Theravada - Kraje

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Ronin
Posty: 131
Rejestracja: sob cze 26, 2004 13:43
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda

Theravada - Kraje

Nieprzeczytany post autor: Ronin »

Witam Serdecznie
Jest taki temat w dziale THERAVADA ( http://users.mahajana.net/theravada/php ... c.php?t=16 ), ale nie zadaję tam tego pytania, bo musiałbym się rejestrować tylko, by pytanie owo zadać. Czy takie kraje, jak: Laos, Vietnam i Kambodża wchodzą że tak powiem pod parasol Theravady, czy nie ? Jeśli tak, bardzo proszę o wyszczególnienie szkół.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Theravada - Kraje

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,

Laos i Kambodża - tak, chociaż w wyniku sytuacji politycznej w tych krajach buddyzm został prawie całkowicie zniszczony. W Wietnamie z tego co wiem obecny jest głównie buddyzm mahāyāna, chociaż również ma ciężko z powodu rządów komunistów.

Co do istniejących Nikāyi w tych krajach to nie mam danych.

pk
Ronin
Posty: 131
Rejestracja: sob cze 26, 2004 13:43
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda

Re: Theravada - Kraje

Nieprzeczytany post autor: Ronin »

Dziękuję pięknie. Szkoda :cry: Jak widzę, Marksizm i Leninizm jest dobrą trutką na wszystko i wszędzie. Szkoda... Ciekawe, co "oni" wyprawiają z przepięknymi Buddyjskimi zabytkami w dżungli w w/w krajach :roll: Mam wielką nadzieję, że nie wyniszczają ich tak samo, jak w Afganistanie!
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Theravada - Kraje

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Ronin,

w wyniku walk i działań komunistów zostało zniszczonych relatywnie mało zabytków buddyjskich. Większe szkody - zdaje się - zostały poniesione w wyniku późniejszych dewastacji i kradzieży.

Pisząc o "zniszczeniu buddyzmu", miałem głównie na myśli nikłą obecność nauczania buddyjskiego w tych krajach oraz o jego poziomie, a nie tylko materialny aspekt związany z buddyzmem w postaci dóbr kultury.

Pozdrawiam,
pk
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Theravada - Kraje

Nieprzeczytany post autor: siristru »

W Wietniamie jest Mahayana ale też coś co określa się "wietnamskim synkretyzmem" jest to połączenie alementów theravady i mahayany. Sa tam również theravadini.

W Kambodży faktycznie doszło do wielkich zniszczen jeśli chodzi o buddyzm ale tu bardziej chodzi o fizyczne wyniszczenie ludności przez Czerwonych Khmerów Pol Pota.

W Laosie nie niszczono buddyzmu - raczej starano się go zaprząc do działalności komunistycznej. Z tego co czytałem w internecie to nawet w niektórych klasztorach zmieniono vinayę tak by pasowała do ideologii komunistycznej.

Podejżewam iż w obu krajach na pewno istnieje Maha Nikaya - główny nurt... jednak ciężko jest uzyskać informacje na temat pomniejszych gałęzi gdyż kraje te jeszcze mają skąpy wkład w internet... a relacji z tych krajów jest tylko niemnożko...
братство и јединство!
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Theravada - Kraje

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Siristru,

dzięki za doprecyzowanie mojej informacji. :) Przy okazji zaprzęganie buddyzmu do propagowania komunizmu również uważam za jego niszczenie.

Pozdrawiam,
pk
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Theravada - Kraje

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Slava Piotrze! Masz rację, z tego co czytałem na buddhanet.net to wielkim oburzeniem przyjęto takie zmienianie dyscypliny pod wpływem ideologii komunistycznej... ale część thera przyjęła ją z entuzjazmem - pamiętam, że chodziło o pracę produkcyjną na terenie klasztoru (żywność - komunistom nie podobało sie "żebractwo"). To faktycznie niszczenie buddyzmu.

jednak istnieej pewna nauka stworzona pod wpływem socjalizmu ale nie ma wiele z nim wspólnego (to już nie materializm i determinizm Marksa) - ze szkoły Suan Mokkh - Dhammiczny Socjalizm (nie zmienia on jednak Dhammy a tym bardziej vinayi).
братство и јединство!
Ronin
Posty: 131
Rejestracja: sob cze 26, 2004 13:43
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda

Re: Theravada - Kraje

Nieprzeczytany post autor: Ronin »

Witam Serdecznie
siristru pisze:...W Laosie nie niszczono buddyzmu - raczej starano się go zaprząc do działalności komunistycznej...
...I tu chciałem zadać pytanie, jak to widzą sami mnisi, a tu bach:
siristru pisze:...ale część thera przyjęła ją z entuzjazmem...
Mówiąc szczerze, jakoś nie widzę Buddyjskich mnichów, ryczących z zachwytu, merdając komunistyczne bzdury z doświadczeniem Buddyjskim :wink: Jaką że to filozofię przyjęli: spróbujemy, zawsze to cóś nowego, czy raczej chcą doświadczeń laboratoryjnych z Buddyzmem w probówce !? Bardziej się tu pogubiłem, niż próbując ujednolicić kanony: co należy do Karma Kagyu, a co do Theravady itd :) Bo przecież nie pod groźbą śmierci tamtejsi mistrzowie pozwalają na to... Bo gdyby tak było, to prędzej by chyba emigrowali, czy coś takiego... Jak się Wam widzi ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Theravada - Kraje

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Ronin,
Ronin pisze:Mówiąc szczerze, jakoś nie widzę Buddyjskich mnichów, ryczących z zachwytu, merdając komunistyczne bzdury z doświadczeniem Buddyjskim :wink:
jeśli znasz chociaż trochę biografię J.Ś. XIV Dalajlamy to wiesz, że nawet on był początkowo szczerze zafascynowany marksizmem i komunizmem. Z tego co pamiętam to do dzisiaj niektóre jego elementy - poddane jednak rewizji - są mu bliskie (por. WYWIAD Z DALAJLAMĄ - Adam Michnik).

Pozdrawiam,
pk

P.S.:
Bardziej się tu pogubiłem, niż próbując ujednolicić kanony: co należy do Karma Kagyu, a co do Theravady
To bardzo proste: theravāda - TIPIṬAKA, tradycja tybetańska - KANGYUR.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”