Problem z Medytacją

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

Michalstrzelkowski
Posty: 34
Rejestracja: ndz sty 10, 2016 19:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada / Zen
Lokalizacja: Starogard Gdański
Kontakt:

Problem z Medytacją

Nieprzeczytany post autor: Michalstrzelkowski »

Ostatnio przerzuciłem się z Theravady na Zen i zacząłem praktykować zazen. Mam taki mały problem z moją praktyką a mianowicie podczas medytacji czuję że jest ona głęboka i solidna, ale poza medytacją jestem nerwowy bardziej niż kiedykolwiek. Moja kobieta mi to strasznie wypomina i sam widzę że jest gorzej ze mną. Może mam przerwać albo zmienić coś w swojej praktyce? Medytuje seriami tak jak to robimy w zendo tylko że krócej, zazen 20min kinhin 5min zazen 20min kinchin 5min zazen 20min i koniec. Oczywiście jest mi lepiej po medytacji ale jestem bardzo wybuchowy i łatwo mnie rozdrażnić (taki stan to chyba nie jest cel buddyjskiej praktyki?) praktykuje zgodnie z zaleceniami mistrzów, siadam w pół lotosie, plecy prosto energię sprowadzam do centrum a umysł koncentruje się na nie wiem. Może robię coś zle ??
Oby wszystkie istoty były szczęśliwe i wolne od cierpienia.
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Problem z Medytacją

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

Michalstrzelkowski pisze:Moja kobieta mi to strasznie wypomina i sam widzę że jest gorzej ze mną. Może mam przerwać albo zmienić coś w swojej praktyce?
Zmień kobietę :hyhy:
Obrazek
Michalstrzelkowski
Posty: 34
Rejestracja: ndz sty 10, 2016 19:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada / Zen
Lokalizacja: Starogard Gdański
Kontakt:

Re: Problem z Medytacją

Nieprzeczytany post autor: Michalstrzelkowski »

dharmozjad pisze:
Michalstrzelkowski pisze:Moja kobieta mi to strasznie wypomina i sam widzę że jest gorzej ze mną. Może mam przerwać albo zmienić coś w swojej praktyce?
Zmień kobietę :hyhy:

Dobre :ok:
Oby wszystkie istoty były szczęśliwe i wolne od cierpienia.
Awatar użytkownika
Diamentum
Posty: 1026
Rejestracja: ndz mar 30, 2014 07:10
Płeć: kobieta
Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z Medytacją

Nieprzeczytany post autor: Diamentum »

dharmozjad pisze:
Michalstrzelkowski pisze:Moja kobieta mi to strasznie wypomina i sam widzę że jest gorzej ze mną. Może mam przerwać albo zmienić coś w swojej praktyce?
Zmień kobietę :hyhy:
Nie zmieniaj kobiety :hyhy:
W Twojej sytuacji, ograniczyłabym czas siedzącej medytacji do jednej dłuższej rundy np. 45 min. Zaś po jej zakończeniu, starała się rozszerzyć ów stan medytacyjny o proste codzienne czynności, jak mycie naczyń, odkurzanie i dalej: wyjście z psem, krótkie rozmowy i etc.

Daj sobie czas :)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Problem z Medytacją

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

Diamentum pisze:Zaś po jej zakończeniu, starała się rozszerzyć ów stan medytacyjny o proste codzienne czynności, jak mycie naczyń, odkurzanie i...
...robienie zakupów, gotowanie obiadów, mycie okien, szycie, cerowanie, pranie, prasowanie i dalej - przynoszenie kwiatów, zapraszanie do restauracji na kolacje przy świecach, do kina i teatru, etc.
Wtedy faktycznie, nie będziesz musiał zmieniać kobiety, ani nawet sposobu praktykowania.

:cooll:
Obrazek
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Problem z Medytacją

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witam
Michalstrzelkowski pisze:Medytuje seriami tak jak to robimy w zendo tylko że krócej, zazen 20min kinhin 5min zazen 20min kinchin 5min zazen 20min i koniec.
...robicie to w zendo, znaczy, jest prowadzący zapewne, są praktykujący - dlaczego o to pytasz tu, a nie bezpośrednio tych, z którymi praktykujesz, skoro już odnosisz swój stan /co ciekawe/ do tego, iż owa medytacja jest przyczyną tego?... dlaczego pytasz tu, a nie u źródła? :)

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Diamentum
Posty: 1026
Rejestracja: ndz mar 30, 2014 07:10
Płeć: kobieta
Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z Medytacją

Nieprzeczytany post autor: Diamentum »

dharmozjad pisze:
Diamentum pisze:Zaś po jej zakończeniu, starała się rozszerzyć ów stan medytacyjny o proste codzienne czynności, jak mycie naczyń, odkurzanie i...
...robienie zakupów, gotowanie obiadów, mycie okien, szycie, cerowanie, pranie, prasowanie i dalej - przynoszenie kwiatów, zapraszanie do restauracji na kolacje przy świecach, do kina i teatru, etc.
:oczami: :hyhy: :D
Genialne :)
Michalstrzelkowski
Posty: 34
Rejestracja: ndz sty 10, 2016 19:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada / Zen
Lokalizacja: Starogard Gdański
Kontakt:

Re: Problem z Medytacją

Nieprzeczytany post autor: Michalstrzelkowski »

kunzang pisze:witam
Michalstrzelkowski pisze:Medytuje seriami tak jak to robimy w zendo tylko że krócej, zazen 20min kinhin 5min zazen 20min kinchin 5min zazen 20min i koniec.
...robicie to w zendo, znaczy, jest prowadzący zapewne, są praktykujący - dlaczego o to pytasz tu, a nie bezpośrednio tych, z którymi praktykujesz, skoro już odnosisz swój stan /co ciekawe/ do tego, iż owa medytacja jest przyczyną tego?... dlaczego pytasz tu, a nie u źródła? :)
:14:
Jestem zapracowany i zabiegany. Nie mam ostatnio na nic czasu, nawet na wyjazd do zendo bo jest w innym mieście. Dlatego właśnie szukam pomocy na tym forum.

Pozdrawiam
Oby wszystkie istoty były szczęśliwe i wolne od cierpienia.
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Problem z Medytacją

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

dharmozjad pisze:i dalej - przynoszenie kwiatów, zapraszanie do restauracji na kolacje przy świecach, do kina i teatru, etc.
To jak w tantrze :)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Problem z Medytacją

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witam
Michalstrzelkowski pisze:Jestem zapracowany i zabiegany. Nie mam ostatnio na nic czasu, nawet na wyjazd do zendo bo jest w innym mieście. (...)
...no więc właśnie, lecz swój obecny stan wiążesz z zazen, a nie z tym, że jesteś ostatnio zapracowany, zabiegany :oczami: pytanie /retoryczne/, co jeszcze /poza zapracowaniem, a o czym nie wiemy/ dzieje się w Twym życiu, co także może wpływac na Twój obecny stan /?/

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Problem z Medytacją

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Mi problem Michała kojarzy się z tym, że podczas zazen wypływają na wierzch wszelkie chwasty i nieznośne fale myśli, i stąd może być takie rozdrażnienie.

pozdrawiam
k
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Michalstrzelkowski
Posty: 34
Rejestracja: ndz sty 10, 2016 19:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada / Zen
Lokalizacja: Starogard Gdański
Kontakt:

Re: Problem z Medytacją

Nieprzeczytany post autor: Michalstrzelkowski »

Nie mam pojęcia czym były spowodowane te nerwy, na szczęście to tylko uwarunkowane stany i na chwilę obecną przeszło. pomogła mi dłuższa medytacja. Medytuję 45 minut i staram utrzymać ten umysł poza medytacją przy codziennych czynnościach.

Pozdrawiam
Oby wszystkie istoty były szczęśliwe i wolne od cierpienia.
Michalstrzelkowski
Posty: 34
Rejestracja: ndz sty 10, 2016 19:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada / Zen
Lokalizacja: Starogard Gdański
Kontakt:

Re: Problem z Medytacją

Nieprzeczytany post autor: Michalstrzelkowski »

karuna pisze:Mi problem Michała kojarzy się z tym, że podczas zazen wypływają na wierzch wszelkie chwasty i nieznośne fale myśli, i stąd może być takie rozdrażnienie.

pozdrawiam
k
Właśnie tak się czułem jakbym uwolnił/wyzwolił głęboko zakopane i nagromadzone pokłady gniewu. trafiłeś w dziesiątkę ze swoją odpowiedzią karuna, dzięki.
Oby wszystkie istoty były szczęśliwe i wolne od cierpienia.
Awatar użytkownika
Mushimitzu
Posty: 5
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 10:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: ZEN

Re: Problem z Medytacją

Nieprzeczytany post autor: Mushimitzu »

Twój przypadek przypominał mój- Po medytacji wszystko było w stanie mnie zdenerwować i zdałem sobie sprawę, że było to spowodowane tym, że zaraz po medytacji albo grałem na telefonie, albo słuchałem głośnej muzyki, albo ćwiczyłem.. Nie dawałem sobie czasu na.. wyciszenie? albo może wkomponowanie się w obecny zrelaksowany stan? W sumie można to porównać do tego, że do spokojnej wody wrzuca się kamień i woda szalejw- tak jest z naszym umysłem- po medytacji nasze myśli są niewzruszone jak tafla wody do której poprzez głośną muzykę, gry ect. wrzuca się kamień i nasze myśli są zmącone.
Masakatsu Agatsu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”