Kozyra "Filozofia Zen"

książki i opublikowane wykłady nauczyciel oraz periodyki

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
Hotei
Posty: 5
Rejestracja: wt lis 01, 2016 13:29
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Chan, Taoizm

Kozyra "Filozofia Zen"

Nieprzeczytany post autor: Hotei »

Tym, którzy jeszcze się nie zetknęli z "Filozofią zen" profesor Agnieszki Kozyry (pozostałe publikacje tutaj: http://www.japonistyka.io.filg.uj.edu.p ... zka-kozyra) serdecznie polecam jej przeczytanie.
Pani Kozyra analizuje w niej praktyki i całość "filozofii" zen w aspekcie filozofii nicości/ logiki paradoksu (absolutnie sprzecznej samotożsamości) Kitaro Nishidy. Jest to oczywiście jakaś interpretacja zenu'u, ale spójna i moim zdaniem absolutnie trafna.
Jest to jedne z najlepszych opracowań dot. filozofii zen jakie czytałem w języki polskim. :super:

Książka ma kilka (moim zdaniem) minusów:
- Drażniła mnie momentami składnia i powtórzenia. Widać, że każdy rozdział był pisaniny trochę w oderwaniu od całości pod tym względem.
- Brak porównania koncepcji 'jaźni jednostkowej' z koncepcją atmana. Aż się prosiło, ale wątek ten został jedynie delikatnie zarysowany.
- Zmniejszenie wpływu taoizmu na rozwój i myśl zenu.

Mimo tego jest, moim skromnym zdaniem, świetna. :serce:
Polecam!
Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.
:meditate:
愛 - 道 - 法
Awatar użytkownika
chrystian
Posty: 316
Rejestracja: ndz cze 18, 2006 00:34
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ścieżka Sutry Serca
Lokalizacja: Kraków

Re: Kozyra "Filozofia Zen"

Nieprzeczytany post autor: chrystian »

Krytycznie o książce "Filozofia Zen"

file:///C:/Users/scept/Downloads/O_filozofii_ktorej_nie_ma._Uwagi_na_marg.pdf

(skopiuj adres, wklej gdzie trzeba i czytaj...a dowiesz się różnych różności - polecam)
Awatar użytkownika
chrystian
Posty: 316
Rejestracja: ndz cze 18, 2006 00:34
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ścieżka Sutry Serca
Lokalizacja: Kraków

Re: Kozyra "Filozofia Zen"

Nieprzeczytany post autor: chrystian »

chrystian pisze: śr mar 04, 2020 22:31 Krytycznie o książce "Filozofia Zen"

file:///C:/Users/scept/Downloads/O_filozofii_ktorej_nie_ma._Uwagi_na_marg.pdf

(skopiuj adres, wklej gdzie trzeba i czytaj...a dowiesz się różnych różności - polecam)
Sorry...link ten nie działa...ale może ten?

https://megawrzuta.pl/download/6ec252b3 ... 7158b.html

(Jakby nie działał proszę poinformujcie mnie.)
Jeden
Posty: 104
Rejestracja: śr maja 16, 2018 11:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Humanizm
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kozyra "Filozofia Zen"

Nieprzeczytany post autor: Jeden »

Czytałem tę książkę. To jest raczej interpretacja ZEN w wydaniu zdaje się Kitaro Nishidy. Absolutnie sprzeczna tożsamość to według autorów istota ZEN. Ale gdyby tak było to umysły mnichów byłyby całkiem pomieszane, bo ze sprzeczności wynika każda teza. To jest oczywiście kompletna brednia i taki racjonalistyczny żart z buddyzmu. Autorka skrzętnie to ukrywa a w zaciszu gabinetu świetnie się bawi z naiwności czytelników. Zresztą inna książka japońskiego racjonalisty Hajime Nakamury "Systemy myślenia ludów Wschodu" powielają ten schemat. Kraj kwitnącej wiśni został w niej wyśmiany, zohydzony i zmasakrowany. To musi dziwić zwłaszcza, że Hajima był Japończykiem. Zresztą Japonii poświęca trzecią część książki.
Kozyry nie polecam, chyba że ktoś chce być wprowadzony w błąd.
"Czy potrzeba choćby jednej strony świętej księgi w świetle lampy?" Kido(1185-1269)
Awatar użytkownika
chrystian
Posty: 316
Rejestracja: ndz cze 18, 2006 00:34
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ścieżka Sutry Serca
Lokalizacja: Kraków

Re: Kozyra "Filozofia Zen"

Nieprzeczytany post autor: chrystian »

Hmmm...co do Hajime Nakamury i jego "Systemy myślenia ludów Wschodu", zaskoczyłeś mnie. Mam ją i muszę raz jeszcze przeczytać pod wskazanym przez Ciebie kątem. Dzięki za informację.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Publikacje”