W dalszym ciągu parę pytań :)

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
tarocista8890
Posty: 29
Rejestracja: ndz sie 05, 2012 02:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wciąż szukam...
Lokalizacja: Kępno

W dalszym ciągu parę pytań :)

Nieprzeczytany post autor: tarocista8890 »

Pytanie 1. Nie rozumiem pojęcia 6 światów (egzystencji) samsary. Czy owe światy (krainy) znajdują się "gdzieś" czy są też może stanem naszego umysłu? Świat ludzi jest przez nas w chwili obecnej doskonale znany, tak samo świat zwierząt natomiast świat Bogów, pół-bogów, głodnych duchów, oraz piekieł już nie. Co do wiary w Bogów zgodnie z opisem o Bogu Brahmie (wierzenie religii hinduistycznych) np. "Przez jakiś czas zastanawiał się, czy powinien głosić światu swą mądrość, ale wtedy zstąpił do niego Brahma i rozwiał jego wątpliwości" czy to znaczy że owi Bogowie hinduizmu (osobowi) naprawdę istnieją? i Budda z nimi rozmawiał? I jeszcze jedno pytanie czy we wszystkich tradycjach czyli Mahajana, Wadżrajana, theravada istnienie "wiara" lub raczej przekonanie o istnieniu owych światów?

Pytanie 2. Ciągle czytam o różnych tradycjach Buddyzmu, i w dalszym ciągu (a trwa to już prawie od 2 lat) nie jestem w stanie wybrać tradycji która by mnie do siebie przekonała. Istnieje wiele tradycji i z tego co czytałem każda prowadzi do głównego celu oświecenia, natomiast ważna jest sama praktyka, nastawienie motywuje do pracy i tu jest problem. Ja jako osoba która unika zbędnej wiary (modlitw, kultowi) chciałaby znaleźć dla siebie drogę która owe wymagania by spełniła, jaka to mogła by być droga?

Pytanie 3. W jakich tradycjach buddyzmu występuję japa mala? czy jest ona konieczna i czy muszą być wyróżnione 3 większe korale przypominające o 3 klejnotach (Budda, Dharma, Sangha)?


Pytanie 4. Myślę że najważniejsze w naukach buddyzmu jest pojęcie reinkarnacji. Narodziny, starość, choroba i śmierć przyjdzie prędzej czy później tego nie da się w żaden sposób uniknąć i gdy w końcu śmierć nastanie odradzamy się. Jak się dowiedziałem (nasza niewiedza, pożądanie, myśli, przywiązanie) w każdym razie coś z tych 4 rzeczy transportuję się do innego ciała (proszę nie być zbyt oburzonym jeżeli coś pomyliłem, dopiero się uczę) i powtarza się nasze cierpienie. Ale jeżeli owa reinkarnacja nie nastanie?, zmarnujemy w ten sposób wiele czasu... wtedy się nie odrodzimy i cierpienie zaniknie. Tak więc głównym zjawiskiem który tworzy pomost do cierpienia jest (reinkarnacja) jaki jest dowód na jej istnieje, ale taki niepodważalny który by przekonał na (100%) owy cel łączący cała dharmę? Budda głosił aby nie brać jego słów na wiarę lecz na doświadczenie, i faktycznie owe nauki przynoszą poprawę w życiu obecnym ale nie jest do dowodem na istnienie owej reinkarnacji.


Pytanie 5. Jakie są poziomu oświecenia?

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość co do treści moich pytań. Za pisanie błędów, niedopatrzeń, serdecznie przepraszam
"Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm"

Albert Einstein
elwis
Posty: 189
Rejestracja: sob cze 07, 2008 16:50
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Kwan um
Lokalizacja: Gdańsk

Re: W dalszym ciągu parę pytań :)

Nieprzeczytany post autor: elwis »

tarocista8890 pisze:Pytanie 1. Nie rozumiem pojęcia 6 światów (egzystencji) samsary. Czy owe światy (krainy) znajdują się "gdzieś" czy są też może stanem naszego umysłu? Świat ludzi jest przez nas w chwili obecnej doskonale znany, tak samo świat zwierząt natomiast świat Bogów, pół-bogów, głodnych duchów, oraz piekieł już nie. Co do wiary w Bogów zgodnie z opisem o Bogu Brahmie (wierzenie religii hinduistycznych) np. "Przez jakiś czas zastanawiał się, czy powinien głosić światu swą mądrość, ale wtedy zstąpił do niego Brahma i rozwiał jego wątpliwości" czy to znaczy że owi Bogowie hinduizmu (osobowi) naprawdę istnieją? i Budda z nimi rozmawiał? I jeszcze jedno pytanie czy we wszystkich tradycjach czyli Mahajana, Wadżrajana, theravada istnienie "wiara" lub raczej przekonanie o istnieniu owych światów?
Z punktu widzenia zenu, to są tylko pojęcia pomocnicze. Raczej w nie nie wierzymy ani tym bardziej nie jesteśmy o tym przekonani. Nie zmienia to faktu, że są to poglądy przydatne w nauczaniu.
Pytanie 2. Ciągle czytam o różnych tradycjach Buddyzmu, i w dalszym ciągu (a trwa to już prawie od 2 lat) nie jestem w stanie wybrać tradycji która by mnie do siebie przekonała. Istnieje wiele tradycji i z tego co czytałem każda prowadzi do głównego celu oświecenia, natomiast ważna jest sama praktyka, nastawienie motywuje do pracy i tu jest problem. Ja jako osoba która unika zbędnej wiary (modlitw, kultowi) chciałaby znaleźć dla siebie drogę która owe wymagania by spełniła, jaka to mogła by być droga?
Chyba najprościej jest odwiedzić różne sanghi i praktykować z nimi tyle ile uznasz za słuszne, a nawet trochę dłużej - przecież nie można się poddawać zbyt szybko. Przy którejś pewnie poczujesz, że to jest to, czego ci potrzeba. Praktykowanie samemu to strasznie ciężki kawałek chleba. W naszym świecie raczej nie dla początkujących.
Pytanie 4. Myślę że najważniejsze w naukach buddyzmu jest pojęcie reinkarnacji. Narodziny, starość, choroba i śmierć przyjdzie prędzej czy później tego nie da się w żaden sposób uniknąć i gdy w końcu śmierć nastanie odradzamy się. Jak się dowiedziałem (nasza niewiedza, pożądanie, myśli, przywiązanie) w każdym razie coś z tych 4 rzeczy transportuję się do innego ciała (proszę nie być zbyt oburzonym jeżeli coś pomyliłem, dopiero się uczę) i powtarza się nasze cierpienie. Ale jeżeli owa reinkarnacja nie nastanie?, zmarnujemy w ten sposób wiele czasu... wtedy się nie odrodzimy i cierpienie zaniknie. Tak więc głównym zjawiskiem który tworzy pomost do cierpienia jest (reinkarnacja) jaki jest dowód na jej istnieje, ale taki niepodważalny który by przekonał na (100%) owy cel łączący cała dharmę? Budda głosił aby nie brać jego słów na wiarę lecz na doświadczenie, i faktycznie owe nauki przynoszą poprawę w życiu obecnym ale nie jest do dowodem na istnienie owej reinkarnacji.
Podobnie jak w pkt.1 reinkarnacja ma służyć pomocą uczniom w zrozumieniu celu swojej praktyki. Jednakże nie jest ona elementem koniecznym poglądów buddysty. Możesz i bez niej zdobyć motywację do praktyki, a jak już zaczniesz praktykę, wszystko się zacznie układać. :) Buddyzm jest bardzo praktyczny i bez wiary w reinkarnację lub inne cuda na kiju, tak samo jak w czasie w którym traktuje się je jako fakt czy bardzo trafną metaforę rzeczywistości. Rozumiej to jak chcesz. Wszystko się ułoży z czasem.
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: W dalszym ciągu parę pytań :)

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

elwis pisze: Z punktu widzenia zenu, to są tylko pojęcia pomocnicze. Raczej w nie nie wierzymy ani tym bardziej nie jesteśmy o tym przekonani. Nie zmienia to faktu, że są to poglądy przydatne w nauczaniu.
Mnie się wydaje, że w buddyzmie uważa się również te światy za tak samo realne jak nasz, a realność naszego porównuje się do snu.
Prócz tego sześć światów jest również metaforą stanów umysłu, które możesz mieć nawet w ciągu jednego dnia.
Xbalanque
Posty: 267
Rejestracja: wt paź 26, 2010 00:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Kwan Um

Re: W dalszym ciągu parę pytań :)

Nieprzeczytany post autor: Xbalanque »

Są to pojęcia pomocnicze z punktu widzenia elwisa, nie zenu ;)
Ani To Ani Tamto
Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Re: W dalszym ciągu parę pytań :)

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

tarocista8890 pisze:
Pytanie 3. W jakich tradycjach buddyzmu występuję japa mala? czy jest ona konieczna i czy muszą być wyróżnione 3 większe korale przypominające o 3 klejnotach (Budda, Dharma, Sangha)?
W zasadzie w każdej tradycji występuje, w therawadzie jest najmniej powszechna. Nie jest konieczna, ale to przydatne narzędzie do niektórych praktyk np recytacji mantr, w której się odlicza ich ilość - są nawet specjalne liczniki, którymi się na malach zaznacza się setki, tysiące, dziesiątki tysięcy powtórzeń. Co do tych większych korali to nic nie wiem, ale każda mala powinna zawierać stupę i meru/guru:

Obrazek
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
AdamW
użytkownik zbanowany
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 05, 2012 09:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Rinzai

Re: W dalszym ciągu parę pytań :)

Nieprzeczytany post autor: AdamW »

Xbalanque pisze:Są to pojęcia pomocnicze z punktu widzenia elwisa, nie zenu ;)
Dzięki! :)
elwis
Posty: 189
Rejestracja: sob cze 07, 2008 16:50
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Kwan um
Lokalizacja: Gdańsk

Re: W dalszym ciągu parę pytań :)

Nieprzeczytany post autor: elwis »

Xbalanque pisze:Są to pojęcia pomocnicze z punktu widzenia elwisa, nie zenu ;)
Nie rozumiem. Tyle gadania o nieprzywiązywaniu się, a wierzyć w reinkarnację czy ileś tam różnych światów? :nonie:
AdamW
użytkownik zbanowany
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 05, 2012 09:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Rinzai

Re: W dalszym ciągu parę pytań :)

Nieprzeczytany post autor: AdamW »

elwis pisze:
Xbalanque pisze:Są to pojęcia pomocnicze z punktu widzenia elwisa, nie zenu ;)
Nie rozumiem. Tyle gadania o nieprzywiązywaniu się, a wierzyć w reinkarnację czy ileś tam różnych światów? :nonie:
Można być przywiązanym do "idei nieprzywiązywania się" ;) Jeśli mówimy o Zen jako tradycji, to takie stwierdzenia jak Twoje elwis, są niezbyt precyzyjne. W różnych szkołach Zen jest różne podejście do tych spraw. Może lepiej wypowiadać się za siebie lub w imieniu swojej szkoły, czy stylu nauczania... jeśli czujemy się na tyle kompetentni.
:)
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: W dalszym ciągu parę pytań :)

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

elwis pisze:
Xbalanque pisze:Są to pojęcia pomocnicze z punktu widzenia elwisa, nie zenu ;)
Nie rozumiem. Tyle gadania o nieprzywiązywaniu się, a wierzyć w reinkarnację czy ileś tam różnych światów? :nonie:
To zobacz co nasz nauczyciel Wu Bong SSN mówi:
http://forum.medytacja.net/viewtopic.ph ... 09#p143309

To się w ogóle nie wyklucza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”