dharmy -> a formacje (sanskara) -> a byt (bytowanie)

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 266
Rejestracja: śr wrz 08, 2010 23:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: dharmy -> a formacje (sanskara) -> a byt (bytowanie)

Nieprzeczytany post autor: Piotrek »

Odczułem Twój poprzedni post jako zemszczenie się na mnie za to, że powiedziałem Ci, że tworzysz coś synkretycznego z egzystencjalizmu i buddyzmu. Gdzie jest to zemszczenie? W Twoich słowach o "przyniesieniu przeze mnie jej tutaj". Nieładnie, Szamanie.
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: dharmy -> a formacje (sanskara) -> a byt (bytowanie)

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

Tutaj Iwanxxx ma chyba poważniejszą (?) odpowiedź na to, jakimi to drogami potrafi mi się drażnienie się z innymi użytkownikami przytrafić :) Dziękuję Ci za ten post :namaste:
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 266
Rejestracja: śr wrz 08, 2010 23:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: dharmy -> a formacje (sanskara) -> a byt (bytowanie)

Nieprzeczytany post autor: Piotrek »

piotr pisze:Cześć,
Piotrek pisze:A nie można tego tak rozumieć, że bhava dotyczy bycia, a narodziny dotyczą powstania jestem?
Można pod warunkiem, że znajdziesz słowa Buddhy, które tak to wyjaśniają albo implikują takie rozumienie. Ja takich nie znalazłem.
Słów Buddhy nie znalazłem. Ale tutaj http://forum.medytacja.net/viewtopic.ph ... 72#p138372 podróżnik zamieścił cytat z mnicha. W dalszym tekście, nie umieszczonym już przez podróżnika w forum, jest taki np. cytat:

"Słowa stawanie się i początek życia muszą być rozumiane w kategoriach języka ostatecznej prawdy. Jest to mowa tych, którzy rozumieją Dhammę, a nie język prawdy względnej, mowy zwykłych ludzi. Wyjaśnienia w języku potocznym oznaczają, że trzeba czekać na śmierć, aby następnie odrodzić się, by móc stawać się i mieć początek nowego życia. Zgodnie z prawdą relatywną, ciało rodzi się tylko raz a potem musi umrzeć i zostać włożone w trumnę, zanim odrodzi się ponownie. Jednak w języku ostatecznej prawdy, można urodzić się wiele razy w ciągu jednego dnia. Za każdym razem będzie pojawiało się konkretne "ja", co oznaczać będzie pojedyncze przejawienie się zestawu stawania się i początku życia. W ciągu miesiąca przejawić się może wiele setek urodzeń, w roku wiele tysięcy, w jednym fizycznym życiu może być setki tysięcy lub miliony stawań się i początków życia."

http://sasana.wikidot.com/paticcasamuppada-czesc-3
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 266
Rejestracja: śr wrz 08, 2010 23:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: dharmy -> a formacje (sanskara) -> a byt (bytowanie)

Nieprzeczytany post autor: Piotrek »

Dzięki za słowo "determinacje", którym czasem się posługujecie odnośnie "sanskara". Zauważyłem u siebie determinację.
Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Re: dharmy -> a formacje (sanskara) -> a byt (bytowanie)

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

Piotrek pisze:Mam do Was jeszcze takie pytanie: czy możecie mi powiedzieć, co termin sankhara (sanskara - w sanskrycie), oznaczający drugi z procesów czy zjawisk w kole zależnego powstawania (zaraz po niewiedzy), oznacza w języku pali i sanskrycie? Nie chodzi mi o te znane z tłumaczeń buddologów czy nawet na stronach jak accesstoinsight znaczenia (formacje, determinacje, dyspozycje). Chciałbym bowiem zapytać, czy słowo sankhara (sanskara) ma jakieś bezpośrednie, zwykłe znaczenie w językach pali i sanskrycie? Co normalnie, w zwykłym użyciu, to słowo znaczyło?

Bo być może tłumaczenia "formacje, determinacje, dyspozycje" są już jakimiś interpretacjami nadanymi na podstawie praktyki czy głębszej analizy przez buddystów czy buddologów. Pozdrawiam, Piotrek
Słownik Moniera-Williamsa podaje, że sanskara oznacza m.in.: łączenie, tworzenie, polerowanie (kamieni), hodowla (zwierząt lub roślin), rafinacja,oczyszczanie ciała, kształtowanie umysłu, edukacja, poświęcenie, święta ceremonia oczyszczająca z grzechów, pamięć, wrażenie/wspomnienie, no i znaczenie buddyjskie - drugie ogniwo łańcucha współzależnego powstawania lub czwarta z pięciu skandh (a mental conformation or creation of the mind (such as that of the external world , regarded by it as real , though actually non-existent , and forming the second link in the twelvefold chain of causation or the fourth of the 5).
Sanskryckie słowa jak widzisz, mają często bardzo wiele znaczeń. Tu zapewne kontekst w jakim się pojawiał ten termin zdecydował o takim a nie innym tłumaczeniu.
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 266
Rejestracja: śr wrz 08, 2010 23:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: dharmy -> a formacje (sanskara) -> a byt (bytowanie)

Nieprzeczytany post autor: Piotrek »

Dziękuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”