Dziesięć obrazów pasterskich

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: booker »

Witam

http://www.terebess.hu/english/oxherding.html (jez. angielski)

Proste, jednocześnie jasne i głębokie wyjaśnienia faz w praktyce zen.
wstęp pisze: "Dziesięć obrazów pasterskich" są jednym z przykładów "Obrazów pasterskich". Tutaj, nasza esencjonalna natura [essential self] prównana jest do wołu. Poszukujemy woła, chwytamy go, oswajamy a końcowo jaźń, która zawsze poszukiwała staje się jednym z wołem. Jenakże często zapominanym jest, że teraz po prostu wiedziemy nasze zwykłe życie. To jest proces opisywany przez Obrazy. Precyzyjnie pokazują one nasz postęp w praktyce, są bardzo pomocne w badaniu własnej praktyki i zachęcają do jej kontynuacji. Mam nadzieję iż studiowanie Dziesięciu Obrazów pasterskich da możliwość nam wszystkim by nieprzerwanie rewidować naszą praktykę oraz dać wskazówkę do samorefleksji nad tym, do której z faz obecnie dotarliśmy.

Wszystko co wiemy o autorze wersów do Dziesięciu Obrazów pasterskich, mistrzu Kakauanie Shion, jest to iż był uczniem Daizu Genjô [1065-1135], dwunastego w lini Mistrza Rinzai [chin. Lin Chi]. Data jego urodzin jaki i śmierci, jak również inne informacje są niejasne. Do każdego z obrazów, Mistrz Kakuan wpierw ułożył wiersz, a następnie, ja powiedziano, jego uczeń Jion (niektórzy mówią iż był to sam Kakuan, niektórzy mówią iż przyjaciel Kakuana) ułożył ogólny wstęp oraz krótkie wyjaśnienie do każdego z wierszy.

W Dziesięciu Obrazach pasterskich, widzimy dziecko oraz wołu. Wół jest esencjonalną naturą której poszukujemy. Małe dziecko reprezentuje 'ja' świata fenomenów, które bardzo pragnie uchwycić esencjonalną naturę - nie poprzez koncepcje i myślenie, ale taką jaka naprawdę jest. To małe dziecko ('ja' świata fenomenów) w zasadzie ciągle czegoś poszukuje. Chce pieniędzy, statusu i chwały. Jednak życie to coś więcej niż pieniądze, więcej niż status i więcej niż tylko chwała. A zatem, 'ja' poczyna poszukiwać, wpierw poprzez taką filozofię, później poprzez tą religię, usiłując rozwijać się i uczynić tyle postępów ile tylko jest to możliwe. Niektórzy zostają pokonani przez zmagania, stają się neurotyczni a nawet dochodzi do tego, iż odbierają sobie życie. Dla nich, duch poszukiwania był tylko czynnikiem ujemnym; fakt tego iż nadal inwestują energię i kontynuują poszukiwania nie zmienił się.

Dlaczego jednak jest tak, iż kobiety i mężczyźni zawsze poszukują czegoś w taki sposób? Zgodnie z nauczaniem Zen, kobiety i mężczyźni są esencjonalnie doskonali i kompletni, w rzeczywistości nieograniczeni i absolutni (to nazywane jest "buddhą" [hotoke] lub "esencjonalą istotą-buddhy" [honrai-jôbutsu]). Pomimo iż są tacy, jawią się fenomenalistycznie jako niedoskonali, ograniczeni, relatywni, jako istoty grzeszne (czasami zwani "zwykłymi ludźmi" [bompu] a czasami "żyjącymi istotami" [shujô]). Poza tym, pomimo iż ludzkie istoty zrodzone są w ten sposób, nie znają swojej esencji (natury Buddhy) własnej doskonałości i nieskończonej absolutności.

Dziesięć obrazów pasterskich konkretnie opisują proces, w którym niedoskonałe, ograniczone i relatywne 'ja' (małe dziecko) budzi się do doskonałości, nieskończonej i absolutnej własnej natury (wół), chwyta ją, oswaja, zapomina o niej i całkowicie łączy z osobowością. Należy jednak podkreślić, iż te obrazy oraz wiersze są zaledwie wskazaniem drogi praktyki, nie przedmiotem dla konceptualnej myśli. Zatem studiowanie Dziesięciu obrazów pasterskich jest bardzo użyteczne dla tych, którzy usiłują sprawić jasnym prawdziwą naturę w Zen poprzez faktyczne siedzenie ze skrzyżowanymi nogami. Jednak dla tych, którzy chą tylko nauczyć się uzasadniania Zen, muszę przestrzec, iż te obrazy i słowa będą tylko "białymi słoniami" bez jakiegokolwiek pożytku.

(...)
Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: LordD »

http://www.nowaedukacja.pl/trungpa.html - tu też coś w temacie.
rybysferyczne
konto zablokowane
Posty: 303
Rejestracja: sob sie 26, 2006 18:23

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: rybysferyczne »

podobno umysl nie ma zadnej formy i nikt go nigdy nie widzial. coz, nie jest to do konca prawda, ja go widzialem... moze sie to wydac dla was zaskoczeniem, ale umysl wyglada wlasnie tak:

Obrazek

;)
UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY - administracja forum
Awatar użytkownika
nayael
Posty: 479
Rejestracja: pn paź 30, 2006 19:33
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Kontakt:

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: nayael »

Padłem :super:
이 뭣고?
lwo
Senior User
Posty: 3168
Rejestracja: pn paź 01, 2007 14:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soen
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: lwo »

rybysferyczne pisze:podobno umysl nie ma zadnej formy i nikt go nigdy nie widzial. coz, nie jest to do konca prawda, ja go widzialem... moze sie to wydac dla was zaskoczeniem, ale umysl wyglada wlasnie tak:

Obrazek

;)
Czy to jest ryba sferyczna?
rybysferyczne
konto zablokowane
Posty: 303
Rejestracja: sob sie 26, 2006 18:23

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: rybysferyczne »

leszek wojas pisze:
rybysferyczne pisze:podobno umysl nie ma zadnej formy i nikt go nigdy nie widzial. coz, nie jest to do konca prawda, ja go widzialem... moze sie to wydac dla was zaskoczeniem, ale umysl wyglada wlasnie tak:

Obrazek

;)
Czy to jest ryba sferyczna?
przcież napisałem już, że to umysł :chytry:
UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY - administracja forum
lwo
Senior User
Posty: 3168
Rejestracja: pn paź 01, 2007 14:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soen
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: lwo »

rybysferyczne pisze:
leszek wojas pisze:
rybysferyczne pisze:podobno umysl nie ma zadnej formy i nikt go nigdy nie widzial. coz, nie jest to do konca prawda, ja go widzialem... moze sie to wydac dla was zaskoczeniem, ale umysl wyglada wlasnie tak:

Obrazek

;)
Czy to jest ryba sferyczna?
przcież napisałem już, że to umysł :chytry:
umysł? a co to takiego? :|
rybysferyczne
konto zablokowane
Posty: 303
Rejestracja: sob sie 26, 2006 18:23

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: rybysferyczne »

umysł? a co to takiego? :|
np. gówno
UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY - administracja forum
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

rybysferyczne, to, że jeden z mistrzów na pytanie czym jest oświecenie odpowiedział "suche gówno na patyku" wcale nie oznacza, że umysł to gówno. ;)
10 razy upaść... 11 razy wstać
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
monaszi pisze:to, że jeden z mistrzów na pytanie czym jest oświecenie odpowiedział "suche gówno na patyku" wcale nie oznacza, że umysł to gówno. ;)
Ano... było i tak na przykład:
"Umysł, który jest naszą naturą, jest niepoczętym i niezniszczalnym Łonem'' Bodhidharma

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
rybysferyczne
konto zablokowane
Posty: 303
Rejestracja: sob sie 26, 2006 18:23

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: rybysferyczne »

monaszi pisze:rybysferyczne, to, że jeden z mistrzów na pytanie czym jest oświecenie odpowiedział "suche gówno na patyku" wcale nie oznacza, że umysł to gówno. ;)
zle mnie zrozumiales - ja nie twierdze ze umysl to gowno, ja twierdze ze gowno to jeden z przejawow umyslu :hyhy:
UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY - administracja forum
Awatar użytkownika
nayael
Posty: 479
Rejestracja: pn paź 30, 2006 19:33
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Kontakt:

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: nayael »

rybysferyczne pisze:zle mnie zrozumiales - ja nie twierdze ze umysl to gowno, ja twierdze ze gowno to jeden z przejawow umyslu :hyhy:
Jeżeli umysł przejawia się w gównie, to w czym przejawia się gówno? :cwaniak:
이 뭣고?
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

czytanie:
rybysferyczne pisze: zle mnie zrozumiales - ja nie twierdze ze umysl to gowno, ja twierdze ze gowno to jeden z przejawow umyslu
jest jednym z przejawów umysłu.
Co do samego apetycznego przedmiotu naszej rozmowy - zapytaj nauczyciela.
10 razy upaść... 11 razy wstać
rybysferyczne
konto zablokowane
Posty: 303
Rejestracja: sob sie 26, 2006 18:23

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: rybysferyczne »

nayael pisze:
rybysferyczne pisze:zle mnie zrozumiales - ja nie twierdze ze umysl to gowno, ja twierdze ze gowno to jeden z przejawow umyslu :hyhy:
Jeżeli umysł przejawia się w gównie, to w czym przejawia się gówno? :cwaniak:
w tym samym w czym cukier :rotfl:
Co do samego apetycznego przedmiotu naszej rozmowy - zapytaj nauczyciela.
kiedys gdzies czytalem ze trzeba zabic nauczyciela, budde, bodishatve i inne szkodnictwo, wiec od tamtego czasu zaden nauczyciel nie wyszedl z rozmowy konganowej ze mna zywy.
UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY - administracja forum
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

rybysferyczne, a czytałeś o przywiązywaniu się (np. do słów)? :P
10 razy upaść... 11 razy wstać
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
rybysferyczne pisze:kiedys gdzies czytalem ze trzeba zabic nauczyciela, budde, bodishatve (...)
Przywiązanie do nich trzeba w sobie zabić, po prostu, a nie ich.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
rybysferyczne
konto zablokowane
Posty: 303
Rejestracja: sob sie 26, 2006 18:23

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: rybysferyczne »

kunzang pisze:Witam
rybysferyczne pisze:kiedys gdzies czytalem ze trzeba zabic nauczyciela, budde, bodishatve (...)
Przywiązanie do nich trzeba w sobie zabić, po prostu, a nie ich.

Pozdrawiam
kunzang
jak to przywiązanie? "zabij buddę", a nie "zabij swoje przywiązanie do buddy".
UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY - administracja forum
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
rybysferyczne pisze:jak to przywiązanie? "zabij buddę", a nie "zabij swoje przywiązanie do buddy".
Jak chcesz.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: booker »

rybysferyczne pisze: kiedys gdzies czytalem ze trzeba zabic nauczyciela, budde, bodishatve i inne szkodnictwo, wiec od tamtego czasu zaden nauczyciel nie wyszedl z rozmowy konganowej ze mna zywy.
:)
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
mundek
konto zablokowane
Posty: 397
Rejestracja: wt cze 17, 2008 17:32
Tradycja: Mahayana

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: mundek »

booker pisze:Witam



http://www.terebess.hu/english/oxherding.html (jez. angielski)



Proste, jednocześnie jasne i głębokie wyjaśnienia faz w praktyce zen.


wstęp pisze: "Dziesięć obrazów pasterskich" są jednym z przykładów "Obrazów pasterskich". Tutaj, nasza esencjonalna natura [essential self] prównana jest do wołu. Poszukujemy woła, chwytamy go, oswajamy a końcowo jaźń, która zawsze poszukiwała staje się jednym z wołem. Jenakże często zapominanym jest, że teraz po prostu wiedziemy nasze zwykłe życie. To jest proces opisywany przez Obrazy. Precyzyjnie pokazują one nasz postęp w praktyce, są bardzo pomocne w badaniu własnej praktyki i zachęcają do jej kontynuacji. Mam nadzieję iż studiowanie Dziesięciu Obrazów pasterskich da możliwość nam wszystkim by nieprzerwanie rewidować naszą praktykę oraz dać wskazówkę do samorefleksji nad tym, do której z faz obecnie dotarliśmy.

Wszystko co wiemy o autorze wersów do Dziesięciu Obrazów pasterskich, mistrzu Kakauanie Shion, jest to iż był uczniem Daizu Genjô [1065-1135], dwunastego w lini Mistrza Rinzai [chin. Lin Chi]. Data jego urodzin jaki i śmierci, jak również inne informacje są niejasne. Do każdego z obrazów, Mistrz Kakuan wpierw ułożył wiersz, a następnie, ja powiedziano, jego uczeń Jion (niektórzy mówią iż był to sam Kakuan, niektórzy mówią iż przyjaciel Kakuana) ułożył ogólny wstęp oraz krótkie wyjaśnienie do każdego z wierszy.

W Dziesięciu Obrazach pasterskich, widzimy dziecko oraz wołu. Wół jest esencjonalną naturą której poszukujemy. Małe dziecko reprezentuje 'ja' świata fenomenów, które bardzo pragnie uchwycić esencjonalną naturę - nie poprzez koncepcje i myślenie, ale taką jaka naprawdę jest. To małe dziecko ('ja' świata fenomenów) w zasadzie ciągle czegoś poszukuje. Chce pieniędzy, statusu i chwały. Jednak życie to coś więcej niż pieniądze, więcej niż status i więcej niż tylko chwała. A zatem, 'ja' poczyna poszukiwać, wpierw poprzez taką filozofię, później poprzez tą religię, usiłując rozwijać się i uczynić tyle postępów ile tylko jest to możliwe. Niektórzy zostają pokonani przez zmagania, stają się neurotyczni a nawet dochodzi do tego, iż odbierają sobie życie. Dla nich, duch poszukiwania był tylko czynnikiem ujemnym; fakt tego iż nadal inwestują energię i kontynuują poszukiwania nie zmienił się.

Dlaczego jednak jest tak, iż kobiety i mężczyźni zawsze poszukują czegoś w taki sposób? Zgodnie z nauczaniem Zen, kobiety i mężczyźni są esencjonalnie doskonali i kompletni, w rzeczywistości nieograniczeni i absolutni (to nazywane jest "buddhą" [hotoke] lub "esencjonalą istotą-buddhy" [honrai-jôbutsu]). Pomimo iż są tacy, jawią się fenomenalistycznie jako niedoskonali, ograniczeni, relatywni, jako istoty grzeszne (czasami zwani "zwykłymi ludźmi" [bompu] a czasami "żyjącymi istotami" [shujô]). Poza tym, pomimo iż ludzkie istoty zrodzone są w ten sposób, nie znają swojej esencji (natury Buddhy) własnej doskonałości i nieskończonej absolutności.

Dziesięć obrazów pasterskich konkretnie opisują proces, w którym niedoskonałe, ograniczone i relatywne 'ja' (małe dziecko) budzi się do doskonałości, nieskończonej i absolutnej własnej natury (wół), chwyta ją, oswaja, zapomina o niej i całkowicie łączy z osobowością. Należy jednak podkreślić, iż te obrazy oraz wiersze są zaledwie wskazaniem drogi praktyki, nie przedmiotem dla konceptualnej myśli. Zatem studiowanie Dziesięciu obrazów pasterskich jest bardzo użyteczne dla tych, którzy usiłują sprawić jasnym prawdziwą naturę w Zen poprzez faktyczne siedzenie ze skrzyżowanymi nogami. Jednak dla tych, którzy chą tylko nauczyć się uzasadniania Zen, muszę przestrzec, iż te obrazy i słowa będą tylko "białymi słoniami" bez jakiegokolwiek pożytku.

(...)


Pozdrawiam

/M
Ciekawy w temacie link:
No Bull: Zen Oxherding Pictures For The Modern World With A Catholic Contemplative’s Commentary, Jeff Shore With Bernadette Roberts http://www.beingwithoutself.org/talks/TenOxPics.pdf
A także ten:
Ten Oxherding Pictures, Commentary by Shodo Harada: http://onedropzendo.org/oxherd.htm
Miłego dnia :)
Awatar użytkownika
czego_szukasz
Posty: 127
Rejestracja: czw gru 21, 2006 22:16
Tradycja: Sŏn (Szkoła Zen Kwan Um)

Re: Dziesięć obrazów pasterskich

Nieprzeczytany post autor: czego_szukasz »

Wykłady Chong An Sunima poświęcone dziesięciu obrazom. Język angielski. Dużo czasu zajmują pytania z sali niekoniecznie związane z tematem.
http://www.vimeo.com/13092380
http://www.vimeo.com/13095550
http://www.vimeo.com/13097974
Tradycyjne kung-fu: jiu zhizi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”