stosunek buddyzmu do wizerunków bóstw

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Wojciech

stosunek buddyzmu do wizerunków bóstw

Nieprzeczytany post autor: Wojciech »

W "smietniku" odnalazłem jakieś półsłówka ze sformułowaniem "pogromcy bałwanów". Czy może mi ktos wyjasnić o co chodzi? Czy stosunek buddyzmu do bałwanów (z tureckiego palvan - siłacz, bohater - nie ma zatem w tym nic obraźliwego) jest negatywny? Czy miało miejsce jakieś niszczenie bałwanów własnych lub cudzych w historii buddyzmu? Jak to się ma dzisiaj? Będe wdzięczny za odpowiedź.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: stosunek buddyzmu do wizerunków bóstw

Nieprzeczytany post autor: booker »

Witaj na forum, Wojciech :)

Ten trupek ze śmietnika o bałwanach, wygląda dla mnie jakby Sosnowiczanin coś palnął a Kuznang to po prostu uciął.

Kunzang wraz z resztą adminów mają tutaj z nami czasem dużo pracy, czego śmietnik jest chyba najlepszą manifestacją :)

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Wojciech

Re: stosunek buddyzmu do wizerunków bóstw

Nieprzeczytany post autor: Wojciech »

Dziękuję za powitanie.

Z tych półsłówek śmietnikowych dało się coś zrozumieć i chciałem wiedzieć, czy dobrze zinterpretowałem i jakie jest stanowisko buddyzmu w tej sprawie oraz jakie jest wasze osobiste zdanie na ten temat. Nie wiem, może to jakas drażliwa sprawa, przyznam, że moja wiedza na temat buddyzmu jest niemal zerowa, dlatego wolę zapytać u źródła.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: stosunek buddyzmu do wizerunków bóstw

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Wojciech pisze:Czy może mi ktos wyjasnić o co chodzi?
To była sprawa administracyjna.

To nie zmienia jednak tego, że te Twe pytania
Wojciech pisze:Czy stosunek buddyzmu do bałwanów (z tureckiego palvan - siłacz, bohater - nie ma zatem w tym nic obraźliwego) jest negatywny? Czy miało miejsce jakieś niszczenie bałwanów własnych lub cudzych w historii buddyzmu? Jak to się ma dzisiaj?
są aktualne, zapewne :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Wojciech

Re: stosunek buddyzmu do wizerunków bóstw

Nieprzeczytany post autor: Wojciech »

Odnoszę wrażenie, że to jakiś wstydliwy sekret. Ejże, o co biega?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: stosunek buddyzmu do wizerunków bóstw

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Wojciech pisze:Odnoszę wrażenie, że to jakiś wstydliwy sekret. Ejże, o co biega?
kunzang pisze:To była sprawa administracyjna.
Jeżeli chcesz tą sprawę wyjaśniać, to zapraszam do panelu ''Administracyjne'' /od tego on jest/ i proszę zamieść jednocześnie w swym zapytaniu link do tematu w śmietniku, by jasnym było o jakiego trupa chodzi.
Na sensację, czy wstydliwe sekrety bym nie liczył.

Pozdrawiam
kunzang

ps
booker pisze:Ten trupek ze śmietnika o bałwanach, wygląda dla mnie jakby Sosnowiczanin coś palnął a Kuznang to po prostu uciął.
Ano.
.
dane :580:
Wojciech

Re: stosunek buddyzmu do wizerunków bóstw

Nieprzeczytany post autor: Wojciech »

Nie chodzi o żaden śmietnik, pytam się okonkretną sprawę w buddyźmie, nie o dyskusje w śmietniku. Najlepiej zadam pytania wprost:

1. Jaki jest stosunek buddyzmu do wizerunków bóstw (własnych i cudzych)?
2. Czy w historii buddyzmu miało miejsce niszczenie wizrunków bóstw (własnych lub cudzych)?
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: stosunek buddyzmu do wizerunków bóstw

Nieprzeczytany post autor: booker »

Wojciech pisze: 1. Jaki jest stosunek buddyzmu do wizerunków bóstw (własnych i cudzych)?
Co do stosunku do wizerunków bóstw własnych, znalazłem taki ciekawy artykuł tutaj
http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=132
Wojciech pisze:2. Czy w historii buddyzmu miało miejsce niszczenie wizrunków bóstw (własnych lub cudzych)?
O niszczeniu wizerunków cudzych nie słyszałem.
O niszczeniu własnych (np. posągów albo tekstów) są pewne historie, które używa się w nauczaniu.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”