Pozycja medytacyjna

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Riverlight
Posty: 3
Rejestracja: śr paź 21, 2015 12:12
Płeć: kobieta
Tradycja: brak

Pozycja medytacyjna

Nieprzeczytany post autor: Riverlight »

Cześć :)

Mam problem natury technicznej. Dość trywialny, ale na tyle utrudnia mi praktykę, że postanowiłam zasięgnąć rady na forum.

Medytuję od kilku miesięcy i do tej pory nie udało mi się znaleźć wygodnej pozycji medytacyjnej. Jestem mało elastyczna i nie ma mowy, abym zrobiła kwiat lotosu. Wstyd się przyznać, ale nawet siedzenie po turecku jest dla mnie niewygodne i uniemożliwia mi skupienie się. Zwykle medytuję w pozycji diamentowej siedząc na poduszce i na początku jest mi wygodnie, ale po kilku-kilkunastu minutach zaczynają boleć mnie nogi. Nie jest to oczywiście jakiś niesamowity ból, ale kompletnie mnie rozprasza.

Przechodząc do meritum - czy macie jakieś wskazówki, jak znaleźć odpowiednią pozycję, w której będę w stanie wytrzymać dłuższy czas? Czy istnieją jakieś ćwiczenia, dzięki którym będę mogła stopniowo przechodzić do siedzenia w lotosie, który podobno jest najlepszą, najstabilniejszą pozycją?
Będę bardzo wdzięczna za rady. :pray:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Pozycja medytacyjna

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witamy na forum Riverlight :)
Riverlight pisze:Medytuję od kilku miesięcy i do tej pory nie udało mi się znaleźć wygodnej pozycji medytacyjnej. (...)
proponuję Tobie zapoznać się z następującymi tematami na forum:
Zafu a wygoda podczas medytacji
Problem z pozycją birmańską
Nieprzyjemne odczucia podczas medytacji

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Riverlight
Posty: 3
Rejestracja: śr paź 21, 2015 12:12
Płeć: kobieta
Tradycja: brak

Re: Pozycja medytacyjna

Nieprzeczytany post autor: Riverlight »

Dzięki. :) Dobrze wiedzieć, że nie jestem jedyną osobą, która ma taki problem. Cóż, wygląda na to, że muszę po prostu dalej kombinować.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Pozycja medytacyjna

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
Riverlight pisze:Cóż, wygląda na to, że muszę po prostu dalej kombinować.
w jednym z tematów masz podane ćwiczenia rozciągające /o ile dobrze pamiętam/.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Pozycja medytacyjna

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Chociaż tradycyjnie mówi się o Siedmiopunktowej pozycji Wajroczany, to jednak główną zasadą tutaj nie jest wszystkich siedem punktów, lecz jeden podstawowy - utrzymywanie prostego kręgosłupa, bez znaczenia czy siedzi się na poduszce medytacyjnej czy na krześle, plus kilka pomocnych uwag jak lekko ściągnięte ramiona, biodra wysunięte do przodu, głowa w możliwie lini prostej do pleców itp. Dużo ludzi właśnie medytuje tylko siedząc na krześle, bo mają problemy z kolanami, czy inne urazy. Gdyby pozycja Wajroczany miała obowiazywać wszystkich, wtedy tylko jakiś mały procent ludzi mogłoby medytować, mam tu na myśli dłuższy, swobodny siad w pełnym lotosie.
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Pozycja medytacyjna

Nieprzeczytany post autor: paolo »

ethan pisze:Chociaż tradycyjnie mówi się o Siedmiopunktowej pozycji Wajroczany, to jednak główną zasadą tutaj nie jest wszystkich siedem punktów, lecz jeden podstawowy - utrzymywanie prostego kręgosłupa, bez znaczenia czy siedzi się na poduszce medytacyjnej czy na krześle, plus kilka pomocnych uwag jak lekko ściągnięte ramiona, biodra wysunięte do przodu, głowa w możliwie lini prostej do pleców itp. Dużo ludzi właśnie medytuje tylko siedząc na krześle, bo mają problemy z kolanami, czy inne urazy. Gdyby pozycja Wajroczany miała obowiazywać wszystkich, wtedy tylko jakiś mały procent ludzi mogłoby medytować, mam tu na myśli dłuższy, swobodny siad w pełnym lotosie.
W przypadku tzw. siedmiopunktowej pozycji wairoczany główną zasadą jest siedem punktów. Inaczej nie jest to siedmiopunktowa pozycja wairoczany. Wtedy mamy do czynienia z innym rodzajem pozycji medytacyjnej. Oprócz siedmiopunktowej pozycji wairoczany, w tradycji kagyu, mamy pozycję bodhisattwy, pozycję marpy itd., czy...zwyczajne siedzenie na krześle lub innym podwyższeniu, jak wspomniałeś, byle plecy były możliwie proste ale nie napięte. W instrukcjach Kagyu znajdziemy wyjaśnienia, które mówią, że pozycja medytacyjna powinna być przede wszystkim łatwa i wygodna. Na przykład IX Karmapa, w swoich tekstach na temat mahamudry podkreśla ten punkt.
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Pozycja medytacyjna

Nieprzeczytany post autor: ethan »

paolo pisze:W przypadku tzw. siedmiopunktowej pozycji wairoczany główną zasadą jest siedem punktów. Inaczej nie jest to siedmiopunktowa pozycja wairoczany. Wtedy mamy do czynienia z innym rodzajem pozycji medytacyjnej.
Slusznie, zle sie wyrazilem. Chodzilo mi oczywiscie o to, ze chociaz tradycyjnie mowi sie o siedmiopuntowej pozycji Wajroczany, to generalnie glowna zasada w siadaniu do medytacji, jest utrzymywanie prostych plecow.
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Riverlight
Posty: 3
Rejestracja: śr paź 21, 2015 12:12
Płeć: kobieta
Tradycja: brak

Re: Pozycja medytacyjna

Nieprzeczytany post autor: Riverlight »

Dziękuję Wam za rady. Przejrzałam w "Trzech filarach zen" (zbieg okoliczności - akurat czytam tę książkę) fragment, o którym ktoś wspomniał i będę się rozciągała według podanych tam wskazówek. Póki co nadal medytuję w pozycji diamentowej i po wprowadzeniu pewnych zmian jest mi wygodnie, ale będę starała się dalej rozciągać, żeby pewnego pięknego dnia móc usiąść chociaż w półlotosie. ;)
Awatar użytkownika
Diamentum
Posty: 1026
Rejestracja: ndz mar 30, 2014 07:10
Płeć: kobieta
Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pozycja medytacyjna

Nieprzeczytany post autor: Diamentum »

Witaj Riverlight,

I od razu dziękuję, za poznanie mnie z terminem 'pozycja diamentowa'. Bardzo mi się podoba. W tej pozycji medytuję od samego początku (czyli od 1,5 roku) bo podobnie jak Ty mam zbyć mało elastyczne ciało bym mogła sobie pozwolić na inne wariacje. Co z tym robię? Nic. Oswajam się z niewygodą, nie skupiam na nogach a na punkcie hara/dantian. Zresztą zawsze mogę wstać i wyprostować nogi podczas medytacji. Medytacja to nie siedzenia ciała, a siedzenie umysłu - jakoś tak to było. A z tego co zaobserwowałam, podczas intensywnych praktyk, ci którzy siedzą w pełnym/pół lotosie też odczuwają dyskomfort. Nawet długo praktykujące osoby, zwracają na to uwagę. Także ja wybrałam tę opcję, lecz trzymam za Ciebie kciuki w sprawie ćwiczeń rozciągających - jeśli zadziała, to proszę daj znać, też zastosuję :)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Pozycja medytacyjna

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Przeglad pozycji medytacyjnch jest np. tutaj
http://www.buddyzmzen.pl/2011/01/opis-p ... jnych.html
tylko zdjecie pozycji birmanskiej, czyli chyba najpopularniejszej wsrod ludzi zachodu, akurat zasloniete poduszka :)

Obrazek

Co do rozciagania ciala to oczywiscie, ze sprzyja komfortowemu siedzeniu w lotosie, pollotosie i ogólnie, stanowi takze rozgrzewke i raczej niezbedny warunek do jogi, jesli ktos jest zainteresowany. Ze swojej strony moge polecic ksiazke, od ktorej ja zaczynalem, naprawde bardzo dobra, poczawszy od rozgrzewki, az po bardziej zaawansowane cwiczenia, wszystko rzetelnie opisane krok po kroku itd.
"Radość ciała - baw się razem z nami" - Sara Black, Antonia Deutsch
na allegro po 9 zł

Tylko jesli ktos uczy sie z ksiazek to prosze sie nie forsowac i mierzyc sily na zamiary, inaczej mozna sobie cos naciagac itd.
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Pozycja medytacyjna

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

A z tego co zaobserwowałam, podczas intensywnych praktyk, ci którzy siedzą w pełnym/pół lotosie też odczuwają dyskomfort.
Na razie w najlepszym wypadku daleka przyszłość.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”