Pomoc dla początkującego.

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
MateuszEn
Posty: 8
Rejestracja: wt sty 12, 2016 19:49
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Mahajana

Pomoc dla początkującego.

Nieprzeczytany post autor: MateuszEn »

Witam, mam kilka pytań na sam początek mojej drogi z buddyzmem:

1. W katolicyzmie kiedy widzi się księdza mówi się szczęść boże, czy jak spotkam mnicha etc. to mam coś powiedzieć, wykonać jakiś gest ?
2. W katolicyzmie ( znowu ) kiedy jest się obok kościoła robi się znak krzyża, czy jak przechodzę obok świątyni buddyjskiej to mam wykonać jakiś gest ?
3. Jak już jestem na temacie świątyń to jakie są dokładnie świątynie, posągi, ozdoby itp. ( Chciałbym wiedzieć jak kiedyś je zobaczę :P )
4. Jest jakaś rzecz rozpoznawcza dla buddyzmu ? Jak dla katolików np. metalik czy wisiorek z krzyżem.
5. Czy jako wyznawca tradycji mahajany kiedy wejdę do świątyni tybetańskiej to będzie coś nie tak itp. ?
6. Szukam książki która opisze mi buddyzm, szkoły, jak powstał , wszystkie zasady itp. ( Widziałem wątek o książkach ale on jest troszkę zmętlikowany )
7. Jak buddyzm ( mahajana ) odnosi się do biseksualizmu ?
8. Czy w buddyzmie można przeklinać ?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Pomoc dla początkującego.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witamy na forum MateuszEn :)

pytanie mam: co jest powodem z Tej strony, zdefiniowania siebie w ramach tradycji mahayany i na jakiej szkole mahayany polegasz?

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
MateuszEn
Posty: 8
Rejestracja: wt sty 12, 2016 19:49
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Mahajana

Re: Pomoc dla początkującego.

Nieprzeczytany post autor: MateuszEn »

Jak ja jeszcze mało nie wiem :P Mahajana bo według mnie jest najbardziej "pierwsza" tzn. najbardziej zbliżona do czystych nauk buddy a o szkołach to nawet nie wiedziałem xD
W sumie właśnie też dlatego szukam książki/strony która dokładnie pokaże mi różnice itp. Mi zależy na najbardziej zbliżonym ( bez dodatków, edytowania etc. ) przekazów buddy. A poza tym jakąś ciekawą lekturę z której będę mógł się czegoś ciekawego dowiedzieć.

EDIT. Co do pytania o książki co sądzicie o "Świecie Buddy" T. Lowenstein ( znalazłem na allegro za 13 zł )
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: Pomoc dla początkującego.

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

MateuszEn pisze: 6. Szukam książki która opisze mi buddyzm, szkoły, jak powstał , wszystkie zasady itp. ( Widziałem wątek o książkach ale on jest troszkę zmętlikowany )
Może "Historia filozofii buddyjskiej" Volker Zotz, ostrzegam jednak że to niełatwa pozycja :czyta2:

Z tym że najlepiej zaznajamiać się z różnymi tradycjami u źródła, ponieważ najlepiej oddają one styl danej szkoły.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Pomoc dla początkującego.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witam
Damian907 pisze:Może "Historia filozofii buddyjskiej" Volker Zotz, ostrzegam jednak że to niełatwa pozycja :czyta2:
ale dobra - godna polecenia.

MateuszEn - dzięki za wyjaśnienie.
proponuję byś trochę pobuszował na bogini wiki i poczytał, to co masz podane w tym temacie: Podstawowe informacje na temat buddyzmu.
gdy spotykasz mnicha buddyjskiego nic nie musisz robić, a jeżeli chcesz okazać mu szacunek, to składasz ręce jak do pacierza przy klatce piersiowej na wysokości serca i robisz ukłon. przechodząc koło świątyni buddyjskiej nie musisz wykonywać żadnego gestu. świątynie, posągi i ozdoby buddyjskie są różne, zależne od kultury danego regionu czy kraju - proponuję Tobie poprosić o wsparcie w tym względzie masta google. rzeczy /symbole/ rozpoznawalne dla buddyzmu /trochę ich jest/, to podeszwy stóp /Buddy/ ze stuszprychowym kołem, stuszprychowe koło, ośmioszprychowe koło, wadżra, dzwonek, swastyka, phurba, lotos, itd/itp. wejść do świątyni buddyjskiej może każdy bez względu na wyznanie.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
MateuszEn
Posty: 8
Rejestracja: wt sty 12, 2016 19:49
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Mahajana

Re: Pomoc dla początkującego.

Nieprzeczytany post autor: MateuszEn »

W mojej miejskiej bibliotece ( O dziwo ) jest 5 książek ( znalazło się kilka dodatkowych przez co edytowałem post :V ) o buddyzmie ale system jest taki ,że można wypożyczyć jedną "wyższą" ( jak to bibliotekarka stwierdziła ) książkę na kwartał. Którą najbardziej polecacie ?
"Świat Buddy" T.Lowenstein
"Budda" H.Uhlig
"Kim jest Budda ? " Sangharakszita
"Budda Droga Ciszy i spokoju" George Marshall
"Buddyzm" Keown Damien
Awatar użytkownika
Flandra
Posty: 676
Rejestracja: pt lip 01, 2011 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Theravada
Kontakt:

Re: Pomoc dla początkującego.

Nieprzeczytany post autor: Flandra »

Witaj :)

sugeruję zerknąć również tutaj: http://sasana.pl/download
znajdziesz tam kilka dosyć krótkich publikacji na temat buddyzmu :)

pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
MateuszEn
Posty: 8
Rejestracja: wt sty 12, 2016 19:49
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Mahajana

Re: Pomoc dla początkującego.

Nieprzeczytany post autor: MateuszEn »

Chętnie poczytam przy wolnym czasie dzięki ;)

Jutro wybieram się do dzielnicy z biblioteką więc jakby mógł ktoś napisać którą książkę najbardziej opłaca się wybrać :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”