Beru Khjentse Rinpocze - 9-20 września 2016, Warszawa

odosobnienia, wykłady i webcasty nauczycieli
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Beru Khjentse Rinpocze - 9-20 września 2016, Warszawa

Nieprzeczytany post autor: jw »

We wrześniu przyjedzie do Warszawy Beru Khjentse Rinpocze, poniżej informacje na temat linii Khjentse i Rinpocze, a także o wizycie II Beru Khjentse w Polsce:

Linia tulku Khjentse
Dziamjang Khjentse Łangpo (1820-1892) był jednym z największych mistrzów buddyzmu tybetańskiego, joginem, uczonym i wizjonerem. Choć formalnie związany był ze szkołą Sakja, posiadł rozległą wiedzę wszystkich buddyjskich ścieżek praktykowanych w żywy i pełen mocy sposób w Tybecie. Wspólnie z Czokgjurem Lingpą (szkoła Njingma) i Dziamgonem Kongtrulem (szkoła Kagju) zainicjowali ruch Rime, któremu przyświecała wolna od uprzedzeń idea szacunku dla innych szkół. Celem ruchu było zachowanie buddyjskich nauk ze wszystkich linii przekazu dla późniejszych pokoleń (niektórym liniom jak np. Szangpa Kagju groził wówczas zanik), a także przybliżenie do siebie praktykujących z różnych szkół i krzewienie nauk Wielkiej Doskonałości (dzogczen) oraz Wielkiej Pieczęci (mahamudra).

Dziamjang Khjentse Łangpo jest również jednym z pięciu Wielkich Tertonów, odkrywców term - "nauk-skarbów", które Guru Rinpocze wraz ze swoją partnerką tantryczną Jeszie Tsogjal ukrył dla przyszłych pokoleń, a odnaleźć je potrafili tylko najbardziej urzeczywistnieni mistrzowie wywodzący się z grona bezpośrednich uczniów Guru Rinpocze. Dziamjang Khjentse Łangpo uznawany jest za wcielenie króla Trisonga Detsena, który zaprosił do Tybetu Guru Rinpocze i został jednym z jego najbliższych uczniów.

Po śmierci Wielkiego Khjentse rozpoznano wiele jego emanacji, które pojawiły się w różnych szkołach np. w szkole Njingma Dilgo Khjentse (emanacja umysłu) czy w szkole Sakja Dzongsar Khjentse (emanacja aktywności). Emanacją mowy był Beru Khjentse (1896-1945) syn króla Beru Gönpo Düdula w Kham we Wschodnim Tybecie. Tulku został rozpoznany przez Dziamgona Kongtrula Lodro Taje i intronizowany w klasztorze Palpung należącym do szkoły Karma Kagju, a po zakończeniu formalnej edukacji zaczął sam udzielać nauk. Jego uczniowie pochodzili ze wszystkich czterech szkół buddyzmu tybetańskiego. W ramach szkoły Karma Kagju, w której Beru Khjentse został jednym z najważniejszych dzierżawców Dharmy, jego uczniami byli m.in.: XV Karmapa Khacziab Dordże (Karmapa był jednocześnie guru dla Beru Khjentse), XVI Karmapa Rangdziung Rigpe Dordże, Pało Rinpocze, Kalu Rinpocze, Khandro Ordzien Tsomo (żona XV Karmapy).

Dwa lata po śmierci I Beru Khjentse, urodził się w Centralnym Tybecie chłopiec, który będąc już młodym mnichem, został w roku 1955 rozpoznany jako tulku Beru Khjentse i intronizowany przez XVI Karmapę. Siedzibą młodego Rinpocze został klasztor Nangczen. W wieku 13 lat poprowadził swoich mnichów i uczniów na uchodźstwo do Indii, gdzie w Mainpat założył klasztor i ośrodek odosobnieniowy.

Beru Khyentse Rinpoche ukończył formalną edukację pod kierunkiem wielu mistrzów z różnych szkół buddyzmu tybetańskiego, byli to m.in.: Dzongsar Khenpo Czime Rinpocze, Kjabdzie Kalu Rinpocze, XVI Karmapa Rigpe Dordże, Sakja Trizin Rinpocze oraz Dilgo Khjentse Rinpocze. Po zakończeniu tradycyjnego czteroletniego odosobnienia, Rinpoche założył klasztory w Bodhgaja (Indie) oraz w Kathmandu (Nepal), a także odnowił swoją siedzibę Nangczen w Tybecie, gdzie poza klasztorem męskim, powstał również klasztor żeński oraz szkoła i ośrodek odosobnieniowy. Rinpoche odbudował też klasztor szkoły Sakja, Njenthang Taszigang, znajdujący się w pobliżu jego miejsca narodzin. Ponadto jest fundatorem Tharjay Charitable Foundation, organizacji która wspiera budowę mostów, szkół i ośrodków zdrowia we Wschodnim Tybecie.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat Beru Khyentse Rinpoche wiele podróżował udzielając nauk i inicjacji na całym świecie, chociaż szczególnie znany jest w Azji Południowo-Wschodniej i na Antypodach. Odwiedził takie kraje, jak m.in.: Australia, Nowa Zelandia, Malezja, Singapur, Tajlandia, Indonezja, Hongkong, Filipiny, Tajwan, Chiny, Bhutan, Indie, Nepal oraz wiele krajów w Europie i w obu Amerykach.

W Polsce Rinpocze był trzykrotnie, pierwszy raz w 1984 roku odwiedził Kraków oraz Kuchary, dwukrotnie w 1989 i 1994 roku przyjechał do Warszawy. W maju 2009 roku, po wieloletniej nieobecności, wraz z IV Jamgonem Kongtrulem Jangsi Rinpoche odwiedził ponownie Europę i udzielił inicjacji Kalaczakry w ośrodku buddyjskim Karma Guen w Hiszpanii.

Już we wrześniu w Warszawie będzie można spotkać tego wielkiego nauczyciela, przyjąć od Rinpoche nauki, schronienie, otrzymać inicjacje oraz zadać pytania.
Wizyta Rinpoche podzielona jest na dwie części: organizowaną przez Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu oraz przez sanghę Beru Khyentse Rinpoche i Fundację Rime. Oto program obu części (adresy miejsc na samym dole wpisu):

1) Część wizyty organizowana przez BZDDLKK:

9 września, godz. 19:00 – wykład "Droga Bodhisattwy"; Hala Reduta.
10 września – INICJACJA Tary; Hala Reduta.
11 września – INICJACJA Dzambali; Hala Reduta.
12 września – spotkanie z Rinpocze w ośrodku Stupa House.
Kontakt do organizatorów: kurs@buddyzm.pl
http://stupahouse.pl/…/wizyta-beru-khye ... ocze-w-pol…/


2) Część wizyty organizowana przez sanghę Beru Khjentse Rinpocze i Fundację Rime:

15 września, godz. 18:00
Uniwersytet Warszawski - wykład*
Jak pozostać pozytywnym we współczesnym świecie, czyli buddyjskie spojrzenie na pracę z emocjami.

16 września, Soho Factory:
10:00-12:00 – nauki o schronieniu i ślubowaniu bodhisatwy
13:30-16:00 – INICJACJA II Karmapy Karma Pakszi

17 września, Soho Factory:
10:00-12:00 – nauki Nyndro – Dordże Sempa
13:30-15:30 – INICJACJA Mandziuśrego

18 września, Soho Factory:
10:00-12:00 – nauki Nyndro – Podarowanie Mandali i Guru Joga
13:30-16:00 – INICJACJA Mahakali

20 września, godz. 18:00
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego (sala konferencyjna) - wykład*
Rola buddyzmu w świecie człowieka zachodniego - co nam proponuje buddyjski światopogląd.

Więcej informacji i kontakt do organizatorów znajdziecie na stronie: http://beru.khyentse.pl/pl/

Wejściówki na inicjacje można zakupić na stronie: http://beru.khyentse.pl/pl/sklep/
* UWAGA! 40 wejściówek na wykład w UW i 70 na wykład w BUW czeka na Was. Wykłady są bezpłatne. Wyślij na adres sangha@beru.khyentse.pl wiadomość, podając w tytule: Wykład UW lub Wykład BUW. Każdy e-mail to 1 wejściówka.
======================
MIEJSCA:
Soho Factory, ul. Mińska 25
https://goo.gl/maps/wURkgtPc75F2

Hala Reduta, ul. Redutowa 37
https://goo.gl/maps/YKiiAWBD5iw

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66
https://goo.gl/maps/LDeyL2mZpMF2

Uniwersytet Warszawski Krakowskie Przedmieście 26/28
https://goo.gl/maps/A9z531ueCrP2

Stupa House, ul. Ożarowska 65/67
https://goo.gl/maps/NcnGGi2mQfM2
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogłoszenia”