Cintamani

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Voice
Posty: 3
Rejestracja: czw sie 20, 2015 10:45
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Cintamani

Nieprzeczytany post autor: Voice »

Witam.Od kilku miesiecy interesuje mnie tematyka hinduizmu oraz buddyzmu. Szczerze mowiac sklaniam sie raczej do pierwszej z tych religii jednak z dotychczasowych moich badan wynika, ze maja one wiecej wspolnych cech niz osobnych. Wlasnie czytajac o hinduizmie natknalem sie na termin cintamani. Z tego co wiem wystepuje on zarowno w legendach buddyjskich jak i hinduistycznych. Jednak nie moge sie natknac na zadna z oryginalnych legend dotyczacych tego kamienia/klejnotu. Wiem, ze to tylko legenda - cos jak potwor z Loch Ness - ale by zrozumiec jej przeslanie chcialbym najpierw poznac sama legende. Moze mi ktos pomoc i powiedziec gdzie moge sie natknac na legende o cintamani?
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Cintamani

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

W obecnych czasach nikt już nie wierzy w klejnot spełniający życzenia i każdy bierze to za metaforę :dobani:
Voice
Posty: 3
Rejestracja: czw sie 20, 2015 10:45
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Cintamani

Nieprzeczytany post autor: Voice »

Jak mam wziasc za metafore cos co nie znam? Jak mam znalezc prawdziwe przeslanie legendy nie znajac jej tresci?
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Cintamani

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

Też nie znam dokładnie tej legendy, tyle co z Google i wiki można się dowiedzieć:
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C4%86intamani
Podobnie się ma to do legendy o królestwie Szambali. Wielu lamów twierdzi, że jest to podziemne królestwo, niedostępne dla niewtajemniczonych.
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Cintamani

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

Voice pisze: Moze mi ktos pomoc i powiedziec gdzie moge sie natknac na legende o cintamani?
The Legend of King Indrabhuti and the Holy Grail
Voice
Posty: 3
Rejestracja: czw sie 20, 2015 10:45
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Cintamani

Nieprzeczytany post autor: Voice »

Dzieki wlasnie tego szukalem. Ostatnio przeczytalem kilke ksiazek ale nie znalazlem tam tych informacji co w tym linku
:yahoo:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”