Praktyki ofiarne - co położyć na ołtarzu

dyskusje i rozmowy

Moderator: kunzang

Awatar użytkownika
NorDzinSelDrun
Posty: 25
Rejestracja: czw wrz 03, 2015 16:37
Płeć: kobieta
Tradycja: Yungdrung Bön

Praktyki ofiarne - co położyć na ołtarzu

Nieprzeczytany post autor: NorDzinSelDrun »

Witam wszystkich,

nie wnikam w inne tradycje buddyzmu, a tylko w Yungdrung Bon, dlatego temat ten zakładam tutaj, ale właściwie porównanie z innymi szkołami Wadźrajany będzie równie interesujące, więc zapraszam wszystkich do dyskusji.

Sprawa, która mnie bardzo interesuje, to ofiarowania w praktykach takich jak Czio-tor - gdzie przygotowujemy tormy na ołtarz, ale poza tym również ofiarujemy Czterem Klasom Gości różnego rodzaju żywność, z której jakaś część potem zostaje przekazana również samym praktykującym jako część tybetańskiego rytuału czio (niefortunnie nazywanego hinduską pudżą).

Co wolno kłaść na ołtarzu, a czego bezwzględnie nie należy? Co Wasi Mistrzowie i Nauczyciele przekazują na ten temat, a jakie są Wasze własne pomysły?

W mojej szkole bezwzględnie nie wolno składać żadnych ofiar z mięsa na ołtarzu, zwłaszcza w przypadku rytuałów powiązanych z Nagami, którzy ogromnie cierpią, zaś Ji-damowie wówczas odwracają się od praktykującego. Jest to rdzennie tybetańska tradycja Bonpo, którą mi przekazano i staram się jej przestrzegać. Widziałam jednak szkoły, w których uczy się, że na ołtarzu można położyć szynkę, boczek, a nawet surowe piersi z kurczaka w szczelnej folii. Ten temat wydaje mi się bardzo istotny. Owszem istnieją praktyki Tantry z klasy Tantr Tajemnych, gdzie ofiarowane jest jakieś mięso. Jednak we wszystkich wstępnych praktykach podobno jest to absolutnie niewskazane.

Inna sprawa to gotowe półprodukty lub żywność przetworzona. Czy ofiarujecie Buddom kukurydzę modyfikowaną genetycznie czy raczej należy unikać takich składników?

Jestem też ciekawa czy ktoś ma doświadczenie z klasztorów Bon? Co mnisi ofiarowują Buddom w trakcie Czio-tor (tzw. pudży)?

Nie wchodzę w ten temat, aby dyskutować o Waszej diecie, chodzi mi jedynie o ofiary na ołtarzu.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Bon”