Dwa sposoby praktyki

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Dwa sposoby praktyki

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

Witam
Ostatnio zaobserwowałem (czytając ksiązki o Zen) dwa sposoby praktyki na codzień.
Jeden (np.szkoły rinzai i koreańską Chogye) stawia na utrzymywanie pytania. Pytanie jest ważne, umysł nie wiem z chwili na chwile. Kim jestem? Czym jest to życie?

Drugi nurt (szkoły soto, w książkach np Joko Beck) stawiają na odzyskowanie naszego "utraconego" przez nieuważność życia. Uważność z chwili na chwile, czerpanie i satysfakcja w obecnej chwili.
To co je różni to podejście do tego pytania - uważa się żę nie powinno się nic chcieć, z chwili na chwile. Skoro nic to również nie musisz wiedzieć "kim jestem?" lub "czym jest życie?", bo to są pytania i pragnienia małego ego. Należy je porzucić i po prostu żyć - z chwili na chwile.

jak widać różnice wydają MI się dość duże, przynajmniej na początkowym etapie...
Wiem że w kwan um też nie pytanie jest ważne tylko umysł, lecz to nie zmienia fakty że w jakiś sopsób się dąży do tego "czym jestem"?
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Dwa sposoby praktyki

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Mi się wydaję, że uważność trzeba zachowywać zawsze i wszędzie, obojętne czy to będzie Kwam Um czy Soto. Nie wiem dokładnie jaki cel ma owo "zadawanie pytania", ale myślę, że chodzi tu bardziej o sens koanowy. W Kwam Um - z tego co mnie pouczył iwanxxx - to też się praktykuje "utrzymywanie pytania" typu "Kim jestem?", ale chyba jest tak, że każdy praktykuje to co chce ;) Jeden ćwiczy oddechy, drugi "czysty umysł", trzeci szikan-taza, a czwarty rozgryza jakiś koan lub dostaje lanie od rosziego ;), w zależności od tego na jakim kto jest poziomie.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Dwa sposoby praktyki

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Póki co: cały czas są kongany, a robi się to co Ci proponuje nauczyciel.
Jeszcze się w tym topiku wypowiem :)

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Dwa sposoby praktyki

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

iwanxxx pisze:Jeszcze się w tym topiku wypowiem Smile
no mam taką nadzieje :wink:
ja pisze:jak widać różnice wydają MI się dość duże, przynajmniej na początkowym etapie...
przegiąłem, różnice są ale nie aż tak duże. Niemniej, pytanie aktualne
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Dwa sposoby praktyki

Nieprzeczytany post autor: booker »

Ja się dzisiaj zapytałem do siebie [strumienia ja] "Kto gada ?" - dostałem rozdradowane "Kto gada ?".

:>
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Dwa sposoby praktyki

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
lepsze pisze:Ostatnio zaobserwowałem (czytając ksiązki o Zen) dwa sposoby praktyki na codzień.

[...]

To co je różni to podejście do tego pytania - uważa się żę nie powinno się nic chcieć, z chwili na chwile.
to chyba trochę nieporozumienie. Generalnie koany istnieją w obu szkołach, aczkolwiek jest do nich inne podejście. W japońskiej linii Rinzai jest to bardzo usystematyzowane (co zawdzięcza się chyba Hakuin Zenji) i jest zrobiony z tego cały "trening", który minimalnie podobno trwa 10 lat. W linii Soto nie ma "treningu" opartego na koanach, ale to nie znaczy, że praktykujący nie mają tzw. "wielkich pytań". Sam Dogen Zenji pojechał do Chin z pytaniem "Kim jestem?", a powrócił do Japonii z "pustymi dłońmi", "oczami ułożonymi poziomo, a nosem pionowo", "nic szczególnego (wu-shih, buji)" i przeszczepił tam buddyzm zen.

Mam wrażenie, że oba podejścia, spotykają się w jednym punkcie - uważności w codzienności, której wymaga jeden i drugi sposób. To, że inaczej się ją kultywuje to chyba tylko różnica metody.

Przy okazji, przypomniała mi się historyjka:

Do pewnego mistrza zen przyszedł urzędnik i poprosił o krótką kaligrafię wyrażającą istotę buddyzmu. Mistrz po chwili napisał na zwoju: »Uważność« . Niezadowolony urzędnik stwierdził:
- Ale ja prosiłem cię o głębokie wyrażenie buddyzmu!
- A, rozumiem... - odparł mistrz i dopisał do poprzedniego, kolejne: »Uważność«
- Nie rozumiesz - powiedział urzędnik - chciałem otrzymać istotę nauk Buddy!
- A! Teraz rozumiem! - wykrzyknął mistrz i dopisał do poprzednich dwóch, kolejne: »Uważność!«.

:) Tak więc, »Uważność, uważność, uważność!«

pk
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Dwa sposoby praktyki

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

piotr pisze:Tak więc, »Uważność, uważność, uważność!«
hehe dziękuje
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
pingchang
Posty: 121
Rejestracja: pn cze 05, 2006 14:44
Tradycja: Chan

Re: Dwa sposoby praktyki

Nieprzeczytany post autor: pingchang »

Przy okazji, przypomniała mi się historyjka:

Do pewnego mistrza zen przyszedł urzędnik i poprosił o krótką kaligrafię wyrażającą istotę buddyzmu. Mistrz po chwili napisał na zwoju: »Uważność« . Niezadowolony urzędnik stwierdził:
- Ale ja prosiłem cię o głębokie wyrażenie buddyzmu!
- A, rozumiem... - odparł mistrz i dopisał do poprzedniego, kolejne: »Uważność«
- Nie rozumiesz - powiedział urzędnik - chciałem otrzymać istotę nauk Buddy!
- A! Teraz rozumiem! - wykrzyknął mistrz i dopisał do poprzednich dwóch, kolejne: »Uważność!«.

:) Tak więc, »Uważność, uważność, uważność!«

pk[/quote]


uważność,która nie jest uważnością,to ta uważność:wink: [/list]
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Dwa sposoby praktyki

Nieprzeczytany post autor: booker »

pingchang pisze: uważność,która nie jest uważnością,to ta uważnośćWink
"Nie wszystko co się nam jawi jest takie jak się nam jawi, nie jest także inne" - Budda. ;)
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”