Czy to prawdziwy cytat Buddy?

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
Krzychu
Posty: 29
Rejestracja: sob maja 18, 2013 19:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: panteizm

Czy to prawdziwy cytat Buddy?

Nieprzeczytany post autor: Krzychu »

wątek wydzielony przez kunzanga z tematu ''cytaty nauczycieli'', dział ''Buddyzm tybetański''

"To keep the body in good health is a duty, for otherwise we shall not be able to trim the lamp of wisdom, and keep our mind strong and clear. Water surrounds the lotus flower, but does not wet its petals."

Czy to prawdziwy cytat Buddy?

Występuje również w takiej formie (która mi się bardziej podoba, ponieważ jest krótsza) - "To keep the body in good health is a duty... otherwise we shall not be able to keep our mind strong and clear."
Natura ta jest tym samym co umysł wszystkich buddów. Buddowie przeszłości i przyszłości jedynie go przekazują. Poza tym umysłem nigdzie nie ma buddy. Ale omamieni ludzie nie zdają sobie sprawy, że ich własny umysł jest buddą. Poszukują go na zewnątrz. Nigdy nie przestają wzywać buddów, oddawać im czci i dociekać jakie jest miejsce ich pobytu. Nie ulegajcie takim urojeniom. Poznajcie jedynie własny umysł. Poza nim nie ma innego buddy.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Cytaty Nauczycieli

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj

Krzychu - Proszę :) o przetłumaczenie na język polski tych cytatów /jesteśmy forum polskojęzycznym/.
No i fajnie by było :) gdybyś podał źródła tych cytatów - skąd je znasz.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Krzychu
Posty: 29
Rejestracja: sob maja 18, 2013 19:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: panteizm

Re: Cytaty Nauczycieli

Nieprzeczytany post autor: Krzychu »

Wpisałem w google "Buddha quotes" :)

"To keep the body in good health is a duty... otherwise we shall not be able to keep our mind strong and clear."

Utrzymywanie ciała w formie (zdrowiu) jest obowiązkiem, w przeciwnym razie nie będziemy w stanie utrzymać naszego umysłu w sile i czystości."

"Water surrounds the lotus flower, but does not wet its petals."

Woda otacza kwiat lotosu, ale nie moczy jego płatków.
Natura ta jest tym samym co umysł wszystkich buddów. Buddowie przeszłości i przyszłości jedynie go przekazują. Poza tym umysłem nigdzie nie ma buddy. Ale omamieni ludzie nie zdają sobie sprawy, że ich własny umysł jest buddą. Poszukują go na zewnątrz. Nigdy nie przestają wzywać buddów, oddawać im czci i dociekać jakie jest miejsce ich pobytu. Nie ulegajcie takim urojeniom. Poznajcie jedynie własny umysł. Poza nim nie ma innego buddy.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Czy to prawdziwy cytat Buddy?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć,

Cytat pochodzi z książki "The Gospel of Buddha" Paula Carusa, w której znajdują się cytaty z sutt zmontowane z parafrazami dokonanymi przez autora. To o co pytasz wydaje mi się być taką parafrazą, nie do końca oddającą właściwe znaczenie słów, zwłaszcza gdy została wyjęta z kontekstu, w którym została umieszczona przez autora.

Autor niestety nie podawał w książce jakie teksty parafrazuje, więc ciężko jest mi powiedzieć jak brzmiał oryginalny cytat, jeśli w ogóle taki istnieje.

BTW w internecie krąży wiele cytatów przypisywanych Buddzie, które najczęściej mają z jego nauczaniem niewiele wspólnego. Jakiś dobrodziej założył nawet stronę www.fakebuddhaquotes.com na której analizuje rzeczone cytaty.
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Czy to prawdziwy cytat Buddy?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

Jeśli o lotosy idzie - jest o tym gęsto, choćby w Dhp: 336. Lecz od tego, kto przezwycięży to godne pożałowania pragnienie, tak trudne do przezwyciężenia, smutki odpadają niczym woda od liści lotosu.

Jest sporo sutt o tym jak woda nie dotyka i spływa po liściach i kwiatach lotosowych. Jest też Puppha Sutta - http://sasana.wikidot.com/sn-22-094-var

Co do ciała, też ktoś pokrętnie mógłby przetłumaczyć jakiś wers, jakby bardzo chciał, zobacz wersy Dhp od 147 do 152. Natomiast wymowa i znaczenie zupełnie inne. Natomiast kiedyś widziałem podobne zdanie w Vinayi, odnośnie mnichów, którzy dbali o ciało (a byli tacy), ale teraz nie dam rady znaleźć.

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
Flandra
Posty: 676
Rejestracja: pt lip 01, 2011 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Theravada
Kontakt:

Re: Czy to prawdziwy cytat Buddy?

Nieprzeczytany post autor: Flandra »

Jeśli szukasz autentycznych (w miarę :D) słów Buddy to znajdziesz je tutaj:
http://www.accesstoinsight.org/index-subject.html

albo po polsku tutaj: http://sasana.wikidot.com/alfabetycznie

pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Krzychu
Posty: 29
Rejestracja: sob maja 18, 2013 19:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: panteizm

Re: Czy to prawdziwy cytat Buddy?

Nieprzeczytany post autor: Krzychu »

Zaczytałem się na tej stronie - sasana. Jest jedna bardzo kontrowersyjna sunna, w której Budda nakazuje mnichom medytowanie nad obrzydliwoscia swoich cial, po czym spora czesc z nich popelnia samobojstwa...
Natura ta jest tym samym co umysł wszystkich buddów. Buddowie przeszłości i przyszłości jedynie go przekazują. Poza tym umysłem nigdzie nie ma buddy. Ale omamieni ludzie nie zdają sobie sprawy, że ich własny umysł jest buddą. Poszukują go na zewnątrz. Nigdy nie przestają wzywać buddów, oddawać im czci i dociekać jakie jest miejsce ich pobytu. Nie ulegajcie takim urojeniom. Poznajcie jedynie własny umysł. Poza nim nie ma innego buddy.
Xbalanque
Posty: 267
Rejestracja: wt paź 26, 2010 00:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Kwan Um

Re: Czy to prawdziwy cytat Buddy?

Nieprzeczytany post autor: Xbalanque »

Czemu kontrowersyjna?
Ani To Ani Tamto
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Czy to prawdziwy cytat Buddy?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Krzychu pisze:Zaczytałem się na tej stronie - sasana. Jest jedna bardzo kontrowersyjna sunna, w której Budda nakazuje mnichom medytowanie nad obrzydliwoscia swoich cial, po czym spora czesc z nich popelnia samobojstwa...
Sutta - sunny są w koranie - niby czeski błąd, ale wisz pan... :)

Samobójstwo w kanonie palijskim to bardzo ciekawy temat, są kontrowersje, są, ale można znaleźć też ciekawe wyjaśnienia gdzieniegdzie.

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
Krzychu
Posty: 29
Rejestracja: sob maja 18, 2013 19:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: panteizm

Re: Czy to prawdziwy cytat Buddy?

Nieprzeczytany post autor: Krzychu »

Oczywiście sutta - potraktujcie to jako literówkę :)
Czemu kontrowersyjna?
Ponieważ sprawia kłopoty interpretacyjne i nawet w komentarzu, który czytałem do tej sutty było napisane, iż jest kontrowersyjna.

Jedna z interpretacji głosi, że Budda wiedział od początku, że to się tak skończy i nie mógł temu zaradzić... ale jakby tego nie interpretować, dobrze że w końcu doszli do tego że medytowanie na obrzydliwością swojego ciała jednak nie jest aż tak :cooll: i lepiej ćwiczyć medytacje relaksujące.
Natura ta jest tym samym co umysł wszystkich buddów. Buddowie przeszłości i przyszłości jedynie go przekazują. Poza tym umysłem nigdzie nie ma buddy. Ale omamieni ludzie nie zdają sobie sprawy, że ich własny umysł jest buddą. Poszukują go na zewnątrz. Nigdy nie przestają wzywać buddów, oddawać im czci i dociekać jakie jest miejsce ich pobytu. Nie ulegajcie takim urojeniom. Poznajcie jedynie własny umysł. Poza nim nie ma innego buddy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”