Praktyka nocna /w Kwan Um/

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

Peleus

Praktyka nocna /w Kwan Um/

Nieprzeczytany post autor: Peleus »

Witajcie!
Jak wygląda praktyka nocna ( w Kwan Um)? Czasami pracuje od 14 do 22, a że lubię późno chodzić spać, mieszkam sam i na obczyźnie, oraz mam dużo wolnego czasu, to pomyślałem że mógłbym zamiast grzebać nocami w internecie spróbować nocnych praktyk. Mam tez pytanie o pokłony, a konkretnie do tych osób które robią 1000 dziennie. W jaki sposób je wykonujecie,
1000 od razu czy np. po 108 przez cały dzień?

ps.Po kilkunastu latach przerwy zaczynam znów praktykować. :shock:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Praktyka nocna /w Kwan Um/

Nieprzeczytany post autor: booker »

Peleus pisze:ps.Po kilkunastu latach przerwy zaczynam znów praktykować.
Cool.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Praktyka nocna /w Kwan Um/

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

nie robie 1000 dziennie, choc raz mi sie to przydazylo.
na pewno rob to w seriach. jesli masz sile najpierw np po 216...pod koniec po 108.. pomiedzy poklonami siadasz w zen. jesli to robisz bez wiekszych przerw to w 3-4 godziny spokojnie to zrobisz.
z mojej strony chce dodac, ze warto robic poklony poprawnie czyli bez pochylania sie podczas podnoszenia tzn dokladnie- bez odpychania ciala rekami z pochylonym tulowiem.
powod jest taki- ze wtedy obciazasz niezdrowo kregoslup, lepiej obciazac miesnie nog- przy poprawnym poklonie.
jesli masz zamiar robic duzo polonow- to rob to poprawnie i nie nabawisz sie niepotrzebnie kontuzji:)

odnosnie nocnej- to wiecej ci powie iwanxxx (tylko chyba teraz cos zniknal z forum)- ale zasada jest chyba mniej wiecej taka ze zakladasz sobie np ze codziennie przez miesiac, dwa, trzy.. wstajesz w nocy i robisz dosyc mocna praktyke czyli np 108 pokl. i 2x30 siedzenia. do tego oczywiscie normalna, standardowa praktyka za dnia.
pozdr
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Praktyka nocna /w Kwan Um/

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Yo

Kroolik powiedział w sumie prawie wszystko, co wiem. Wstajesz i koniecznie między północą a trzecią robisz praktykę, ponieważ zgodnie z geomancją są to godziny wysokiej energii. Nie powinno to funkcjonować jako praktyka codzienna - a raczej określony okres - najczęściej ludzie się chyba zabierają za 100-dniowe praktyki nocne.
KROOLIK pisze:powod jest taki- ze wtedy obciazasz niezdrowo kregoslup, lepiej obciazac miesnie nog- przy poprawnym poklonie
Ale stare zenki mają problemy z kolanami :) Więc można sobie wybrać - jeśli ma się zdrowe kolana, to pewnie dobrze odciążyć kręgosłup. Ale wiele osób oszczędza kolana podpierając się przy wstawaniu.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Praktyka nocna /w Kwan Um/

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Mam tak, że mogę tylko i wyłącznie w nocy i warunki mi pozwalają jedynie na siedzenie, choć nawet nie codziennie. Ale staram się codziennie.... Nie jest łatwo.... ale zauważyłem, że chociaż te 10 minut dziennie siedzenia... naprawdę duuuuużo daje... !! Może to jedynie taka namiastka praktyki, ale bez tego jest jeszcze trudniej. :)
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Praktyka nocna /w Kwan Um/

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

iwanxxx pisze:Yo

Ale stare zenki mają problemy z kolanami :) Więc można sobie wybrać - jeśli ma się zdrowe kolana, to pewnie dobrze odciążyć kręgosłup. Ale wiele osób oszczędza kolana podpierając się przy wstawaniu.

Pzdr
Piotr
to ciekawy temat Piotrze- z mojego sportowego doswiadczenia nie wynika jak do tej pory ze przysiady obciazaja niezdrowo kolana (przysiad to taki w uproszczeniu poklon). podobnie mowia ludzie chodzacy po gorach- wychodzenie do góry nie psuje kolan. nie chce tu dawac ostatecznego werdyktu co jest lepsze bo ekspertem teoretycznym nie jestem- w kazdym razie sklaniam sie ku temu aby pierw porzadnie wzmocnic miesnie nog a potem robic poklony poprawnie. moze te zenki o ktorych mowisz- maja genetycznie slabe kolana lub sa po kontuzjach...nalezaloby rozpatrywac temat na zdrowych osobnikach:)

odnosnie nocnej praktyki- Piotrze czyli praktyke taka nalezy konczyc okolo 3 w nocy??
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Praktyka nocna /w Kwan Um/

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Chyba są dwa tematy o praktyce nocnej na forum. :)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Praktyka nocna /w Kwan Um/

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam

By się nie pozajączkowało zmieniłem tytuł tego tematu dodając: /w Kwan Um/.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
nayael
Posty: 479
Rejestracja: pn paź 30, 2006 19:33
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Kontakt:

Re: Praktyka nocna /w Kwan Um/

Nieprzeczytany post autor: nayael »

KROOLIK pisze:z mojej strony chce dodac, ze warto robic poklony poprawnie czyli bez pochylania sie podczas podnoszenia tzn dokladnie- bez odpychania ciala rekami z pochylonym tulowiem.
powod jest taki- ze wtedy obciazasz niezdrowo kregoslup, lepiej obciazac miesnie nog- przy poprawnym poklonie.
jesli masz zamiar robic duzo polonow- to rob to poprawnie i nie nabawisz sie niepotrzebnie kontuzji:)
Wydaje mi się też, że ważna jest dynamika robienia tych pokłonów, zwłaszcza wstawania. Przy lekkim 'wybiciu' ciała w górę (mięśniami nóg) stawy kolanowe nie muszą znosić tak dużego obciążenia. Co prawda w efekcie nogi mogą być bardziej zmęczone, ale mięśnie bardzo łatwo się regenerują - w przeciwieństwie do stawów :)
이 뭣고?
Awatar użytkownika
hermit
Posty: 738
Rejestracja: wt wrz 26, 2006 22:40
Tradycja: Sŏn (Szkoła Zen Kwan Um)

Re: Praktyka nocna /w Kwan Um/

Nieprzeczytany post autor: hermit »

Witajcie
odnośnie kolan - a może chodzi o to, że robiąc pokłon opieramy ciężar ciała na zgiętych kolanach - trudno powiedzieć, żeby to byla szczególnie fizjologiczna czynność. DO tego długie siedzenie - nogi cały czas zgięte - nie można wykluczyć, że się jakieś więzadła ponad miarę porozciągają, czy ulegną osłabieniu i kłopot gotowy. Inna sprawa, że ludzkie kolano to nie jest szczytowe osiągnięcie ewolucji. A pamięta długo.
Dbajcie o siebie. Mocno praktykujcie.
:)
pozdrawiam
m.
NOWorNEVER
Posty: 314
Rejestracja: sob kwie 23, 2011 17:28
Płeć: mężczyzna
Tradycja: chwilowo zbanowany zenek
Lokalizacja: Warszawa

108 30 108 30 108 30 0.00-3.00

Nieprzeczytany post autor: NOWorNEVER »

w Gdansku nocna robilismy wg zalecen tamtejszej mniszki nauczycielki zen:

sen
0.00 budzik
108 poklonow
30 min zazen
108 poklonow
30 min zazen
108 poklonow
30 min zazen
okolo 2.30 sen

Ponoc praktyka miedzy 0.00 a 3.00 dziala podwojnie(meska i zenska energia sie zrownuja) i jest porownywalna z 1 dniem sesji zen.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”