Prosze o pomoc !

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

puchatek

Prosze o pomoc !

Nieprzeczytany post autor: puchatek »

Na samym poczatku mojego postu chcialbym przywitac sie ze wszystkimi uzytkownikami tego forum:)
Jestem tutaj nowy i od niedawna intersuje sie buddyzmem mam kilku znajomych ktorzy juz jakis czas praktykuja ta droge ale ich drogi roznia np. jeden praktykuje buddyzm zen drogi buddyzm tybetanski z opowiesci jednych i drugich wynika ze te dwa rodzaje buddyzmu roznia sie i wlasnie dlatego zakladam tutaj posta, jaka jest roznica miedzy buddyzmem zen a tybetanskim?(bardziej interesuje mnie buddyzm tybetanski) Jesli cos napisalem nie tak lub sie pomylilem z gory przepraszam ale jestem poczatkujacy wiec jeszce duzo duzo zeczy nie wiem. Prosilbym takze o podanie mi lub przblizenie praktyk buddyzmu tybetanskiego.
Z gory serdecznie dziekuje!
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Prosze o pomoc !

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Puchatku :)
.
dane :580:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Prosze o pomoc !

Nieprzeczytany post autor: booker »

puchatek pisze:. Prosilbym takze o podanie mi lub przblizenie praktyk buddyzmu tybetanskiego.
Dobrą pozycją będzie tu "Podstawy buddyzmu tybetańskiego" Kalu Rimpoche.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Prosze o pomoc !

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam

Dodałbym /w ramach dobrych publikacji na temat buddyzmu tybetańskiego/ ''Świat buddyzmu tybetańskiego'' Dalajlama - a, przedstawioną TUTAJ

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
puchatek

Re: Prosze o pomoc !

Nieprzeczytany post autor: puchatek »

Bardzo dziekuje za tytuly tych ksiazek napewno odpowiedza mi na nurtujace mnie pytania, oraz wzbogaca moja wiedze :wink:
puchatek

Re: Prosze o pomoc !

Nieprzeczytany post autor: puchatek »

A własnie jescze jedno pytanko odnosnie Buddzmu tybetanskiego.
Jak on sie ma porownaniu z innymi religiami, mam kolege ktory jest katolikiem i tez zsatanawia sie nad ta droga co ja i nie wiem co mam mu powiedziec co ma robic:-) Jesli ktos moglby odpowiedziec na to pytanie to bylo by bardzo fajnie:-)
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Prosze o pomoc !

Nieprzeczytany post autor: domber »

drogi puchatku myślę że kolega też musi sam poznawać czytać i się przysłuchiwać . kiedyś dawno temu jak w dobrej bajce myślałem że zjadłem wszystkie rozumy i wiem wszystko niestety po prawie 20 latach stwierdziłem że nic nie wiem i nic do końca nie rozumiem dlatego wsłuchuj się w to co mówią inni i szukaj ścieżki ktura będzie tobie itwojemu koledze najbardziej pasowała pamiętając że zawsze będziesz się rozwijał i poznawał nowe drogi maksyma że najgorsi wrogowie mogą zostać przyjaciółmi pokazuje że wszystko się zmienia moim zdaniem najgorsza ścieżka to zobojętnienie TO są moje myśli i mogą być bardzo błędne w sumie i bogowie się mylą przepraszam jeśli nie na temat
miłego dnia
domber
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Prosze o pomoc !

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

domber pisze:TO są moje myśli i mogą być bardzo błędne w sumie i bogowie się mylą przepraszam jeśli nie na temat
Na temat, czy nie, każda opinia jest ważna.
"Jeżeli żądza, gniew czy głupota się zwiększają to to, co praktykujesz nie jest buddyzmem" pewien mistrz zen
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Prosze o pomoc !

Nieprzeczytany post autor: booker »

puchatek pisze:Jak on sie ma porownaniu z innymi religiami, mam kolege ktory jest katolikiem i tez zsatanawia sie nad ta droga co ja i nie wiem co mam mu powiedziec co ma robic:-)
Jest kilka dużych linii buddyzmu tybetańskiego i wiele pośrednich.

W Polsce, główne to Kagyu (głównie widać Diamentową Drogę) oraz Ningma (obie linie od Buddy Śakjamuni) i Yundrung Bon (linia od Buddy Szeraba Miłocze).

Z linii Buddy Śakjamuniego sa jeszcze w Polsce dwie szkoły japońskiego Zen (Soto i Rinzai), jest też japońska szkoła Czystej Krainy - Jodo Shinhsu i jedna szkoła koreańskiego Zen (Kwan Um).

Niestety ośrodków linii Theravady (również linia od Buddy Śakjamuniego) narazie jeszcze nie ma.

Może po prostu poodwiedzajcie sobie kilka ośrodków, spotkajcie się i pogadajcie z nauczycielami i praktykującymi.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Prosze o pomoc !

Nieprzeczytany post autor: jerez »

booker pisze:Może po prostu poodwiedzajcie sobie kilka ośrodków, spotkajcie się i pogadajcie z nauczycielami i praktykującymi.
przede wszystkim z nauczycielami, bo jak wiadomo, w kazdej spolecznosci znajduja sie i normalni i oszolomy, a w spolecznosci buddyjskiej rowniez ten procent jest zachowany ;) i szkoda byloby byscie sie zrazili przez przypadek bo tacy ludzie lubia sie podszywac pod normalnych... co widac np. w spolecznosci politykow ;)

zatem czytajcie, pytajcie ludzi godnych zaufania tj. nauczycieli, instruktorow,
a wszystko z duzym dystansem i trzezwoscia :)
tak by buddyjska potrawa smakowala :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”