Różnice między soto a rinzai - w skrócie.

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

patryk112
Posty: 9
Rejestracja: śr maja 20, 2015 15:37
Płeć: mężczyzna
Tradycja: zen

Różnice między soto a rinzai - w skrócie.

Nieprzeczytany post autor: patryk112 »

Znalazłem w Szczecinie dwa ośrodki zen - soto (Trzy schronienia misja buddyjska)i rinzaji (OneDropZen). I mając wybór nie wiem na co się zdecydować. Podobno soto jest delikatniejsze a rinzaji wymaga wiekszej dyscypliny .Nie mogę znaleźć w internecie konkretnych różnic między tymi szkołami. Mógłby mi ktoś je przybliżyć w skrócie?
Awatar użytkownika
Qulithinoren
Posty: 93
Rejestracja: czw paź 15, 2009 21:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen

Re: Różnice między soto a rinzai - w skrócie.

Nieprzeczytany post autor: Qulithinoren »

Zazwyczaj Rinzai kładzie nacisk na koany i na "przebicie" się do Oświecenia.
W Soto daje się "dojrzeć" Umysłowi.
W Rinzai inaczej się siedzi na Seshinach, często twarzami do Zendo i inaczej otrzymuje się kyosaku(od przodu).
Soto, czasem też używa koanów, ale zazwyczaj główną praktyką jest Shikantaza, ewentualnie doświadczanie oddechu.
Tak poza tym to tylko zewnętrzne różnice, bo liczy się Twoja własna determinacja.
Chociaż polecałbym zacząć od Soto.

Miłego wieczoru!
Awatar użytkownika
GatoNegro
Posty: 503
Rejestracja: śr lis 24, 2010 19:07
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Różnice między soto a rinzai - w skrócie.

Nieprzeczytany post autor: GatoNegro »

patryk112 pisze:Znalazłem w Szczecinie dwa ośrodki zen - soto (Trzy schronienia misja buddyjska)i rinzaji (OneDropZen)
Czołem!
Poza ośrodkami które wymieniłeś w Szczecinie funkcjonuje Grupa Zen Szkoły Kwan Um (http://www.zen.pl/osrodki-w-polsce)
Powodzenia!
Pozdrawiam.
GN
Kwan Seum Bosal
patryk112
Posty: 9
Rejestracja: śr maja 20, 2015 15:37
Płeć: mężczyzna
Tradycja: zen

Re: Różnice między soto a rinzai - w skrócie.

Nieprzeczytany post autor: patryk112 »

Tak ale w Kwan Um często praktykuje się śpiewy i pokłony przed posągiem buddy. Jakoś mi się to nie podoba. Po za tym bardziej lubię styl, terminologię, język japoński (nawet wygląd tradycyjnych czarnych szat). Może to uprzedzenia ale Japonia lepiej mi się kojarzy od Korei.
A ostatnio w ogóle stwierdziłem że nie podobają mi się ołtarzyki z posążkami buddy i stawianie tam różnych ofiar z kwiatów, jedzenia czy wody. Boję się że ktoś mógłby nazwać to ,,praktykami sekciarskimi".
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Różnice między soto a rinzai - w skrócie.

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

patryk112 pisze:Tak ale w Kwan Um często praktykuje się śpiewy i pokłony przed posągiem buddy. Jakoś mi się to nie podoba. Po za tym bardziej lubię styl, terminologię, język japoński (nawet wygląd tradycyjnych czarnych szat). Może to uprzedzenia ale Japonia lepiej mi się kojarzy od Korei.
A ostatnio w ogóle stwierdziłem że nie podobają mi się ołtarzyki z posążkami buddy i stawianie tam różnych ofiar z kwiatów, jedzenia czy wody. Boję się że ktoś mógłby nazwać to ,,praktykami sekciarskimi".
Wszystkie wymienione rzeczy, które Ci się nie podobają, są również w soto i w rinzai. W różnych proporcjach, nierzadko bardziej wyrafinowane i rozbudowane niż w Kwan Um. Kwan Um to taki "protestancki" zen, bardzo uproszczony w warstwie rytualnej, także w stosunku do koreańskiego pierwowzoru. Ośrodki MB3S raczej stawiają na nieupraszczanie wschodnich form. Zgoda, że japońskie ceremonie i śpiewy są ładniejsze, ale to nie znaczy, że jest ich mniej, czy coś :)

Pzdr,
Piotr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”