Zycie w osrodku, ceremonie i mantry

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

its106

Zycie w osrodku, ceremonie i mantry

Nieprzeczytany post autor: its106 »

Witam!
Praktykuję zen jeszcze niezbyt długo i nadal mam jeszcze wiele pytań. Chciałbym zadać kilka na tym forum na które nie mogłem znaleźć nigdzie indziej odpowiedzi. Zastanawia mnie między innymi jak wygląda dzień osób mieszkających w ośrodkach zen? Prócz codziennych praktych chodzi mi raczej o wypełnienie czasu wolnego. Czy takie osoby wykonują swoje zawody? Np. na codzien prowadzą sklep, pracują w biurach czy wykonują tylko pracę w ośrodku? Czy istnieje jakaś składka dla takich osób którą oplacaja co miesiac? Śpią oddzielnie, czy jest jakaś sala do tego przeznaczona? każda osoba ma swoj pokoj? Jak jest z przedmiotami prywatnymi? Można korzystać np z telefonów? Jakieś swoje prywatne książki, notatki, laptop, inne przedmioty który używamy na codzien? Jesli jestescie w stanie prosilbym o przyblizenie mi jak wygląda zycie takiej osoby
Procz tego chciałbym się dowiedziec czegoś o ceremoniach w zen. Procz przyjecia wskazan o ktorych czytalem czy istnieja jakies inne ceremonie? Jak wygląda slub? Pogrzeb?
Jedyną mantrą jaką znam jest "Kwan seum bosal" jakich jeszcze mantr się używa, kiedy i co one znaczą?
Z gory serdecznie dziekuje za wszystkie odpowiedzi :)
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Zycie w osrodku, ceremonie i mantry

Nieprzeczytany post autor: LordD »

W Kwan Um w Warszawskim ośrodku wygląda to tak, że jest obowiązkowa poranna (o 5:15) i wieczorna praktyka (o 18:30), każdy ma swój rejon do sprzątania i dyżury w kuchni. Prywatne rzeczy jak najbardziej można posiadać a jak nie ma tłoku w danym czasie to ma się własny pokój. W wolnym czasie można robić co się chce. W ośrodku nie jemy mięsa i nie korzystamy z używek. I chyba tyle.

Praktyka z Kwan Seum Bosal to jest recytacja imienia buddy, a nie mantra. Mantry to np. Om Mani Padme Hum, Gate Gate Paragate Parasamgate Bodhi Svaha,... za wiele tego nie ma w Kwan Um. O szczegółowe instrukcje do praktyki trzeba pytać nauczycieli.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”