Pojmowanie imienia Dharmy

dyskusje i rozmowy
Piotter
Posty: 22
Rejestracja: śr lip 23, 2008 18:07
Lokalizacja: Wielkopolska

Pojmowanie imienia Dharmy

Nieprzeczytany post autor: Piotter »

W ostatni poniedziałek w Kucharach na koniec kursy Nyndro, poszedłem do Lamy Ole poprosić o indywidualne imię Dharmy. Wiedziałem już wcześniej, że imię to oznacza naszą właściwość na której powinniśmy się skupić lub też pewną cechę na którą musiemy jeszcze popracować. Dostałem imię i zaskoczyło mnie ono nieco, więc myślę teraz jak uzyć tego imienia do rozwoju. Moglibyście podrzucić jakieś linki gdzie mógłbym poczytać o zrozumieniu tych imion ?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Pojmowanie imienia Dharmy

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Piotter :)
.
dane :580:
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Pojmowanie imienia Dharmy

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Jeszcze nie mam imienia dharmy, ale sobie tak z przymrużeniem oka - z puli imion używanych w tradycji, z którą czuję się związany - wybrałem takie które ze mną rezonuje. :) Pewnie jakbym oficjalnie przyjął imię dharmy (przyjął wskazania) okazałoby się, że jest ono kompletnie inne od tego, które jak mi się wydaje do mnie najbardziej pasuje. :)
Piotter
Posty: 22
Rejestracja: śr lip 23, 2008 18:07
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Pojmowanie imienia Dharmy

Nieprzeczytany post autor: Piotter »

O ile rozumiem, Lama widzi cie takiego jaki jesteś i nadaje imię według tego co zobaczył. Najwyraźniej zobaczył coś czego ja jakoś zbytnio nie dostrzegam. Z własnego doświadczenia zanim jeszcze zaczałem praktykować , wiem że nie dotrzegam bezpośrednio wielu rzeczy, więc jedna więcej mnie mocno nie zadziwia ;) . Nawet bez buddyzmu, a opierajac sie na czysto amatorskiej wiedzy o psychologii, wiadomo że nasz własny obraz siebie nie ma dużo wspólnego z tym co w nas naprawde siedzi, z powodu róznego rodzaju wypierania wrażeń czy tendencji do podświadomości. Takze z powodu wychowania przez Rodziców czy innych wpływów otoczenia do którego odruchowo staramy się dostosować. Myślę jednak że zrozumienie imienia mogłoby pomóc w rozwoju i przekroczeniu takich właśnie ograniczeń postrzegania. Po to chyba te imona właśnie są.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Pojmowanie imienia Dharmy

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Choć kilka lat praktykuję , nie słyszałam właściwie żadnych nauk w jaki sposób wykorzystywać imię Dharmy do praktyki. Wiem, że czasem imię to może wskazywać na jakieś nasze właściwości, czasem na to co powinniśmy szczególnie rozwijać, gdyż tego nam właśnie brak.
Zapytaj o twoje imię bezpośrednio nauczyciela, bo nie wiem, co akurat dotyczyc Twojego przypadku.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Pojmowanie imienia Dharmy

Nieprzeczytany post autor: booker »

miluszka pisze:Choć kilka lat praktykuję , nie słyszałam właściwie żadnych nauk w jaki sposób wykorzystywać imię Dharmy do praktyki.
Może jako ciekawostkę, bo to będzie z poza buddyzmu tybetańskiego - w buddyzmie zen, można pracować ze swoim imieniem Dharmy otrzymanym na ceremonii wskazań, na zasadzie pracy z konganem.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Pojmowanie imienia Dharmy

Nieprzeczytany post autor: jw »

A propos imion bardzo spodobała mi się historia, jaką Ole opowiedział w Kucharach.

Miał on znajomego, który kilka razy chodził do różnych nauczycieli prosząc, by dali mu imię Dharmy i za każdym razem otrzymywał to samo. W końcu nadarzyła się okazja, żeby otrzymać imię bezpośrednio od XVI Karmapy. Gość poszedł do Karmapy, poprosił o imię, Karmapa popatrzył na niego, napisał imię po tybetańsku na kartce i wręczył mu ją. Nowe imię tego gościa brzmiało: "Tashi Delek", po tybetańsku "Dzień dobry" :hyhy:

Nie doszukiwałbym się w imieniu Dharmy niczego więcej ponad to, co już napisała Miluszka. Wytrwałej praktyki życzę :)
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Pojmowanie imienia Dharmy

Nieprzeczytany post autor: booker »

jw pisze:Nowe imię tego gościa brzmiało: "Tashi Delek", po tybetańsku "Dzień dobry" :hyhy:
:D
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Re: Pojmowanie imienia Dharmy

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

Tradycyjnie nadawanie imienia dharmy było dobra wróżba .Życzeniem pozytywnym na drogę. Jak rozumieć ta wróżbę trzeba by chyba indywidualnie porozmawiać nauczycielem, który ci nadał imię.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”