Choć odmienności filozoficzne są ogromne.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Sattvik pisze:
Ryu pisze:
Sattvik pisze:Powinniśmy być sojusznikami, mimo pewnych odmienności filozoficznych. Zwłaszcza/przynajmniej w obliczu i w zakresie obrony przed totalitarystyczną agresją i opresją wyznawców Żyda Joshuego.
Kiedy ostatni raz spotkałeś się z "totalitarystyczną agresją i opresją 'wyznawców Żyda Joshuego?'"
Wczoraj.
I nie czujesz jak niepoważnie to brzmi? :)
Kto Cię ciemięży i uciska? :)
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Protestantyzm powstał, bo jego założyciele uznawali, że Watykan odszedł od prawdziwych biblijnych nauk Jezusa. Protestantyzm to taki powrót do korzeni chrześcijaństwa (według protestantów). Natomiast Buddha po przebudzeniu uznał, że bramini się po prostu mylą. Porównanie do chrześcijaństwa i judaizmu też byłoby błędne, bo chrześcijaństwo uważa, że wypełnia to, co judaizm zakładał.

Chociaż oczywiście jest sporo podobieństwa między hinduizmem, a buddyzmem (szczególnie między niektórymi ich odmianami) i zaznaczam to, żebyś nie myślał, że staram się podkreślić jakieś nasze różnice. Po prostu uważam, że nie da się powiedzieć, że buddyzm jest religią hinduistyczną.
Sattvik pisze:Wczoraj.
A można wiedzieć co Ci się takiego przytrafiło wczoraj?
miluszka pisze: A to, że powinniśmy być sojusznikami - z całą pewnością. Choć odmienności filozoficzne są ogromne.
A pewnie. Tak samo według mnie powinniśmy być sojusznikami ze wszystkimi ludźmi niezależnie od religii (lub jej braku), którzy uważają, że wszyscy powinniśmy mieć prawo swobodnie praktykować, to co chcemy praktykować dopóki nie ogranicza to wolności innych osób. Tak samo z każdym kto wierzy w rozdzielność państwa od religii. :)

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

miluszka pisze:Choć odmienności filozoficzne są ogromne.
Moim zdaniem bliżej hinduizmowi do chrześcijaństwa (ideologicznie) niż do buddyzmu. A sojusznikami powinniśmy być wobec wszystkich ludzi i religii. W końcu wszyscy pochodzimy ponoć od jednego murzyna ;)
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

No ale adwajta to dość blisko trzeciego obrotu. Ja tam zresztą Gaudapadę i Siankarę bardzo cenię. Siankarę nazywano niegdyś zakamuflowanym buddystą.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Ryu pisze:(...) Tak samo według mnie powinniśmy być sojusznikami ze wszystkimi ludźmi niezależnie od religii (lub jej braku), którzy uważają, że wszyscy powinniśmy mieć prawo swobodnie praktykować, to co chcemy praktykować dopóki nie ogranicza to wolności innych osób. Tak samo z każdym kto wierzy w rozdzielność państwa od religii. :)
stepowy jeż pisze:(...) A sojusznikami powinniśmy być wobec wszystkich ludzi i religii. W końcu wszyscy pochodzimy ponoć od jednego murzyna ;)
Ze swej strony rzeknę tylko: Ano :ok:

Pozdrawiam
:14:

EDIT

ps
co do owego Murzyna - to ów Murzyn jest obecnie /genetycznie/ bardziej homo sapiens niż my... podrasowani neandertalczykiem :D
.
dane :580:
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Murzyn się pisze z dużej litery, panowie ;)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
iwanxxx pisze:Murzyn się pisze z dużej litery, panowie ;)
Dzięki za czujność ;) Już poprawiam i murzynów przez duże ''M'' przepraszam :zawstydzony:

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm - dialog”