[Dyskusje o cytatach] Ajaan Lee o oddechu

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

[Dyskusje o cytatach] Ajaan Lee o oddechu

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

piotr pisze:Zwykłe oddychanie jest oddechem cierpienia i stresu. Innymi słowy, gdy wdychamy osiąga ono punkt braku komfortu, więc musi się wycofać. Gdy się wycofuje, ponownie osiąga punkt dyskomfortu, więc musi wrócić spowrotem. Tego rodzaju oddychania nie nazywamy medytacją. Medytacja oznacza skupienie całej naszej świadomości w umyśle. - Ajaan Lee, "The Skill of Release"
znowu kurcze :|

Dyskusja dotyczy: http://forum.medytacja.net/phpBB2/viewt ... 8188#18188 - Piotr
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: [Dyskusje o cytatach] Ajaan Lee o oddechu

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
lepsze pisze:znowu kurcze :|
co nie jest jasnym? (serio)

Pozdrawiam,
pk
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: [Dyskusje o cytatach] Ajaan Lee o oddechu

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

Hej, dzięki że chcesz mi pomóc
piotr pisze:Zwykłe oddychanie jest oddechem cierpienia i stresu. Innymi słowy, gdy wdychamy osiąga ono punkt braku komfortu, więc musi się wycofać. Gdy się wycofuje, ponownie osiąga punkt dyskomfortu, więc musi wrócić spowrotem.
No to np. nie pokrywa się z moimi obserwacjami. Oddycham - patrze czy w pewnym momencie odczuwam brak komfortu i czy oddech z tego powodu się wycofuje. Odpowiedź brzmi nie (lub przynajmniej "nie wiem"). Tak więc jakoś już na wstępie nie "czuje więzi" z tą nauką. Dotyczy ona czegoś co nie dotyczy mnie.

Dla odmiany napisze że bywają teksty które jak czytam to myśle: " o! rzeczywiście tak jest". Wtedy czytam dalej i poprzez odnoszenie nauk w tych tekstach zawartych do swojego doświadczenie- ucze się. Nie są to więc wtedy tylko puste słowa.

Powyższy tekst brzmi dla mnie tak jak np.:" Gdy otwierasz oko , czujesz dyskomfort - dlatego musisz nim mrugnąć. Ale życie z zamkniętymi oczami nie ma sensu - dlatego znowu otwierasz swoje oczy". A teraz pomyśl jaki sen ma dla Ciebie ten przykład i czy byś zaufał naukom człowieka który ma takie obserwacje, nie pokrywające się z twoim indywidualnym doświadczeniem.
piotr pisze:Tego rodzaju oddychania nie nazywamy medytacją.
To zdanie rozumiem. Myśle żę tu może chodzi po prostu o jakiś rodzaj "siłowego" oddychania. No ale to nie jest takie jasne. Kolejne zdanie:
piotr pisze:Medytacja oznacza skupienie całej naszej świadomości w umyśle.
Sugeruje raczej że chodzi o każdy rodzaj oddychania - ale to raczej niemożliwe.

Poza tym ostatniego zdania też nie rozmumiem. Jak się skupia świadomość w umyśle? Świadomość to nie umysł? Nie wiem.
To jest po prostu nie zrozumiałe dla mnie w warstwie pojęciowej. Co rozumie przez umysł, co przez świadomość, co przez skupienie?

Mama nadzieje że troche chociaż wyjaśnisz moje wątpliwości.
Pozdrawiam
łukasz
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: [Dyskusje o cytatach] Ajaan Lee o oddechu

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Łukasz,

moim zdaniem intencją Ajaana Lee jest zwrócenie uwagi na różne rodzaje oddechu.

Zazwyczaj oddech utożsamiany jest z wpływającym i wypływającym powietrzem przez nos aż do płuc. Wdech jest powodowany dyskomfortem wynikającym z braku powietrza, a wydech z dyskomfortem wynikającym z wypełnienia płuc. Ten dyskomfort jest zazwyczaj bardzo subtelny i w życiu codziennym nie myślimy o tym oddechu jako czymś w rodzaju napięcia, stresu, cierpienia czy dukkha. Jednak jak się usiądzie i wymusi bardzo długi wdech to czuć ten dyskomfort aż nadto. Ajaan Lee mówi, że ten rodzaj oddechu ma tylko jedną funkcję - przytrzymywać ciało przy życiu. Czasami ludzie mają problem by tego oddechu nie kontrolować i nie wymuszać, gdy instruuje się by być go uważnym. Jednak jeśli zacznie się go kontemplować w terminach dukkha i jej braku (gdzie jest napięcie, co je powoduje, gdzie jest dyskomfort, et cetera) to taki oddech samemu się odpuszcza - lub innymi słowy - kontrola nad tym oddechem sama się wyłącza, odpada. Dlatego Ajaan Lee mówi, że "zwykłe oddychanie jest oddechem cierpienia i stresu".

Istnieją inne rodzaje oddechu, bardziej subtelne, które prowadzą umysł w coraz głębsze stany skupienia medytacyjnego. Ten wyrafinowany oddech jest połączony w jakimś stopniu z wpływającym i wypływającym powietrzem przez nozdrza/usta, ale nie jest tym samym - są to raczej wewnętrzne i subtelne odczucia ciepła, ruchu, twardości, wilgoci przenikające każdy por ciała. Ich kontemplacja jest "medytacją" - rozumianą jako prowadzącą do właściwego skupienia (sammā samādhi), ostatatniego z 8 aspektów ścieżki szlachetnych, id est czterech materialnych jhāna ("skupienie całej naszej świadomości w umyśle").

Pozdrawiam,
spóźniony Piotr
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: [Dyskusje o cytatach] Ajaan Lee o oddechu

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

Witaj Piotrze,
dziękuje ze wspaniałe objaśnienie.
Pozdr
Łukasz
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Marek82
Posty: 24
Rejestracja: pt gru 15, 2006 11:12

Re: [Dyskusje o cytatach] Ajaan Lee o oddechu

Nieprzeczytany post autor: Marek82 »

Witam!

Choć temat dawny, dopiero teraz go przeczytałem uważnie.
piotr pisze:Czasami ludzie mają problem by tego oddechu nie kontrolować i nie wymuszać, gdy instruuje się by być go uważnym.
Potwierdzam z własnego doświadczenia. Ostatecznie problem tkwi w tym, że w takim wypadku medytacja jest wykorzystywana do umocnienia neurotycznego ego. "Ja muszę być świadomym, muszę postrzegać tak a nie inaczej" - to wszystko prowadzi do stresu i napięcia. Dla mnie sposobem od uwolnienia się od tego nastawienia jest porzucenie takich myśli, rozwijanie łagodności względem samego siebie i skupienie na samej praktyce, zamiast fantazjowania na temat jej celu. Najważniejsze zaś jest to, żeby się nie spieszyć i nie poganiać.

Pozdrawiam!

Marek
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: [Dyskusje o cytatach] Ajaan Lee o oddechu

Nieprzeczytany post autor: booker »

Hi
Ajahn Lee pisze:Medytacja oznacza skupienie całej naszej świadomości w umyśle
Ale co to oznacza ?

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: [Dyskusje o cytatach] Ajaan Lee o oddechu

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
booker pisze:Ajahn Lee napisał/a:
''Medytacja oznacza skupienie całej naszej świadomości w umyśle''

Ale co to oznacza ?
Bierzesz soczewkę tak, by padało na nią światło świadomości, a następnie nakierowujesz ją na umysł. Następuje wtedy skupienie całej świadomości w umyśle - proste.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: [Dyskusje o cytatach] Ajaan Lee o oddechu

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

kunzang pisze:Następuje wtedy skupienie całej świadomości w umyśle - proste.
a tak się da? czy to nie jest typowa próba oka zobaczenia samego siebie, lub miecza, którey chce się przeciąć własnym ostrzem?
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: [Dyskusje o cytatach] Ajaan Lee o oddechu

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Czołem,
booker pisze:Ale co to oznacza ?
według mnie mowa jest tu o jednym z czynników pierwszego stopnia koncentracji (jhāna) — mianowicie pojedynczości pochłonięcia (ekagattāṛammana), która uzyskuje swoją kulminację w czwartej jhāna, gdzie wdechy i wydechy zanikają, a medytujący pozostaje z ciałem wypełnionym tylko przejrzystym i czystym umysłem.
lepsze pisze:a tak się da? czy to nie jest typowa próba oka zobaczenia samego siebie, lub miecza, którey chce się przeciąć własnym ostrzem?
tak jak ja to rozumiem to świadomości nie zobaczysz bo jest to obecność fenomenów. Jest "ujemna" jeśli chodzi o treść, nie jest częścią fenomenów, a jest ich obecnością. Więc świadomość umysłu ≈ obecność umysłu.

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: [Dyskusje o cytatach] Ajaan Lee o oddechu

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
lepsze pisze:a tak się da? czy to nie jest typowa próba oka zobaczenia samego siebie, lub miecza, którey chce się przeciąć własnym ostrzem?
Nie. To był żart :oops:
piotr pisze:według mnie mowa jest tu o jednym z czynników pierwszego stopnia koncentracji (jhāna) (...)
Być może, są na tym forum wymienione wszystkie yhany, a najzwyczajniej je przeoczyłem. Jeżeli tak - proszę o wskazanie. Jeżeli nie - gorąco proszę o przedstawienie ich /w tym czy nowym wątku/ wraz z krótkimi opisami. Chodzi mi o przedstawienie ich po polsku na tym forum, a nie o linki... jeżeli oczywiście to możliwe :roll:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: [Dyskusje o cytatach] Ajaan Lee o oddechu

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Czołem,
kunzang pisze:Chodzi mi o przedstawienie ich po polsku na tym forum, a nie o linki... jeżeli oczywiście to możliwe :roll:
jasne, że możliwe, chociaż to kontrowersyjny temat. :)

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: [Dyskusje o cytatach] Ajaan Lee o oddechu

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
piotr pisze:jasne, że możliwe, chociaż to kontrowersyjny temat. :)
To dobrze :mrgreen: :wink:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”