5 czakr w Bon a 5 żywiołów plus 5 wojowniczych sylab

dyskusje i rozmowy

Moderator: kunzang

Awatar użytkownika
TeZeT
Posty: 846
Rejestracja: pn sty 08, 2007 21:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

5 czakr w Bon a 5 żywiołów plus 5 wojowniczych sylab

Nieprzeczytany post autor: TeZeT »

Interesując się trochę 5 wojowniczymi sylabami, wyciągam z innego wątku to co Kunzang napisał:
- A /Aaa.../, Kunang Cziappa, mądrość przestrzeni, to antidotum na ignorancję
- OM, Salła Rangdziung, mądrość zwierciadła, to antidotum na gniew
- HUM /Hung/, Gelha Garcziuk, mądrość równości, to antidotum na dumę
- RAM, Czieta Nome, mądrość rozróżniająca, to antidotum na pragnienie
- DZA, Gała Dondub, mądrość spełnienia, to antidotum na zazdrość
I mam pytanie - bo mamy też pięć elementów:

ogień, powietrze, przestrzeń, woda, ziemia

Czy te elementy mają jakąś relację z czakrami (np. Czakra Korony - A ma powiedzmy relację z przestrzenią) - a jeżeli tak to które elementy z którymi czakrami ?

Po za tym, czy wykonując 5 wojowniczych sylab możemy dodatkowo - skupiając się na określonym miejscu (czakrze) w jakiś sposób myśleć o danym, powiązanym elemencie/żywiole ?
Cały czas jest teraz.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: 5 czakr w Bon a 5 żywiołów plus 5 wojowniczych sylab

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
TeZeT pisze:I mam pytanie - bo mamy też pięć elementów:
ogień, powietrze, przestrzeń, woda, ziemia

Czy te elementy mają jakąś relację z czakrami (np. Czakra Korony - A ma powiedzmy relację z przestrzenią) - a jeżeli tak to które elementy z którymi czakrami ?
Przestrzeń, powietrze, ogień, woda, ziemia - mają związek z czakrami, lecz takie podejście masz od strony praktyk np tsa lung.
W pięciu walecznych sylabach, odnosisz się /w tym wypadku/ do pięciu mądrości, które reprezentują owi buddowie, oraz pięciu sylab, świateł i czakr.
TeZeT pisze:Czy te elementy mają jakąś relację z czakrami (np. Czakra Korony - A ma powiedzmy relację z przestrzenią) - a jeżeli tak to które elementy z którymi czakrami ?
Tak.
Patrząc poprzez pryzmat np praktyki tsa lung: przestrzeń - serce, powietrze - całe ciało, ogień - okolica pępka, woda - okolica kości ogonowej, ziemia - gardło.
TeZeT pisze:Po za tym, czy wykonując 5 wojowniczych sylab możemy dodatkowo - skupiając się na określonym miejscu (czakrze) w jakiś sposób myśleć o danym, powiązanym elemencie/żywiole ?
To nie jest praktyka z elementami.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
sosnowiczanin
Posty: 412
Rejestracja: sob mar 03, 2007 15:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Bon
Kontakt:

Re: 5 czakr w Bon a 5 żywiołów plus 5 wojowniczych sylab

Nieprzeczytany post autor: sosnowiczanin »

to chyba nie jest takie proste, bo czakry to połączenia kanałów, tam się energia miksuje.
Awatar użytkownika
TeZeT
Posty: 846
Rejestracja: pn sty 08, 2007 21:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

Re: 5 czakr w Bon a 5 żywiołów plus 5 wojowniczych sylab

Nieprzeczytany post autor: TeZeT »

to chyba nie jest takie proste, bo czakry to połączenia kanałów, tam się energia miksuje.
Możliwe, chociaż ponoć z naukowego punktu widzenia nie istnieje taka struktura jak czakra - co jest w sumie dla mnie nieistotne (czy istnieje czy nie).

Kunzang - dzięki za wcześniejszą odpowiedź.

Chciałem natomiast zapytać jeszcze o 5 wojowniczych sylab - na youtube są już prawie wszystkie sylaby (po za ostatnią DZA) jednak video jest po angielsku, mimo że 90% tego co mówi Tenzin rozumie, to nie do końca jest dla mnie jasne - czy jak np. "opanujemy" 1szą sylabę to zajmując się OM zawsze pierwsze kilka minut robimy A czy po prostu siada się i od razu pracuje z OM i czakrą gardła ?
Cały czas jest teraz.
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: 5 czakr w Bon a 5 żywiołów plus 5 wojowniczych sylab

Nieprzeczytany post autor: jerez »

najpierw 'a' potem 'om' i tak dalej.

mowiac najpierw najpierw musisz wzbudzic dana jakosc (etap sylaby a) by przejsc dalej (kolejne sylaby). Jesli nie wzbudzisz danej jakosci (sylaba a) to jak chcesz z ta jakoscia dalej pracowac?
Awatar użytkownika
TeZeT
Posty: 846
Rejestracja: pn sty 08, 2007 21:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

Re: 5 czakr w Bon a 5 żywiołów plus 5 wojowniczych sylab

Nieprzeczytany post autor: TeZeT »

Jarez - czyli zakładając, że poświęca się powiedzmy 10 minut na każdą sylabę, zakończenie sesji na DZA równa się 50 minut siedzenia ?

Zastanawiałem się też czy jeżeli odpowiednio długo rozwija się daną jakość to później efekt jest bardziej stały i siadając można od razu zacząć z kolejnego punktu lub ewentualnie wcześniejszymi (rozwiniętymi) zająć się krócej.
Cały czas jest teraz.
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: 5 czakr w Bon a 5 żywiołów plus 5 wojowniczych sylab

Nieprzeczytany post autor: jerez »

to zalezy czy lecisz z zegarkiem w reku. jesli sie kierujesz to tak.
co do zmian w praktyce to ja bym raczej tego unikal. wg mnie zwiazane jest to rowniez z tym ze chcac nie chcac pracujesz rowniez z energia i w tej praktyce energie sprowadzasz z gory na dol i lepiej to czynic rownomiernie, niz koncentrujac sie na danym obszarze bo mozna zaklocic przeplyw energi.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: 5 czakr w Bon a 5 żywiołów plus 5 wojowniczych sylab

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

TeZeT pisze:Zastanawiałem się też czy jeżeli odpowiednio długo rozwija się daną jakość to później efekt jest bardziej stały i siadając można od razu zacząć z kolejnego punktu lub ewentualnie wcześniejszymi (rozwiniętymi) zająć się krócej.
nie pomijałbym zadnego etapu. co najwyzej sterowealbym czasem. sam najlepiej czujesz, czy na wzbudzenie danej jakosci potrzeba ci 1 minuty, czy 30 minut, ale moim zdaniem trzeba przejsc przez wszystkie "szczebelki", bo to ma tez znaczenie rytualno symboliczne. to odzwierciedla proces kreacji, w ktorym sa pewne etapy i bez nich bylby on niekompletny. przynajmniej jesli mowimy o pratyce paodunga.
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: 5 czakr w Bon a 5 żywiołów plus 5 wojowniczych sylab

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
TeZeT pisze:Kunzang - dzięki za wcześniejszą odpowiedź.
Proszę.
Jeżeli serio chcesz praktykować pięć sylab, to proponowałbym Tobie zapoznanie się z tym wykładem: ''Tybetańskie uzdrawianie dźwiękiem'' Tenzin Wangyal Rinpocze, wyd. wew. Garuda - tyczącym sie pięciu sylab, gdzie przedstawione jest zewnętrzne, wewnętrzne i sekretne podejście do tej praktyki.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
TeZeT
Posty: 846
Rejestracja: pn sty 08, 2007 21:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

Re: 5 czakr w Bon a 5 żywiołów plus 5 wojowniczych sylab

Nieprzeczytany post autor: TeZeT »

Próbuję sobie z "A" chociaż zawsze początkowo mam opory - albo nie mogę wydobyć z siebie dźwięku albo zaczynam brechtać śmiechem, albo nie specjalnie czuję agresję którą miałbym rozpuścić (a sztucznie wywoływać agresję żeby ją rozpuszczać to chyba bezsens :D) - jednak jak tu radzicie lepiej robić po kolei - tylko właśnie co z sytuacją kiedy nie mam w sobie żadnej agresji ?

Samą pozycję znalazłem tutaj:

http://www.gandalf.com.pl/b/uzdrawianie ... -tradycji/

Chociaż wolałbym u źródła czyli tutaj:

www.sklepbongaruda.pl

ale nie ma :P

Pozdrawiam,
TZ
Cały czas jest teraz.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: 5 czakr w Bon a 5 żywiołów plus 5 wojowniczych sylab

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
TeZeT pisze:Próbuję sobie z "A" chociaż zawsze początkowo mam opory - albo nie mogę wydobyć z siebie dźwięku albo zaczynam brechtać śmiechem, albo nie specjalnie czuję agresję którą miałbym rozpuścić (a sztucznie wywoływać agresję żeby ją rozpuszczać to chyba bezsens :D ) - jednak jak tu radzicie lepiej robić po kolei - tylko właśnie co z sytuacją kiedy nie mam w sobie żadnej agresji ?
No tak, tylko, że ''A'' odnosi się do ignorancji, a nie do gniewu - uważasz, że potrzebujesz przywoływać ignorancję? To z jednej strony, a z drugiej, poprzez tą praktykę można przepracować dowolną truciznę umysłu, nie tylko agresję.
Odsyłam do lektury :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
TeZeT
Posty: 846
Rejestracja: pn sty 08, 2007 21:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

Re: 5 czakr w Bon a 5 żywiołów plus 5 wojowniczych sylab

Nieprzeczytany post autor: TeZeT »

O agresji pisałem dlatego że o tym mówi Tenzin na youtube ("Restless agression").
Cały czas jest teraz.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: 5 czakr w Bon a 5 żywiołów plus 5 wojowniczych sylab

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Wybierz tę truciznę, którą najłatwiej ci odczuć
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: 5 czakr w Bon a 5 żywiołów plus 5 wojowniczych sylab

Nieprzeczytany post autor: jerez »

mozesz tez popracowac inaczej z ta praktyka. Jesli jest jakas szczegolna sytuacja ktora powoduje twoj dyskomfort np jakies wspomnienie czy powtarzajaca sie sytuacja tak jak np stres z czyms konkretnym zwiazany, mozesz popracowac z tymi uczuciami ktore wtedy sie pojawiaja.
Awatar użytkownika
TeZeT
Posty: 846
Rejestracja: pn sty 08, 2007 21:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

Re: 5 czakr w Bon a 5 żywiołów plus 5 wojowniczych sylab

Nieprzeczytany post autor: TeZeT »

Fajnie, dzięki za informacje :)
Cały czas jest teraz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Bon”