Kaligrafia w Zen

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

Chaon

Kaligrafia w Zen

Nieprzeczytany post autor: Chaon »

Na pewno każdy nie raz słyszał o mistrzu Zen, który świetnie opanował sztukę kaligrafii. Czy ktoś może mi przybliżyć znaczenie kaligrafii w Zen, czy ma ona jakiś głębszy aspekt, czy jest to tak jak np. z poezją ks. Twardowskiego (czyli zajmował się tym, bo mu to ładnie wychodziło i przekazywał tym treści religijne)?
Kanji to pismo dalekiego wschodu, tu w Europie kwitła kaligrafia alfabetu łacińskiego - czy ktoś obeznany z tematyką kaligrafii w Zen mógłby powiedzieć coś na temat analogicznego wykorzystania kaligrafii zachodniej?
keylan
Posty: 510
Rejestracja: śr kwie 04, 2007 21:18
Tradycja: Zen
Lokalizacja: Lublin

Re: Kaligrafia w Zen

Nieprzeczytany post autor: keylan »

Chaon pisze:Na pewno każdy nie raz słyszał o mistrzu Zen, który świetnie opanował sztukę kaligrafii. Czy ktoś może mi przybliżyć znaczenie kaligrafii w Zen, czy ma ona jakiś głębszy aspekt, czy jest to tak jak np. z poezją ks. Twardowskiego (czyli zajmował się tym, bo mu to ładnie wychodziło i przekazywał tym treści religijne)?
Kanji to pismo dalekiego wschodu, tu w Europie kwitła kaligrafia alfabetu łacińskiego - czy ktoś obeznany z tematyką kaligrafii w Zen mógłby powiedzieć coś na temat analogicznego wykorzystania kaligrafii zachodniej?
nie jestem ekspertem,ale chrześcijaństwo miało olbrzymi wpływ na pismo europejskie, całe śreniowiecze to są klasztory benedyktyńskie z mnichami mozlnie przepisującymi księgi z niesamowitymi ilustracjami, ale już w póxnym średniowieczu powstają prywatne zakłady przepisywaczy a potem druk więc znaczenie doskonałego pisma znika, zresztą nasz alfabet jest prostszy tam masz ponad 60tysięcy znaków (choć musisz znać tylko ok 2tys kanji, katakane i hiragane) każdy znak z kolejnością stawiania kresek więc jest co ćwiczyć ;)
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Kaligrafia w Zen

Nieprzeczytany post autor: abgal »

Trochę nie na temat, ale zauważę, że również w islamie, kaligrafia ma znaczenie religijne:
http://calligraphyislamic.com/
Awatar użytkownika
nayael
Posty: 479
Rejestracja: pn paź 30, 2006 19:33
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Kontakt:

Re: Kaligrafia w Zen

Nieprzeczytany post autor: nayael »

keylan pisze:zresztą nasz alfabet jest prostszy tam masz ponad 60tysięcy znaków (choć musisz znać tylko ok 2tys kanji, katakane i hiragane) każdy znak z kolejnością stawiania kresek więc jest co ćwiczyć ;)
Kiedyś znaki były trudniejsze i trzeba było znać ich więcej (nawet w Japonii). Z drugiej strony alfabet koreański, mimo że dziecinnie prosty (wg. niektórych - najprostszy na świecie), jest bardzo wdzięcznym materiałem do kaligrafii. Więc może popularność tej sztuki w Chinach/Korei/Japonii wynika nie z samego systemu pisma, ale stąd, że kaligrafia była tam rozwijana nie tylko przez mnichów, ale również arystokrację, a nawet 'niższe' warstwy?
이 뭣고?
keylan
Posty: 510
Rejestracja: śr kwie 04, 2007 21:18
Tradycja: Zen
Lokalizacja: Lublin

Re: Kaligrafia w Zen

Nieprzeczytany post autor: keylan »

możliwe, faktem jest że u nas poszli bardziej w strone iluminacji ksiąg (np piekne obrazki z biblii maciejowskiego) + fikuśna pierwsza litera rozdziału (zapomniałem jak się toto nazywa) mimo to powstało sporo styli gotyk, miniskuła itd...
Naviare necesse est, Vivere non est necesse.
Awatar użytkownika
Bobek
Posty: 135
Rejestracja: wt maja 08, 2007 18:59
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kaligrafia w Zen

Nieprzeczytany post autor: Bobek »

Inicjał?
The trick is to keep breathing.
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: Kaligrafia w Zen

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

Chaon pisze:znaczenie kaligrafii w Zen
IMO - kaligrafia Zen jest trudną sztuką. Litery kreśli się pędzelkiem z tuszem. Wymaga to dużej precyzji. W ten sposób można osiągnąć czysty umysł.
Podobnie sprawa wygląda np. z ogrodami Zen.
10 razy upaść... 11 razy wstać
Chaon

Re: Kaligrafia w Zen

Nieprzeczytany post autor: Chaon »

Myślę, że każda kaligrafia jest trudna :) Na pewno pisanie krojami pełnymi zawijasów o literach składających się z linii różnej grubości i to tak, żeby litery nie były każda inna, jest trudne i wymaga precyzji.
Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem - kaligrafia w Zen służy temu by oczyścić umysł poprzez skupienie, podobnie jak to ma np. miejsce ze skupieniem na oddechu? Abgal napisał, że kaligrafia w Zen ma znaczenie religijne, czy chodzi o coś więcej niż umożliwianie skupienia?
keylan
Posty: 510
Rejestracja: śr kwie 04, 2007 21:18
Tradycja: Zen
Lokalizacja: Lublin

Re: Kaligrafia w Zen

Nieprzeczytany post autor: keylan »

monaszi pisze:
Chaon pisze:znaczenie kaligrafii w Zen
IMO - kaligrafia Zen jest trudną sztuką. Litery kreśli się pędzelkiem z tuszem. Wymaga to dużej precyzji. W ten sposób można osiągnąć czysty umysł.
Podobnie sprawa wygląda np. z ogrodami Zen.
w sobote kupiłem pędzelek i tylko piórem pisze mi się kany/kanji lepiej i to na razie bo jeszcze nie mam wprawy ale moim zdaniem pędzelek jest idealny do pisania "krzaczorów" wymaa zdecydowanych ruchów pewnej dłoni -moja niestety sie trzęsie jak galaretka- ale możesz nadać właściwą formę znakom.
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: Kaligrafia w Zen

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

Chaon pisze:Abgal napisał, że kaligrafia w Zen ma znaczenie religijne, czy chodzi o coś więcej niż umożliwianie skupienia?
nie wiem
10 razy upaść... 11 razy wstać
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Kaligrafia w Zen

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

jako ciekawostke moge podac za Kanzenem, ktory to na jednym z wykladow (dostepnych zreszta w sieci) mowil o tym, ze kiedys byl pewien badacz kaligrafii i stwierdzil naukowo badajac owe kaligrafie - ze te ktore wyszly spod reki oswieconych mistrzow wykazuja wlasciwosci jakie nie maja inne kaligrafie (nawet mistrzow kaligrafii ale tych nie oswieconych). otoz ponoc pod mikroskopem widac jak ukladaja sie "plamy" i ponoc u tych oswieconych sa bardzo uporzadkowane- w jednym kierunku..
Kanzen mowil ze moze to byc test na 'oswiecenie' :)
pozdr
..
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Kaligrafia w Zen

Nieprzeczytany post autor: abgal »

Chaon pisze:Abgal napisał, że kaligrafia w Zen ma znaczenie religijne, czy chodzi o coś więcej niż umożliwianie skupienia?
"Choćby kiedy czytasz, uczysz się bardzo poważnie, twoja żona albo twój mąż może spytać: 'Chcesz może filiżankę kawy?', 'O nie, za dużo mam pracy. Nie przeszkadzaj mi'. Jeżeli czytasz w ten sposób, myślę, że powinieneś uważać. Bądź gotów powiedzieć: 'Tak, byłoby cudownie. Proszę cię, zrób mi filiżankę kawy czy herbaty'. Potem przerywasz czytanie i pijesz herbatę. Jak już wypijesz, wracasz do lektury".
"W przeciwnym razie twoje nastawienie to: 'Strasznie jestem teraz zajęty!'. Nie za dobrze, bo tak naprawdę twój umysł nie pracuje w pełni" (śmiech). Myślimy, że pełne działanie to "Odejdź! To nie jest ważna rzecz". Jednak twój umysł nie pracuje w pełni. Przeważa w którąś stronę. "Część umysłu pracuje ciężko, ale druga nie za bardzo (śmiech). Możesz jednak tracić równowagę, kiedy działasz. Jeśli czytasz, nic się nie stanie, lecz jeżeli tworzysz kaligrafię, a twój umysł nie jest w stanie pustki, praca powie ci: 'Nie jestem w stanie pustki'. Nie jesteś w stanie pustki, powinieneś więc przerwać".
"Jako uczeń zen powinieneś się wstydzić tworzenia takich kaligrafii. Tworzyć kaligrafię to praktykować zazen, więc kiedy nad nią pracujesz i ktoś mówi 'Napiłbyś się herbaty?', a ty odpowiadasz 'Nie, tworzę kaligrafię!", wówczas i kaligrafia powie ci 'Nie, nie, nie!'".
Roshi Jakusho Kwong


Pamiętajmy, że samo przepisywanie sutr jest, w rozumieniu buddyjskim, działaniem o charakterze religijnym.
Igo
Posty: 962
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 17:37
Tradycja: Bon i buddyzm tybetański

Re: Kaligrafia w Zen

Nieprzeczytany post autor: Igo »

abgal pisze: Pamiętajmy, że samo przepisywanie sutr jest, w rozumieniu buddyjskim, działaniem o charakterze religijnym.
I podobno dobrze dziala na mozg zapobiegajac starczej demencji, zob.:

"CALM THROUGH COPYING. Sutra-writing by hand to boost the brain" By TOMOKO OTAKE
http://search.japantimes.co.jp/cgi-bin/ ... 224x3.html

Przepisywanie sutr jest znane nie tylko w zen. W buddyzmie tybetanskim rowniez:

http://www.fpmt.org/projects/fpmt/praj.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”